Wiadomoto Zdrowie Biegunka u dziecka – jak sobie poradzić?

Biegunka u dziecka – jak sobie poradzić?

5 min czytania
0
423
biegunka u dziecka

Każdy rodzic wie ile wysiłku i wyrzeczeń niesie ze sobą rodzicielstwo. Na każdym kroku pilnujemy, żeby nasze pociechy był zdrowe, czyste i rozwijały się prawidłowo. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie przypilnować wszystkiego. Jedną z nieprzyjemnych rzeczy, które może spotkać naszą pociechę, jest biegunka u dziecka.

Biegunka u dziecka – powody

ma podobny przebieg i przyczynę jak u dorosłych. Niestety jej skutki mogą być dużo bardziej poważne. Pamiętajmy, że biegunka może mieć dwie formy lekką i ostrą. Ta lekka oznacza częstsze, kilkukrotne wypróżnianie w ciągu dnia. W takiej formie możemy ją łatwo pominąć i zlekceważyć. Formę ostrą zauważyć jest prościej, gdyż oznacza ona, gwałtowne oddawanie stolca i konieczność częstego, bolesnego przesiadywania w łazience.

Biegunka u dziecka może być wywołana przez:

  • infekcje bakteryjną,
  • infekcje wirusową,
  • antybiotykoterapię,
  • choroby infekcyjne,
  • problemy narządów układu trawiennego.

Sama biegunka u dziecka, jak i u dorosłego to reakcja obronna organizmu. Stara się on usunąć z naszego ciała niechciane elementy. Robi to on w sposób brutalny, gwałtowny usuwając przy okazji olbrzymie ilości potrzebnej wody. Oprócz bóli brzucha, czy ewentualnie gorączki, towarzyszy jej wodnisty stolec. To właśnie ryzyko odwodnienie i konsekwencje takiego stanu niosą ze sobą największe konsekwencje.

Biegunka u dziecka – jak leczyć?

Po pierwsze nawadniać oprócz tego należałoby wspomnieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto pilnować terminów wszystkich zalecanych szczepień. Pozwoli to wyeliminować przynajmniej część możliwych zagrożeń. O myciu jedzenia, rąk i ogólnej higienie podczas posiłków też nie ma co się rozpisywać. Warto natomiast wspomnieć o alergiach pokarmowych. Pamiętajmy, że wysypka na skórze i biegunka u dziecka to łagodniejsze formy reakcji alergicznej. Jeżeli mamy jakieś podejrzenia to ni warto czekać i czym prędzej udajmy się do specjalisty, aby sprawę wyjaśnić. Alergolog albo potwierdzi nasze podejrzenia, albo rozwieje wątpliwości.
W przypadku leczenia mamy dwa zasadnicze nurty. Z jednej strony leczenie probiotykami, które wspierają organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Osłaniają one organizm w trakcie biegunki.

Drugim nurtem jest stosowanie aktywnego węgla i jemu podobnych rozwiązań, które powstrzymują biegunkę, ograniczając jej podstawowe objawy i oddawanie wody. Jest to forma najpopularniejsza, często stosowana szczególnie na wyjazdach. Jej działania skupia się na objawach. To lekarz na podstawie pozostałe dane powinien podjąć właściwą decyzję i wybrać odpowiednią formę leczenia.
Pamiętajmy, że podczas biegunki ważne jest właściwe nawadnianie organizmu. Picie samej wody nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wskazane jest picie napojów izotonicznych lub herbatek z lekkim dodatkiem soli. Sama woda zbyt szybko przeleci przez organizm i nie zostanie wchłonięta.

Comments are closed.