Wiadomoto Zdrowie Czym jest bonding, jak wygląda zabieg? wady i zalety

Czym jest bonding, jak wygląda zabieg? wady i zalety

8 min czytania
0
946
bonding

Od pewnego czasu, gabinety stomatologii estetycznej gwarantują nam piękne zęby w krótkim czasie. Dzieje się to za sprawą bondingu, który staje się coraz bardziej popularny. Jego cena, szybkość działania, oraz brak ingerencji w szkliwo mają coraz więcej zwolenników. Metoda ta, jest najprostszym sposobem na spełnienie marzeń o olśniewającym uśmiechu.

Czym jest bonding?

Bonding, polega na pokryciu zęba żywicą kompozytową (materiał stosowany w gabinetach stomatologicznych), która łączy się z tkankami twardymi zęba. Zastosowana metoda, nie jest inwazyjna, nie wymaga bolesnych zabiegów na naszych zębach, pozwala także na szybkie odbudowanie zębów, a dodatkowo daje efekt wybielenia. Musimy jednak pamiętać, że metoda ta stosowana jest, przy drobnych defektach uzębienia. Jedna wizyta u stomatologa, pokazuje nam różnice w wyglądzie zębów przed i po zabiegu. Jeżeli chcemy wyrównać zęby, pozbyć się szczeliny międzyzębowej, ukryć ukruszony lub złamany ząb, bonding jest właśnie dla nas.

Jak wygląda zabieg bondingu?

Zabieg bondingu przebiega w kilku etapach. W pierwszym kroku, lekarz dokładnie czyści zęby pacjenta, następnie musi wytrawić szkliwo łagodnym kwasem – trwa to kilkanaście sekund. Na przygotowane i oczyszczone zęby, dentysta nakłada żywicę kompozytową, która odcieniem dopasowana jest do naszego uzębienia. Następnym krokiem jest naświetlanie lampą polimeryzacyjna. W przypadku, gdy to nie wystarcza, nakładany jest jeszcze materiał kompozytowy. Wszystko to, odbywa się podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym i trwa ok. 30-60 minut. Bonding, zalecany jest osobom, które w krótkim czasie chcą uzupełnić drobne ubytki uzębienia ( ukruszenia, pęknięcia, złamania), a także:

  • nierówności zębów
  • szczeliny międzyzębowe
  • przebarwienia

Jak w każdym zabiegu, tak i w tym znajdziemy przeciwwskazania. Należą do nich:

  • bruksizm (mimowolne zgrzytanie zębami)
  • próchnica
  • choroby zębów oraz przyzębia

Osoby, które są zainteresowane takim zabiegiem, muszą wpierw wyleczyć swoje zęby. Dopiero po wyleczeniu, będą mogły cieszyć się pięknym uśmiechem.

Jakich wad i zalet możemy spodziewać się po wykonanym zabiegu?

Do głównych zalet bondingu należą przede wszystkim:

  • szybkość wykonywania zabiegu – trwa 30-60 minut
  • efekt jest natychmiastowy
  • oszczędność – bonding jest dużo tańszy od popularnych licówek oraz koron
  • prostota wykonania zabiegu
  • zabieg jest bezbolesny – duży plus dla osób obawiających się bólu
  • bezpieczeństwo – lekarz nie ingeruje w zdrowe tkanki zębów, nie stosuje znieczulenia.

Jakie są wady takiego zabiegu?

Do głównych wad tego zabiegu, zaliczyć możemy stosunkowo krótka trwałość, zadowalającego nas efektu. Olśniewającym uśmiechem cieszyć się możemy ok. 4-5 lat. Po tym czasie, zabieg należy powtórzyć. Nie bez znaczenia, jest także skład śliny oraz sposób żywienia, ponieważ kompozyt dość łatwo ulega przebarwieniom. Powinniśmy zatem unikać;

  • kawy
  • wina
  • słodzonych napojów gazowanych
  • palenia papierosów

Po zabiegu, nie możemy zapomnieć o prawidłowej higienie jamy ustnej. Szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, to wszystko ma wpływ na trwałość bondingu. W zasadzie, o zęby powinniśmy dbać tak samo jak przed zabiegiem, żeby efekt trwał dłużej, sam zabieg nie uchroni nas przed chorobami zębów i przyzębia.W porównaniu do licówek, łatwo dochodzi do uszkodzenia zębów. Ważne jest, aby zabieg wykonał lekarz, który ma już doświadczenie w wykonywaniu bondingu. Unikniemy wtedy nierówności zębów, nadmiernego nałożenia kompozytu, różnego rodzaju krzywizn.

Ile kosztuje zabieg bondingu?

Boading, jest niedrogim zabiegiem w porównaniu do licówek czy koron. Koszt zabiegu zależy od regionu, renomy gabinetu stomatologicznego który wybierzemy, oraz doświadczenia lekarza. Koszt, szacowany jest na 200-500 zł za założenie jednego kompozytu. Bonding jest zabiegiem prostym, bezbolesnym i szybkim. Należy jednak pamiętać, żeby wybrać doświadczonego lekarza, aby cieszyć się wymarzonym efektem. Piękny uśmiech, uważany jest za swego rodzaju wizytówkę człowieka.

Comments are closed.