Wiadomoto Motoryzacja Jak dobrać klocki hamulcowe do swojego samochodu?

Jak dobrać klocki hamulcowe do swojego samochodu?

4 min czytania
0
396
klocki hamulcowe do samochodu

Klocki stanowią kluczowy element układu hamulcowego każdego samochodu. Od ich stanu oraz wydajności podczas pracy zależne jest nasze bezpieczeństwo na drodze. Zużyte klocki hamulcowe skutecznie obniżają wydajność całego układu, natomiast źle dobrane mogą stanowić jeszcze większe zagrożenie. Zatem jakie klocki hamulcowe kupić do swojego samochodu?

Rodzaje klocków hamulcowych

Technologie wykorzystywane przy produkcji klocków hamulcowych są stale rozwijane, co sprawia że obecnie na rynku mamy dostępne kilka rodzajów tych podzespołów. Wśród klocków hamulcowych można wyróżnić następujące rodzaje:

  • Klocki hamulcowe wykonane z półmetali,
  • Klocki hamulcowe organiczne,
  • Klocki hamulcowe nisko metaliczne,
  • Klocki hamulcowe,
  • Klocki hybrydowe (organiczne azbestowe i nisko metaliczne),
  • Klocki sportowe.

Każdy z wymienionych typów klocków hamulcowych różni się nieco składem elementu, który podczas hamowania dotyka tarczy przez co inaczej reaguje na polecenia wydawane przez kierowcę. Warto też pamiętać, że klocki twardsze będą szybciej zużywały naszą tarczę hamulcową niż klocki miękkie.

klocki hamulcowe
klocki hamulcowe

Na co zwracać uwagę przy kupnie klocków hamulcowych?

Dobierając klocki hamulcowe do swojego samochodu musimy pamiętać by wybrać je zgodnie z zaleceniami producenta. Właśnie dlatego najlepszą i najskuteczniejszą metodą dopasowania klocków do swojego samochodu jest dobranie ich po numerze VIN konkretnego pojazdu. W innym przypadku możemy się mocno zdziwić, kiedy okaże się, że układ hamulcowy w naszym samochodzie różni się nieco od standardowego. Bardzo często układ hamulcowy zależny jest od konkretnej wersji samochodu i wymiana klocków hamulcowych na takie z innej wersji nie wchodzi w grę.

Klocki hamulcowe warto również dobrać do stylu naszej jazdy oraz tego, w jaki sposób użytkujemy nasze auto. Z pewnością należy dobrać inne klocki hamulcowe do samochodu, którym raz na jakiś czas wybieramy się na tor i preferujemy dynamiczną jazdę niż do auta, które służy wyłącznie na dojazdy do pracy. Dobrze dobrane klocki hamulcowe zagwarantują nam nie tylko pewność prowadzenia i bezpieczeństwo, ale pozwolą na zoptymalizowanie wydatków, które często ponosimy w wyniku błędnych decyzji zakupowych.

Comments are closed.