Wiadomoto Zdrowie Haluksy – przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia

Haluksy – przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia

5 min czytania
0
2,156
haluksy operacja

Marzeniem każdej kobiety są piękne i zadbane stopy. Odpowiednia obuwie oraz pielęgnacja to podstawa, ale bywa i tak że pomimo dbania o nasze stopy, zaczynamy odczuwać uporczywy ból dużego palucha. Taki objaw zazwyczaj pojawia się kiedy mamy do czynienia z powstawaniem haluksów. Z czasem ból jest na tyle silny, że zaczynamy odczuwam mocny dyskomfort podczas chodzenia. Haluksy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, a jednocześnie bardzo nieestetyczna.

Haluksy – przyczyny powstawania

Haluks (łac. Hallux valgus) – inaczej nazywany paluchem koślawym. Haluksy są chorobą zwyrodnieniową, objawiającą się stopniowym odchyleniem palucha w kierunku pozostałych palców. Podczas odchylania po zewnętrznej stronie palucha kość jest coraz bardziej widoczna, a paluch wykrzywiony. Choroba ta spowodowana jest:

 • Źle dobrane obuwie
 • Uwarunkowania genetyczne i anatomiczne
 • Nadmierne obciążenie stopy
 • Nieprawidłowe stawianie stopy
 • Otyłość

Haluksy jak rozpoznać objawy

Każda osoba u której pojawiały się haluksy wie, jak bardzo bolesna jest ta choroba. Haluksy nie pojawiają się w kilka tygodni, jest bardzo długi proces, a początkowe sygnały zazwyczaj są bagatelizowane. Pamiętajmy o tym, aby udać się do lekarza gdy coś zaczyna nas boleć lub niepokoić. Im wcześniej wykryto chorobę, tym więcej mamy możliwość leczenia bez ingerencji chirurga. Na co zwrócić szczególną uwagę ?

 1. Problemy z chodzeniem
 2. Ból przy chodzeniu lub wstawaniu
 3. Deformacje palucha
 4. Podwinięcie palucha
 5. Pieczenie oraz pojawiające się odciski
 6. Problemy z dobraniem obuwia ( dyskomfort lub uciska w okolicy palucha)
jak wyglądają haluksy
jak wyglądają haluksy

Leczenie haluksów (palucha koślawego)

Aby móc leczyć haluksy bez potrzeby operacji , należy w porę rozpoznać objawy i udać się do lekarza ortopedy bądź podologa. Po rozpoznaniu wczesnego etapu choroby, lekarz może zaproponować następujące metody leczenia:

 • Wkładki ortopedyczne oraz peloty
 • Specjalne ochraniacze gumowe
 • Aparaty korekcyjne
 • Plastry
 • Separatory oraz kliny
 • Szyny
 • Opaski żelowe
 • Ortezy

Wszystkie wymienione produkty można zakupić w aptece oraz sklepie medycznym.  Jeżeli ból jest na tyle nieznośny a chodzenie sprawia ci wiele dyskomfortu, poproś swojego lekarza o coś przeciwbólowego. Niestety zdarza się że podstawowe metody leczenia zawodzą, i konieczna jest operacja a później rehabilitacja.

Haluksy – domowe sposoby zapobiegania

Pozwólmy naszym stopom odpocząć, ściągnijmy skarpety, kapcie, pospacerujmy na boso po dywanie bądź trawie. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej wagi, aby nie powodować nadmiernego obciążenia. Wygodne obuwie to podstawa, szczególnie dotyczy to kobiet i wysokich obcasów, które zmuszają stopę do bardzo niewygodnej oraz nienaturalnej pozycji. Możesz również wykonywać proste ćwiczenie, wystarczy palcami stóp podnosić z ziemi chusteczkę. Jak mówi stare powiedzenie  „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, więc nie lekceważ pierwszych objawów i dbaj o swoje stopy, a ryzyko powstania haluksów będzie minimalne.

One Comment

 1. GINKO

  26 sierpnia 2020 at 10:32

  a co powiecie na produkty z http://www.stophaluksom.pl ?