Home Zdrowie Czym jest bonding, jak wygląda zabieg? wady i zalety

Czym jest bonding, jak wygląda zabieg? wady i zalety

8 minut czytania
0
bonding

Od pewnego czasu, gabinety stomatologii estetycznej gwarantują nam piękne zęby w krótkim czasie. Dzieje się to za sprawą bondingu, który staje się coraz bardziej popularny. Jego cena, szybkość działania, oraz brak ingerencji w szkliwo mają coraz więcej zwolenników. Metoda ta, jest najprostszym sposobem na spełnienie marzeń o olśniewającym uśmiechu.

Czym jest bonding?

Bonding, polega na pokryciu zęba żywicą kompozytową (materiał stosowany w gabinetach stomatologicznych), która łączy się z tkankami twardymi zęba. Zastosowana metoda, nie jest inwazyjna, nie wymaga bolesnych zabiegów na naszych zębach, pozwala także na szybkie odbudowanie zębów, a dodatkowo daje efekt wybielenia. Musimy jednak pamiętać, że metoda ta stosowana jest, przy drobnych defektach uzębienia. Jedna wizyta u stomatologa, pokazuje nam różnice w wyglądzie zębów przed i po zabiegu. Jeżeli chcemy wyrównać zęby, pozbyć się szczeliny międzyzębowej, ukryć ukruszony lub złamany ząb, bonding jest właśnie dla nas.

Jak wygląda zabieg bondingu?

Zabieg bondingu przebiega w kilku etapach. W pierwszym kroku, lekarz dokładnie czyści zęby pacjenta, następnie musi wytrawić szkliwo łagodnym kwasem – trwa to kilkanaście sekund. Na przygotowane i oczyszczone zęby, dentysta nakłada żywicę kompozytową, która odcieniem dopasowana jest do naszego uzębienia. Następnym krokiem jest naświetlanie lampą polimeryzacyjna. W przypadku, gdy to nie wystarcza, nakładany jest jeszcze materiał kompozytowy. Wszystko to, odbywa się podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym i trwa ok. 30-60 minut. Bonding, zalecany jest osobom, które w krótkim czasie chcą uzupełnić drobne ubytki uzębienia ( ukruszenia, pęknięcia, złamania), a także:

 • nierówności zębów
 • szczeliny międzyzębowe
 • przebarwienia

Jak w każdym zabiegu, tak i w tym znajdziemy przeciwwskazania. Należą do nich:

 • bruksizm (mimowolne zgrzytanie zębami)
 • próchnica
 • choroby zębów oraz przyzębia

Osoby, które są zainteresowane takim zabiegiem, muszą wpierw wyleczyć swoje zęby. Dopiero po wyleczeniu, będą mogły cieszyć się pięknym uśmiechem.

Jakich wad i zalet możemy spodziewać się po wykonanym zabiegu?

Do głównych zalet bondingu należą przede wszystkim:

 • szybkość wykonywania zabiegu – trwa 30-60 minut
 • efekt jest natychmiastowy
 • oszczędność – bonding jest dużo tańszy od popularnych licówek oraz koron
 • prostota wykonania zabiegu
 • zabieg jest bezbolesny – duży plus dla osób obawiających się bólu
 • bezpieczeństwo – lekarz nie ingeruje w zdrowe tkanki zębów, nie stosuje znieczulenia.

Jakie są wady takiego zabiegu?

Do głównych wad tego zabiegu, zaliczyć możemy stosunkowo krótka trwałość, zadowalającego nas efektu. Olśniewającym uśmiechem cieszyć się możemy ok. 4-5 lat. Po tym czasie, zabieg należy powtórzyć. Nie bez znaczenia, jest także skład śliny oraz sposób żywienia, ponieważ kompozyt dość łatwo ulega przebarwieniom. Powinniśmy zatem unikać;

 • kawy
 • wina
 • słodzonych napojów gazowanych
 • palenia papierosów

Po zabiegu, nie możemy zapomnieć o prawidłowej higienie jamy ustnej. Szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, to wszystko ma wpływ na trwałość bondingu. W zasadzie, o zęby powinniśmy dbać tak samo jak przed zabiegiem, żeby efekt trwał dłużej, sam zabieg nie uchroni nas przed chorobami zębów i przyzębia.W porównaniu do licówek, łatwo dochodzi do uszkodzenia zębów. Ważne jest, aby zabieg wykonał lekarz, który ma już doświadczenie w wykonywaniu bondingu. Unikniemy wtedy nierówności zębów, nadmiernego nałożenia kompozytu, różnego rodzaju krzywizn.

Ile kosztuje zabieg bondingu?

Boading, jest niedrogim zabiegiem w porównaniu do licówek czy koron. Koszt zabiegu zależy od regionu, renomy gabinetu stomatologicznego który wybierzemy, oraz doświadczenia lekarza. Koszt, szacowany jest na 200-500 zł za założenie jednego kompozytu. Bonding jest zabiegiem prostym, bezbolesnym i szybkim. Należy jednak pamiętać, żeby wybrać doświadczonego lekarza, aby cieszyć się wymarzonym efektem. Piękny uśmiech, uważany jest za swego rodzaju wizytówkę człowieka.

Comments are closed.

Zobacz także

Zdrowe orzeźwienie na gorące dni

Panujące w lato tropikalne upały mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Problem ten dotyczy nie…