Korozja może dotyczyć różnych materiałów i jest procesem niszczenia ich na skutek czynników zewnętrznych, do których zalicza się działanie człowieka, warunki atmosferyczne czy uszkodzenia fizyczne. Korozję najczęściej spotkać możemy na elementach samochodu oraz metalowych konstrukcjach, takich jak np. płoty.
Zabezpieczanie auta przed korozją
Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na korozję, jest jej zapobieganie. Jeśli Twoje auto nie ma jeszcze śladów korozji lub jest na nie podatne, ważne, abyś odpowiednio zadbał o ochronę antykorozyjną. Pierwszą rzeczą, o której dobrze jest pamiętać, to dokładne mycie i woskowanie samochodu. Regularne pozbywanie się brudu i wilgoci, a także odpowiednia ochrona woskiem, mogą zagwarantować, że na karoserii nie pojawi się korozja. Ponadto zimą auto narażone jest na styczność z solą, którą posypuje się drogi. Sól sprawia, że korozja pojawia się szybciej i ma łatwiejsze zadanie do wykonania. Warto w zimie czyścić auto z soli i zabezpieczać je środkami antykorozyjnymi. W walce z korozją pomoże także cynkowanie ogniowe, naprawa drobnych dziurek i rysek w karoserii, a także regularne sprawdzanie stanu samochodu.
Cynkowanie ogniowe jako najlepsza ochrona
Cynkowanie ogniowe ma za zadanie ochronić wyroby z żelaza i jego stopów przed korozją. Polega ono na nakładaniu mechanicznym wytrzymałej powłoki cynku na stal. Przed całym procesem, wyrób najpierw poddawany jest odtłuszczaniu, trawieniu i topnikowaniu, dla jeszcze lepszych efektów. Większość samochodów poddawana jest cynkowaniu już w fabryce, ale jeśli niektóre elementy nie zostały poddane temu procesowi, bez problemu można wykonać taką usługę u doświadczonej firmy. Ocynkowana stal jest trwała i odporna na działanie środowiska oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego daje gwarancję długotrwałej ochrony przed korozją i mniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi. Cynkowanie stali jest również bardzo efektywne ze względu na to, że nawet po uszkodzeniu powłoki, wyrób jest zabezpieczony przed korozją.