Wiadomoto Dom Jak przygotować psa i kota do USG jamy brzusznej?
Dom

Jak przygotować psa i kota do USG jamy brzusznej?

5 min czytania
0
711
pies kot usg

USG to popularne badanie diagnostyczne, które przeprowadzać można również u zwierząt. Obecnie praktycznie każdy dobrze wyposażony gabinet weterynaryjny posiada nowoczesny aparat ultrasonograficzny, pozwalający na szybkie, bezinwazyjne i bezbolesne wykonanie tej procedury u psa czy kota. Do najczęściej przeprowadzanych należy badanie USG jamy brzusznej, które wymaga odpowiedniego przygotowania.

Weterynaryjne USG jamy brzusznej

Ultrasonograf weterynaryjny (zobacz ofertę na: https://noraxmedical.pl/produkty/ultrasonografy-weterynaryjne/) pozwala na zobrazowanie tkanek i narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym. Wykorzystywany jest do badania różnych obszarów ciała zwierząt, jednak najczęściej przeprowadza się USG jamy brzusznej kota czy psa. Procedura ta znajduje zastosowanie w profilaktyce oraz diagnostyce różnych chorób i nieprawidłowości, a także u samic w celu wykrywania i monitorowania ciąży. USG jamy brzusznej pozwala na zaobserwowanie różnych zmian, takich jak np. rozrosty, powiększenie lub zmniejszenie narządów czy obecność płynu. Badanie to służy też do oceny struktury wątroby, nerek, pęcherza moczowego czy prostaty, a wskazań do jego przeprowadzenia może być bardzo wiele – np. zaobserwowanie niepokojących objawów.

Przygotowanie zwierzęcia do USG jamy brzusznej

Aby USG kota lub psa w obrębie jamy brzusznej dało miarodajne wyniki, zwierzę musi być odpowiednio przygotowane do badania. Kluczowe znaczenie ma przerwa w przyjmowaniu posiłków, których nie powinno się podawać przynajmniej do 8 godzin przed procedurą. Jeżeli jest to możliwe, kota lub psa najlepiej nie karmić przez nawet 12 godzin. Jelita wypełnione treścią mogą znacząco utrudnić uzyskanie czystego obrazu, co zaburzy jego prawidłowy odczyt przez weterynarza. Problem stanowić mogą również zbierające się gazy, dlatego w wielu przypadkach zaleca się podanie zwierzęciu łagodnych leków przeciwko wzdęciom. Środków tych nie należy stosować bez konsultacji z weterynarzem, który poinformuje właściciela o rodzaju preparatu oraz właściwym dawkowaniu.

Przebieg badania USG jamy brzusznej kota lub psa

Przeprowadzenie USG kota lub psa wymaga zwykle oczyszczenia sierści zwierzęcia w badanym obszarze. Nie trzeba jednak zajmować się tym samodzielnie, ponieważ skóra zostanie odpowiednio przygotowana i w razie konieczności ogolona z sierści bezpośrednio w gabinecie. Sam przebiega badania jest bezbolesny, jednak sama wizyta u weterynarza może się okazać stresująca dla zwierzęcia. Warto zadbać o dobre samopoczucie kota lub psa, a w razie potrzeby uspokoić pupila. Badanie USG wymaga ułożenia zwierzęcia na placach lub boku, a a także jego przytrzymania przez właściciela na czas procedury.

Comments are closed.