Home Zdrowie Biegunka u dziecka – jak sobie poradzić?

Biegunka u dziecka – jak sobie poradzić?

5 minut czytania
0
0
biegunka u dziecka

Każdy rodzic wie ile wysiłku i wyrzeczeń niesie ze sobą rodzicielstwo. Na każdym kroku pilnujemy, żeby nasze pociechy był zdrowe, czyste i rozwijały się prawidłowo. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie przypilnować wszystkiego. Jedną z nieprzyjemnych rzeczy, które może spotkać naszą pociechę, jest biegunka u dziecka.

Biegunka u dziecka – powody

ma podobny przebieg i przyczynę jak u dorosłych. Niestety jej skutki mogą być dużo bardziej poważne. Pamiętajmy, że biegunka może mieć dwie formy lekką i ostrą. Ta lekka oznacza częstsze, kilkukrotne wypróżnianie w ciągu dnia. W takiej formie możemy ją łatwo pominąć i zlekceważyć. Formę ostrą zauważyć jest prościej, gdyż oznacza ona, gwałtowne oddawanie stolca i konieczność częstego, bolesnego przesiadywania w łazience.

Biegunka u dziecka może być wywołana przez:

 • infekcje bakteryjną,
 • infekcje wirusową,
 • antybiotykoterapię,
 • choroby infekcyjne,
 • problemy narządów układu trawiennego.

Sama biegunka u dziecka, jak i u dorosłego to reakcja obronna organizmu. Stara się on usunąć z naszego ciała niechciane elementy. Robi to on w sposób brutalny, gwałtowny usuwając przy okazji olbrzymie ilości potrzebnej wody. Oprócz bóli brzucha, czy ewentualnie gorączki, towarzyszy jej wodnisty stolec. To właśnie ryzyko odwodnienie i konsekwencje takiego stanu niosą ze sobą największe konsekwencje.

Biegunka u dziecka – jak leczyć?

Po pierwsze nawadniać oprócz tego należałoby wspomnieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto pilnować terminów wszystkich zalecanych szczepień. Pozwoli to wyeliminować przynajmniej część możliwych zagrożeń. O myciu jedzenia, rąk i ogólnej higienie podczas posiłków też nie ma co się rozpisywać. Warto natomiast wspomnieć o alergiach pokarmowych. Pamiętajmy, że wysypka na skórze i biegunka u dziecka to łagodniejsze formy reakcji alergicznej. Jeżeli mamy jakieś podejrzenia to ni warto czekać i czym prędzej udajmy się do specjalisty, aby sprawę wyjaśnić. Alergolog albo potwierdzi nasze podejrzenia, albo rozwieje wątpliwości.
W przypadku leczenia mamy dwa zasadnicze nurty. Z jednej strony leczenie probiotykami, które wspierają organizm w prawidłowym funkcjonowaniu. Osłaniają one organizm w trakcie biegunki.

Drugim nurtem jest stosowanie aktywnego węgla i jemu podobnych rozwiązań, które powstrzymują biegunkę, ograniczając jej podstawowe objawy i oddawanie wody. Jest to forma najpopularniejsza, często stosowana szczególnie na wyjazdach. Jej działania skupia się na objawach. To lekarz na podstawie pozostałe dane powinien podjąć właściwą decyzję i wybrać odpowiednią formę leczenia.
Pamiętajmy, że podczas biegunki ważne jest właściwe nawadnianie organizmu. Picie samej wody nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wskazane jest picie napojów izotonicznych lub herbatek z lekkim dodatkiem soli. Sama woda zbyt szybko przeleci przez organizm i nie zostanie wchłonięta.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu. Bądź pierwszy)
Loading...
 • żelazo

  Jak rozpoznać niedobór żelaza w organizmie?

  Żelazo pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. To właśnie jego niedobór jest przyczyną…
 • xenna balance junior

  Co na zaparcia u niemowlaka?

  Zaparcia u niemowląt są bardzo wrażliwym i ważnym tematem. Mogą one świadczyć o problemach…
 • solgar

  Jakie witaminy wybrać?

  Witaminy to istotny element diety warunkujący prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To właś…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Jak rozpoznać niedobór żelaza w organizmie?

Żelazo pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. To właśnie jego niedobór jest przyczyną…