Wiadomoto Zdrowie Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

4 min czytania
0
519
smoczek tomee tippee

Dzieci nawet dwu lub trzyletnie lubią ssać smoczek, kiedy są zmęczone, smutne, stęsknione czy zdenerwowane. Im starsze dziecko, tym trudniej odzwyczaić je od smoczka – uspokajacza. Często pożegnanie ze smoczkiem to spory stres dla dziecka i rodziców.

Dlaczego watro oduczyć dziecko ssania smoczka

Długotrwałe ssanie smoczka może powodować szereg problemów. Począwszy od wad zgryzu, po problemy z mówieniem. Dzieci, które ssą smoczek, cały czas mogą mieć w przyszłości krzywe zęby i znacznie później zaczynają mówić. Warto już od samego początku ustalić, że dziecko dostaje smoczek, kiedy płacze i kiedy zasypia. Nie warto wkładać smoczka do buzi dziecka, kiedy nie ma takiej potrzeby. Maleńkie dzieci są bardzo chłonne i szybko nabierają nawyków. Dzięki czynnościom, które powtarzają się cyklicznie, w określonych sytuacjach czują się bezpiecznie. Jeżeli nauczymy je, że cały czas mają w ustach smoczek, kiedy go zabierzemy, będą się zwyczajnie bały.

Jak zrobić to bezboleśnie

Nawet jeżeli dziecko zdążyło się już przyzwyczaić, że smoczek często mu towarzyszy, wystarczy go chować. Nawet dziecko, które już samo potrafi włożyć smoczek do buzi, jeśli nie będzie go miało w zasięgu wzroku, z czasem o nim zapomni. Nie powinno się zabierać dziecku smoczka, kiedy jest zmęczone i zdenerwowane i ewidentnie go potrzebuje. W takich sytuacjach zabierając dziecku uspokajacz, niepotrzebnie zwrócimy na niego uwagę, a po kilku takich sytuacjach maluch będzie pilnował go jak oka w głowie. Do odzwyczajania dziecka od smoczka trzeba podejść spokojnie. Im mniej emocji będzie temu towarzyszyło tym lepiej. Ze starszymi dziećmi można negocjować. Czasem po jednej rozmowie dzieci same komisyjnie wyrzucają swoje smoczki.

Smoczek od butelki

Odzwyczajanie od picia z butelki rozpoczyna się wraz z rozpoczęciem karmienia łyżeczką. To pierwszy krok, aby dziecko oduczyło się używania i tego smoczka. Proces ten trwa dość długo, gdyż nawet po wprowadzeniu wszystkich stałych posiłków. Potem trzeba jeszcze nauczyć dziecko picia z kubeczka. Około trzeciego roku życia dzieci samoistnie rezygnują z picia z butelki. Przestawienie się dziecka na jedzenie w ten sam sposób jak dorośli jest prostsze, jeśli było karmione przez smoczki przyjazne dla delikatnej buzi dziecka takie jak , Nuk, Avent.

Comments are closed.