Kubeczek menstruacyjny zyskuje coraz większą popularność. Wiele kobiet czuje jednak obawy przed jego zastosowaniem. Wybór kubeczka menstruacyjnego również może sprawić kłopot, ze względu na ilość dostępnych modeli.
Kubeczek menstruacyjny – czym właściwie jest?
Menstruacje u kobiet bywają nie tylko bardzo bolesne, ale również bardzo obfite. Wiele kobiet w tym czasie ma obawy związane z zachowaniem „czystości”. Zastosowanie tamponów czy zwykłych podpasek jest dobrą opcją, ale nie zawsze w pełni komfortową i bezpieczną. Hitem w ostatnim czasie, okazały się kubeczki menstruacyjne, które są kierowanie do wszystkich kobiet podczas menstruacji. Szczególnie zalecane są w przypadku bardzo obfitych i długich miesiączek. Kubeczek menstruacyjny wykonany jest z elastycznych materiałów takich jak guma, silikon czy tworzywo termoplastyczne. Swoim kształtem przypomina mały kapturek, lub bańkę do masażu ciała.
Miseczka menstruacyjna, bo tak tez nazywany jest kubeczek, nie pochłania krwi miesiączkowej, tak jak podpaski czy tampony. W przypadku dobrze umieszczonego i prawidłowo dobranego rozmiaru, kubeczek w pełni zbiera krew, nie powodując przeciekania czy nieprzyjemnego zapachu. Warto tutaj zaznaczyć, iż kubeczki są produktami wielokrotnego użytku. Oczywiście należy o nie dbać – myć, i przechowywać w prawidłowy sposób.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar kubeczka menstruacyjnego?
W sklepach, drogeriach typu Rossmann, aptekach czy w internecie wybór kubeczków jest spory. Produkt ten jest dostępny nie tylko w rozmiarach od S do XL, ale również w rożnych kształtach. Decydując się na zakup kubeczka, należy wziąć pod uwagę:
- Obfitość krwawień – przy dużym krwawieniu, zastosowanie większego kubeczka pozwala na większe gromadzenie krwi. Jednak najważniejszym elementem jest komfort, a nie objętość.
- Liczbę przebytych porodów – im więcej porodów, tym większy rozmiar
- Wiek – po 30 mroku życia, należy wybrać większy rozmiar – średnica powyżej 40mm
- Siłę mięśni Kegla
- Wysokość szyjki macicy – wysoko położona szyjka, pozwala nam zastosować wyższy kubeczek, aby czuć się pewniej
Miseczka menstruacyjna, musi przede wszystkim być dla nas komfortowa. Dlatego tak ważne jest aby odpowiednia ja dobrać, ponieważ za duża będzie niekomfortowa, a zbyt mała może powodować przeciekanie, lub będzie zmuszała nas do częstych wizyt w toalecie. Sugerujemy jak dobrać rozmiar:
- Rozmiar S – zaleca się dla dziewczyn oraz młodych nierodzących kobiet. Wskazane są także dla bardzo aktywnych fizycznie, z silnymi mięśniami kegla.
- Rozmiar M – polecane dla pań po porodzie, nieaktywnych fizycznie o średniej budowie ciała.
- Rozmiar L – zalecane dla kobiet po kilku porodach, z obfitymi miesiączkami, i brakiem aktywności fizycznej
- Rozmiar XL – polecane dla kobiet z większą budową ciała, po przebytych licznych porodach, z bardzo obfitym krwawieniem.
Czy twardość kubeczka ma znaczenie?
Soft, classic, sport – wyróżniamy 3 rodzaje twardości kubeczków menstruacyjnych. Warto również zwrócić uwagę na ten parametr podczas zakupów. Jaki model wybrać?
- Soft – bardzo miękki i sprężysty, skierowany dla kobiet które posiadają już doświadczenie z aplikowaniem kubeczka. Idealny dla kobiet wrażliwych, a także tych, które prowadzą siedzący tryb życia.
- Classic – jego największa zaleta jest dopasowanie i łatwe układanie w pochwie podczas zmiany pozycji. Skierowany dla kobiet pracujących w trybie siedzącym.
- Sport – skierowany dla kobiet aktywnych fizycznie. Kubeczki „sportowe” są dosyć sztywne i twarde, dlatego idealnie współpracują z wyrobionymi mięśniami dna miednicy.
Aplikacja kubeczka menstruacyjnego nie musi być skomplikowana!
Chociaż wiele z nas, uważa że kubeczek menstruacyjny jest świetnym rozwiązaniem, obawa przed jego założeniem skutecznie nas zniechęca do jego stosowania. Początki mogą być trudne, aczkolwiek z prawidłową aplikacją kubeczka możemy sobie skutecznie radzić po paru próbach. Wiele kobiet stosujących kubeczki, stwierdza iż ich aplikacja jest o wiele prostsza, niż aplikowanie tamponów. Tampony posiadają nienawilżona i materiałową powierzchnie, co powoduje swego rodzaje „tarcie”, natomiast kubeczki posiadają śliską powierzchnię, i zdecydowanie łatwiej się je umieszcza.
Krok po kroku jak aplikować kubeczek:
- Umyj kubeczek oraz ręce
- Złóż kubeczek w literę „C” lub „S” – ten etap można pominąć i włożyć kubeczek bez zginania
- Wsuń kubeczek do pochwy – nie wsuwamy go tak daleko jak tampon
- Sprawdź czy kubeczek się przesuwa – jeżeli tak, spróbuj nim poobracać do momentu „zassania”
Prawidłowo zaaplikowany kubeczek, powinien w naturalny sposób się ułożyć i „wciągnąć”.
Wyjmowanie i zachowanie higieny kubeczka
Aby usunąć kubeczek, należy złapać go 2 palcami i delikatnie ścisnąć, w celu „odessania” powietrza. Aby ułatwić sobie wyjmowanie, można kucnąć lub oprzeć nogę o wannę czy inny przedmiot. Należy pamiętać aby po każdym wyjęciu kubeczka menstruacyjnego, dokładnie go umyć. Po zakończonej menstruacji kubeczek należy zdezynfekować i wygotować. Zamiast gotowania, można zastosować specjalne tabletki do mycia.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania kubeczka menstruacyjnego?
Kubeczek menstruacyjny jest bezpieczną alternatywą dla podpasek czy tamponów. Przeciwwskazaniem do jego zastosowania jest jedynie dziewictwo, a także ryzyko pojawienia się zespołu wstrząsu toksycznego. Warto jednak zapytać również o zdanie swojego ginekologa, i wykluczyć ewentualne inne czynniki, które mogą być przeciwwskazaniem.
Ile kosztują kubeczki menstruacyjne?
Ceny kubeczków menstruacyjnych uzależnione są od rozmiaru i ich rodzaju. Jednak ich cena mieści się w granicy 40-60 zł. Warto jednak zaznaczyć, że takich kubeczków warto mieć kilka na zmianę. Zakupione kubeczki, spokojnie posłużą kilka lat, przeliczając to na cenę podpasek czy tamponów to wydatek jest niewielki.
Wady i zalety kubeczka menstruacyjnego
Kubeczki menstruacyjne stosowane są już przez tysiące kobiet. Za sprawą swoich zalet, zyskują coraz więcej zwolenniczek, przez co poprawiają również jakość życia kobiet podczas menstruacji. Najbardziej docenione przez kobiety zostają takie zalety jak:
- Wysoka higiena i brak „zapachu”
- Niezawodność i długa ochrona przed przeciekaniem
- Produkt jest ekologiczny
- Brak podrażnień i infekcji
- Oszczędność
Do wad zalicza się, początkową trudną aplikacje, i problem z doborem rozmiaru. Z przyczyn od nas niezależnych, w publicznych toaletach bywa problem z jego opróżnieniem i myciem.
Czy kubeczki menstruacyjne są w pełni bezpieczne?
Zastosowanie kubeczka podczas menstruacji jest bezpieczne, pod warunkiem stosowania się do zaleceń producenta. Bardzo ważną kwestię odgrywa prawidłowa higiena oraz czystość kubeczka. Należy pamiętać aby kubeczek myć i opróżniać 3-4 razy dziennie.