Wielu z nas sięga po różne metody, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Niektórzy rozpoczynają swoją przygodę ze siłownią czy bieganiem, inni decydują się na deficyt kaloryczny. Jednak istnieje także wiele diet, które cieszą się wielką popularnością. W ostatnim czasie sławę zyskała dieta ketogeniczna, inaczej nazywana dietą ketogenną.
Czym jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych oraz niskowęglowodanowych. Polega ona na spożywaniu dużej ilości tłuszczu, tak aby stanowił on większość dostarczanej organizmowi energii. Jednak, aby dieta przyniosła oczekiwane efekty, należy ograniczyć ilość spożywania węglowodanów.
W normalnej, codziennej, niewymagającej diecie spożywamy ok. 50% węglowodanów, 35% tłuszczów oraz 15% białka. Osoby, które chcą spróbować swoich sił w diecie ketogenicznej, powinny ułożyć swój jadłospis w taki sposób, aby tłuszcze przeważały nad resztą. Przyjęte zostało, że podczas diety ketogennej, 80-90% energii, powinno być pobierane z tłuszczów. Natomiast reszta, czyli węglowodany oraz białka, powinny stanowić ok. 10-20%.
Głównym źródłem energii w naszym organizmie są węglowodany. Kiedy organizm zrozumie, że zaczyna ich brakować, szuka ich zamienników. Takim zamiennikiem dla organizmu są tłuszcze, a konkretniej ciała ketonowe, które powstają w procesie ich rozpadu. Ketoza jest stanem efektywnego spalania zapasów tłuszczu, które gromadzą się w organizmie. Taki stan zaczyna tworzyć energię z tłuszczów, co prowadzi do jego spalania.
Samopoczucie a dieta wysokotłuszczowa
Osoba będąca na diecie ketogenicznej, już po kilku dniach zauważy zmianę samopoczucia. W pierwszym tygodniu człowiek wpada w stan euforyczny. Odczuwa poprawę samopoczucia, ma sporo energii, a nawet poprawia się jego humor. Posiada także dużo chęci do działania, czuje się zdeterminowany oraz wesoły.
Niestety, ale stan radości mija po okresie 2-3 miesięcy. W ramach euforii pojawia się senność, brak apetytu czy zaparcia. Zmianie ulega również zapach moczu, potu a nawet oddechu. W dodatku, osoby, które długotrwale stosują dietę ketogeniczną, mogą odczuwać nieustanne pragnienie.
Produkty spożywane w diecie ketogennej
Jak wiadomo, podczas stosowania diety ketogennej, należy ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów. Ich ograniczenie podczas diety, sięga do ok. 50g dziennie. Warto zaznaczyć, że oprócz restrykcji stosowania się do zaleceń diety, ważne jest również to, co jemy.
Produkty, które spożywamy podczas diety wysokotłuszczowej, powinny być zaspokojone pełnowartościowymi składnikami. To tłuszcze stanowią główne źródło energii, więc nie należy oszczędzać na jakości produktów.
Produkty, które są dozwolone na diecie ketogennej, to te, które zawierają m.in.: tłuszcze nasycone, czyli np.: golonka, boczek, udka z kurczaka czy smalec lub steki wołowe. Nie należy odmawiać sobie także tłuszczów wielonienasyconych, takich jak ryby, jaja, siemię lniane, nasiona chia lub awokado. Do tłuszczów jednonienasyconych, które również są zalecane podczas stosowania diety należą oliwki, orzechy oraz oliwa z oliwek.
Warto też powiedzieć o tym, co na diecie keto jest zakazane. Niestety, ale podczas jej stosowania należy wyeliminować ryż, makarony, kasze, pieczywo, płatki zbożowe, owoce oraz słodycze. Unikać należy również smażonej kiełbasy, wysoko przetworzonego mięsa oraz fast foodów.
Zalety diety ketogenicznej
Oczywiście jedną z zalet diety ketogennej jest wspaniałe usposobienie oraz poczucie ”lekkości”, które występuje podczas pierwszych 2-3 miesięcy jej stosowania. Jednak jej głównym celem, jest utrata zbędnej masy ciała. Ponadto, dieta ketogenna oferuje nam zniwelowanie uczucia głodu. Nazywa się to zaletą, ponieważ pomaga w faktycznej utracie kilogramów, a następnie w utrzymaniu pożądanej przez nas wagi. W dodatku, diecie ketogennej możemy zawdzięczać wyrównanie ciśnienia krwi oraz spadek poziomu złego cholesterolu czy insuliny.
Skutki uboczne stosowania diety ketogennej
Oprócz wymienionych wyżej zalet, dieta ketogeniczna może wywołać mnóstwo niepożądanych objawów. Jednym ze skutków ubocznych jej stosowania, mogą być silne zaparcia, biegunki, bóle brzucha, poczucie zmęczenia oraz wymioty.
Niewskazane jest długotrwałe stosowanie diety wysokotłuszczowej, ponieważ może ona doprowadzić do kamicy moczanowej. Zwiększeniu może także ulec poziom cholesterolu we krwi. Długotrwały brak węglowodanów, może doprowadzić do niedoboru witamin oraz mikroelementów, które są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Dieta wysokotłuszczowa – przeciwwskazania
Zanim ktokolwiek zdecyduje się na zastosowanie diety ketogennej, powinien zapoznać się z jej działaniem oraz skutkami ubocznymi. Zdarzyć się może sytuacja, kiedy osoba chętna na zastosowanie owej diety, nie będzie mogła sobie na to pozwolić. Istnieje grono osób, dla których jej stosowanie niestety nie jest wskazane. Do tej grupy należą osoby zmagające się z cukrzycą, porfirią, kamicą nerkową, kamicą dróg żółciowych, kwasicą organiczną oraz osoby cierpiące na poważne schorzenia wątroby.
Niestety, ale osoby, które cierpią na wrodzone zaburzenia metaboliczne również są objęte przeciwwskazaniem stosowania diety ketogennej. Opinii lekarza oraz dietetyka zasięgnąć powinni również Ci, którzy cierpią na refluks żołądkowo-jelitowy.