Zmiana przeznaczenia pojazdu dotyczy przede wszystkim tych kierowców, którzy przed rokiem 2011 kupili samochód osobowy z tzw. kratką lub zlecili jej późniejsze zamontowanie, aby samochód zdefiniować jako ciężarowy. Obecnie rozwiązanie to w większości przypadków nie jest już opłacalne, dlatego spora część osób planuje ponownie zmienić przeznaczania pojazdu.
Skąd wzięły się problemy z przeznaczeniem pojazdu?
Przed 2011 rokiem po polskich drogach poruszało się bardzo dużo samochodów z tzw. kratką. Dlaczego tak się działo? Czyżby samochody tego typu były bardziej funkcjonalne? Nie, chodziło przede wszystkim o możliwość skorzystania z określonych ulg podatkowych. Samochód z kratką można było zarejestrować nie jako osobowy, ale ciężarowy. To sprawiało również, że samochód z czteroosobowego zmieniał się w dwuosobowy. Po 2011 roku rządzący wprowadzili jednak tak duże zmiany w prawie podatkowym, że obecnie korzyści z posiadania samochodu z kratką już właściwie nie ma. Obecnie, zgodnie z nowelizacją z 2014 roku, odliczyć pełną wysokość podatku można jedynie, jeśli auto jest wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce taką kratkę zdemontować. Jak dokonać zmiany przeznaczenia pojazdu, dowiedzieć można się z artykułu https://rankomat.pl/samochod/jak-zmienic-przeznaczenie-pojazdu
O czym trzeba pamiętać, zmieniając przeznaczenie pojazdu?
Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli posiadasz samochód z homologacją ciężarową, nie możesz samodzielnie zdemontować kratki. Nie możesz bowiem ingerować w kontstrukcję pojazdu. Powinieneś to zrobić w warsztacie. Przy okazji trzeba pamiętać o dodatkowych czynnościach koniecznych do wykonania, jeśli w samochodzie ma się pojawić miejsce dla 5 pasażera. Po wykonanej usłudze musisz otrzymać paragon lub fakturę, zaświadczenie o uprawnieniach zakładu do przeprowadzania takich zmian, oświadczenie o dokonannych modyfikacjach.
Po zdemontowaniu kratki należy odwiedzić Okręgową Stację Kontroli Pojazdów i wykonać badanie techniczne pojazdu. Dopiero po tych wszystkich czynnościach możliwe będzie przerejestrowanie samochodu ciężarowego na osobowy w wydziale komunikacji. Będą ci potrzebne (oprócz dowodu właściciela i dowodu rejestracyjnego pojazdu):
- oświadczenie z warsztatu
- wydruk z CEiDG lub KRS poświadczająca działalność warsztatu
- polisa OC samochodu,
- zaświadczenia ze Stacji Kontroli Pojazdów
- dowód wpłaty za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.
Pamiętaj, że o zmianie należy poinformować także towarzystwo ubezpieczeniowe. Konieczna może być rekalkulacja składki. Jej nową wysokość możesz sprawdzić na https://rankomat.pl/