Marzeniem każdej kobiety są piękne i zadbane stopy. Odpowiednia obuwie oraz pielęgnacja to podstawa, ale bywa i tak że pomimo dbania o nasze stopy, zaczynamy odczuwać uporczywy ból dużego palucha. Taki objaw zazwyczaj pojawia się kiedy mamy do czynienia z powstawaniem haluksów. Z czasem ból jest na tyle silny, że zaczynamy odczuwam mocny dyskomfort podczas chodzenia. Haluksy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, a jednocześnie bardzo nieestetyczna.
Haluksy – przyczyny powstawania
Haluks (łac. Hallux valgus) – inaczej nazywany paluchem koślawym. Haluksy są chorobą zwyrodnieniową, objawiającą się stopniowym odchyleniem palucha w kierunku pozostałych palców. Podczas odchylania po zewnętrznej stronie palucha kość jest coraz bardziej widoczna, a paluch wykrzywiony. Choroba ta spowodowana jest:
- Źle dobrane obuwie
- Uwarunkowania genetyczne i anatomiczne
- Nadmierne obciążenie stopy
- Nieprawidłowe stawianie stopy
- Otyłość
Haluksy jak rozpoznać objawy
Każda osoba u której pojawiały się haluksy wie, jak bardzo bolesna jest ta choroba. Haluksy nie pojawiają się w kilka tygodni, jest bardzo długi proces, a początkowe sygnały zazwyczaj są bagatelizowane. Pamiętajmy o tym, aby udać się do lekarza gdy coś zaczyna nas boleć lub niepokoić. Im wcześniej wykryto chorobę, tym więcej mamy możliwość leczenia bez ingerencji chirurga. Na co zwrócić szczególną uwagę ?
- Problemy z chodzeniem
- Ból przy chodzeniu lub wstawaniu
- Deformacje palucha
- Podwinięcie palucha
- Pieczenie oraz pojawiające się odciski
- Problemy z dobraniem obuwia ( dyskomfort lub uciska w okolicy palucha)
Leczenie haluksów (palucha koślawego)
Aby móc leczyć haluksy bez potrzeby operacji , należy w porę rozpoznać objawy i udać się do lekarza ortopedy bądź podologa. Po rozpoznaniu wczesnego etapu choroby, lekarz może zaproponować następujące metody leczenia:
- Wkładki ortopedyczne oraz peloty
- Specjalne ochraniacze gumowe
- Aparaty korekcyjne
- Plastry
- Separatory oraz kliny
- Szyny
- Opaski żelowe
- Ortezy
Wszystkie wymienione produkty można zakupić w aptece oraz sklepie medycznym. Jeżeli ból jest na tyle nieznośny a chodzenie sprawia ci wiele dyskomfortu, poproś swojego lekarza o coś przeciwbólowego. Niestety zdarza się że podstawowe metody leczenia zawodzą, i konieczna jest operacja a później rehabilitacja.
Haluksy – domowe sposoby zapobiegania
Pozwólmy naszym stopom odpocząć, ściągnijmy skarpety, kapcie, pospacerujmy na boso po dywanie bądź trawie. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej wagi, aby nie powodować nadmiernego obciążenia. Wygodne obuwie to podstawa, szczególnie dotyczy to kobiet i wysokich obcasów, które zmuszają stopę do bardzo niewygodnej oraz nienaturalnej pozycji. Możesz również wykonywać proste ćwiczenie, wystarczy palcami stóp podnosić z ziemi chusteczkę. Jak mówi stare powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, więc nie lekceważ pierwszych objawów i dbaj o swoje stopy, a ryzyko powstania haluksów będzie minimalne.