Wiadomoto Finanse Jak się ustrzeć oszustów na OLX?

Jak się ustrzeć oszustów na OLX?

10 min czytania
0
1,314
oszustwa olx

Dzięki techonologi, która z roku na rok wchodzi na coraz wyższy poziom, mamy możliwość korzystania z różnych platform, portali społecznościowych i nie tylko. Dużą popularność zyskały również strony internetowe przeznaczone dla handlu. Zapewne każdemu z nas przewinęła się nazwa OLX, Allegro czy Vinted. Jak to wygląda w praktyce?

Handel na OLX

Dzięki nowym możliwościom, ludzi pochłonął internet. Możliwość kupna czy sprzedaży opanowała ludzkie zmysły i dała szansę na pozbycie się nie używanych rzeczy bądź odwrotnie – zaopatrzenia się w coś, czego im potrzeba. W sytuacji, kiedy nie potrzeba nam fabrycznie nowego produktu, warto zajrzeć w internet i poszukać tego, na czym nam aktualnie zależy. Produkty ”z drugiej ręki”, to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

Na platformie OLX możemy dokonywać sprzedaży oraz kupna różnych produktów. Wszystkie zamieszczane ogłoszenia są w pełni legalne oraz darmowe. Co więcej, platforma bogata jest w wiele różnorodnych kategorii. Wśród nich możemy wymienić m.in.: Dom i Ogród, Elektronika, Moda, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy oraz wiele innych.

Oszustwa w dobie internetu

Współczesnym światem rządzi internet oraz nowoczesna technologia. Wszystko, co kiedyś każdy z nas załatwiał osobiście, dziś ma możliwość zrobienia tego przez internet. Mimo wielu zalet internetu, trzeba pamiętać, że nigdy nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Niestety, ale niektórzy ludzie nie stronią od oszustwa w internecie.

Handel w internecie, mimo że jest legalny, to bywa również niebezpieczny. Platforma OLX, która przeznaczona jest do sprzedaży różnego rodzaju produktów, coraz częściej wzbogaca się o nowych oszustów. Nie każdy portal przykłada wagę do ochrony konsumentów, więc w każdym temacie, który dotyczy handlu w internecie, warto doinformować się samemu.

OLX pozwala na niezobowiązujący handel zamienny, a dodatkowo, na możliwość negocjacji. Niemniej dzisiejsze możliwości, sprzyjają pojawianiu się oszustów. Handel w internecie, mimo że przydatny, to ryzykowny. Dlatego też warto doszukać się informacji na temat wiarygodności danego sprzedawcy.

OLX – oszustwa! Na co zwrócić uwagę?

Bezwzględnie należy zwrócić uwagę na dodawane przez sprzedawcę zdjęcia. Wbrew pozorom, można doszukać się tam elementów, które będą wskazywały na oszustwo. Wielu pseudo sprzedawców posługuje się zdjęciami Google Grafika, co sprawia, że opisywany przedmiot prawdopodobnie będzie znacznie odbiegał od rzeczywistości.

Kolejną, bardzo istotną kwestią jest to, czy profil sprzedawcy został zautoryzowany. Dobrze by było, gdyby na profilu znalazł się również kontakt do sprzedawcy w postaci numeru telefonu bądź adresu email. Jest to na tyle ważne, że w razie konieczności, możemy skorzystać z podanych informacji. Jeśli takie działania nie skutkują, sprawę można nagłośnić.

Jak rozpoznać oszusta na OLX?

Ostatnimi czasy głośno o oszustwach na platformie OLX. Duża grupa osób głośno mówi o tym, co ich spotkało podczas rozmowy z ”zainteresowanymi” kupnem produktów. Można spotkać się m.in. z zdaniami nieskładniowymi lub takimi, które napisane są w translatorze (”Bardzo mnie się spodobała”) . Pojawić się mogą również podejrzane pytania o wady ukryte lub literówki w podsyłanych linkach (oxl, wvw) . Równie często, kupujący wręcz domagają się danych z karty bądź dowodu, poprzez wysłanie linku który rzekomo potwierdza ich wpłatę na konto OLX. Oszuści najczęściej kontaktują się z nami przez WhatsApp, nie przez sam serwis OLX. Pod żadnym pozorem nie wolno nam udostępniać danych z karty, a tym bardziej kwoty jaką posiadamy na koncie. Wiele osób dało się na takie coś naciągnąć, a ich konta zostały „wyczyszczone” do zera.

Jeśli spotkamy się z którymś z wymienionych przypadków, powinniśmy szeroko otworzyć oczy, bo prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustem. Podsyłane linki są tak sprytnie skonstruowane, że kilka nieprzemyślanych kliknięć, może doprowadzić nas do bankructwa. Na ten moment, mało kto korzysta z wysyłek OLX. Dzieje się tak, ponieważ właśnie za ich pośrednictwem dochodzi do oszustwa. Dlatego, szczególnie uczulamy na oszustów z OLX, którzy w ostatnim czasie, zbierają spore żniwa.

Jak bezpiecznie sprzedawać?

O wiele lepszą oraz bezpieczną alternatywą sprzedaży, jest wysyłka za pobraniem. Można również wprost napisać, że akceptowana jest tylko płatność z góry. Natomiast nigdy nie należy wchodzić w podsyłane linki. Albo ktoś kupuje, ale na twoich zasadach, albo niech szuka dalej. Podanie numeru konta bankowego, niczym nie grozi, w porównaniu do wprowadzania danych karty w nieznanym nam linku.

Konstrukcja takich linków jest sprytna i może wydawać się wiarygodna – nic bardziej mylnego. Chwila nieuwagi może doprowadzić do wyzerowania konta. Warto więc zwrócić uwagę na komunikatywność oraz sposób rozmowy. Podsyłane linki powinno się ignorować i przede wszystkim nie klikać w nie. W innym przypadku, można nabawić się wirusa, albo pozbyć wszelkich środków na koncie. Warto także zapoznać się z regulaminem portalu OLX, oraz całym procesem wysyłki przez ich stronę.

Comments are closed.