Wiadomoto Zdrowie Implanty stomatologiczne – rodzaje i ceny

Implanty stomatologiczne – rodzaje i ceny

8 min czytania
0
332
stomatologia

Implanty stomatologiczne pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem osobom z ubytkami uzębienia. Gabinety dentystyczne oferują swoim klientom różne rozwiązania technologiczne w zakresie implantów, różniące się zarówno wytrzymałością, estetyką, jak i ceną. Jakie są rodzaje implantów zębowych i ile one kosztują?

Czym jest implant dentystyczny?

Implant dentystyczny to forma protezy dentystycznej, za pomocą której możliwe jest zastąpienie braków w uzębieniu oraz odbudowa częściowi zdewastowanych zębów. Implant zębowy zawiera sztuczny, zwykle tytanowy korzeń oraz koronę, czyli sztuczny ząb. Implanty są jednocześnie trwałe i praktyczne, a przy tym eliminują dyskomfort, jaki często towarzyszy protezom ruchomym.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty stomatologiczne dzielą się z uwagi na materiał, z jakiego są wykonane – ten właśnie materiał warunkuje również cenę zabiegu. Najbardziej popularnym tworzywem stosowanym do tworzenia implantów jest tytan, wyróżniający się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Wśród koron stosowane są te z tańszego, ale odstającego od pozostałych zębów metalu, mniej wytrzymałego, choć zbliżonego do koloru zębów akrylu, droższej, ale przy tym bardziej wytrzymałej porcelany oraz szczególnie odpornego na czynniki zewnętrzne cyrkonu. Popularnym wyborem są korony pełnoceramiczne lub ceramiczne na podbudowie z odpowiednich materiałów. Wybór danego implantu podyktowany jest możliwościami finansowymi pacjenta.

Proces wstawienia implantu zęba

Zabieg z wstawieniem implantu zęba składa się z trzech etapów – wszczepienia implantu, wkręcenia śruby oraz wbudowaniu korony.

implant
implant

Pierwszy etap, czyli wszczepienie implantu, polega na wywierceniu w kości danego zęba luki, w którą będzie wmontowywany implant. Po zszyciu luka poddawana jest osteointegracji, która ma za zadanie zespolenie się korzenia implantu z kością zęba. Dochodzi do tego od 3 do 6 miesięcy po wszczepieniu implantu.

Na kolejnym etapie, dentysta odsłania implant, nacinając fragment błony śluzowej obok i wkręca śrubę gojącą. Ma to na celu przyśpieszyć proces regeneracji błony i ukształtować dziąsło. Dzięki śrubie proces ten trwa około dwóch tygodni.

Trzeci etap, kończący leczenie, to wbudowanie implantu, czyli sztucznego zęba zgodnie z kolorem korony wybranym przez pacjenta. W trakcie ostatniej wizyty pacjentowi przekazywane są również wszelkie informacje dotyczące higieny uzębienia.

Co kluczowe dla wielu pacjentów, zabieg wbudowywania implantów jest bezbolesny – wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a rzadkich przypadkach w pełnej narkozie. Nie bez znaczenia jest fakt, że wstawienie implantów jest zabiegiem mniej inwazyjnym od ekstrakcji zęba.

Koszt implantów zębowych

Całkowity koszt wszczepienia implantu zależy od wielu różnych czynników, a przede wszystkim użytych materiałów. Niemniej istotne są zastosowane w trakcie zabiegu technologie, doświadczenie chirurgów implantologicznych czy nawet miasto i gabinet, w jakim zabieg jest wykonywany. Dodatkowy koszt stanowią konsultacje dentystyczne oraz potrzebne zabiegi, takie jak podnoszenie zatoki szczękowej czy odbudowa kości oraz badania radiologiczne. Większość gabinetów dentystycznych finalną cenę procedur ustala indywidualnie z pacjentem, biorąc pod uwagę jego konkretny przypadek.

Ile zatem kosztuje implant zęba? Ceny implantów, w zależności od wybranego przez lekarza systemu, wahają się od 1800 do nawet 4000 zł. Do tego dochodzi koszt łącznika protetycznego i śruby gojącej, niekiedy wliczony w cenę w implantu. Kolejny koszt to korona protetyczna – ok. 1500 zł. Długa lista wydatków obejmuje również konsultację przed zabiegiem (ok. 100-150 zł) i diagnostykę radiologiczną (150-200 zł). Łączny koszt pełnej procedury oscyluje zatem wokół 3500-4000 zł.

Możliwości finansowania procedur stomatologicznych

Implanty stomatologiczne, z uwagi na swoje liczne zalety, stają się coraz powszechniejszą formą trwałego i estetycznego uzupełniania ubytków w uzębieniu. Niestety, koszty implantów zakładanych w gabinecie dentystycznym nie należą do najtańszych. Sama procedura nawet w najmniejszym stopniu nie jest finansowana przez NFZ, co sprawia, że uzupełnienie ubytków zębowych stanowi nie lada obciążenie dla budżetu pacjenta.

Na szczęście, dzięki usłudze finansowania MediRaty, implanty dentystyczne są coraz bardzie dostępne dla szerokiego grona pacjentów marzących o pięknym uśmiechu. Zabieg można sfinansować nawet w 100%.

Comments are closed.