Kobiety szczególnie dbają o prawidłowe oczyszczanie twarzy. Istnieje wiele rożnych form oczyszczania twarzy. Zabiegi oczyszczające można wykonać w zaciszu domowym stosując specjalne kosmetyki, lub skorzystać z profesjonalnej pomocy w gabinecie kosmetycznym.
Oczyszczanie twarzy – na czym właściwie polega?
Odpowiednia pielęgnacja, jest bardzo istotna jeżeli chcemy wyglądać zdrowo, promiennie i naturalnie. Bardzo dużo osób, większą uwagę przykłada do wieczornej pielęgnacji i dokładnego oczyszczania, zapominając o tym, aby rano również o to zadbać. Bez względu na to jaki typ cery posiadamy, należy zadbać o prawidłowe oczyszczanie twarzy, najlepiej rano i wieczorem. Oczyszczanie twarzy polega na:
- Usunięciu makijażu
- Tonizacji
- Peelingu
Dzięki tak dokładnemu oczyszczaniu, jesteśmy w stanie uporać się z bakteriami, powstałym sebum, a co najistotniejsze złuszczamy martwy już naskórek. Warto również pomyśleć o delikatnym masażu twarzy, aby pobudzić krążenie, zadbać o naprężenie i zminimalizować ryzyko powstania wczesnych zmarszczek.
Zabiegi kosmetyczne oczyszczające skórę twarzy
Salony kosmetyczne oferują szereg zabiegów, których zadaniem jest dogłębne oczyszczenie twarzy. O ile nie mamy większych problemów z rozszerzonymi porami, wągrami czy przebarwieniami, jesteśmy w stanie korzystać z ogólnodostępnych kosmetyków, i oczyszczać twarz samodzielnie. Jednak wiadomo, iż w gabinecie zabiegi są wykonywane profesjonalnie, i dają zdecydowanie lepsze efekty. Przy okazji możemy dowiedzieć się jak prawidłowo pielęgnować skórę, jakich kosmetyków używać, oraz czego unikać w domowej pielęgnacji. W ofercie salonów kosmetycznych znajdziemy takie zabiegi jak:
- Oczyszczanie manualne – coraz mniej spotykana forma oczyszczana, ze względu na dosyć bolesna ingerencję na twarzy. Zabieg polega na usunięciu makijażu, zastosowaniu peelingu, oraz nałożeniu preparatu rozmiękczającego. O ile nic złego do tego etapu się nie dzieje, tak kolejnym krokiem jest ręczne usunięcie wszystkich wyprysków, zaskórników. Potocznie mówiąc wszystkie niedoskonałości zostają „wyciśnięte”. Jak wiadomo nie stosuje się już tego typu zabiegów, chociażby ze względu na przenoszenie bakterii, i ryzyko powstania ostrych stanów zapalanych. Zabieg również jest mało skuteczny, ponieważ wszystkie ropne zmiany, nawracają w bardzo szybkim tempie.
- Peeling kawitacyjny – jak sama nazwa wskazuje jest to zabieg który usuwa martwy naskórek. Wszystko za sprawa zjawiska kawitacji, czyli przemianie wody ze stanu ciekłego, w stan gazowy. Powstałe „gazowe” pęcherzyki, delikatnie usuwają martwy naskórek, nie podrażniając skóry. Jest to idealny zabieg dla osób z cera wrażliwą, naczyniową oraz problematyczną. Warto tutaj zaznaczyć, że taki zabieg można wykonać w domu kupując na użytek własny małe i zazwyczaj niedrogie urządzenie.
- Mikrodermabrazja – jeden z najpopularniejszych zabiegów, szczególnie lubiany przez panie. Zupełnie bezbolesny, idealny do cery tłustej i mieszanej. Osoby z cerą naczynkową oraz aktywnym trądzikiem NIE mogą wykonywać tego zabiegu. Zabieg polega na mechanicznym złuszczaniu za pomocą specjalnego urządzenia, który pod dużym ciśnieniem wyrzuca kryształki korundu. Te z kolei pod wpływem ciśnienia, delikatnie uderzają w naskórek, złuszczając go. Zabieg jest mało inwazyjny, aczkolwiek oczyszczenie jest bardzo dokładne i głębokie, dlatego warto taki zabieg wykonać w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej.
- Oczyszczanie wodorowe – zabieg 3w1. Oczyszcza, złuszcza, dotlenia aplikując głębiej substancje aktywne. Bardzo często ten zabieg jest stosowany przed ważnym wydarzeniem typu wesele, bankiet czy spotkanie biznesowe. Zabieg jest intensywny, a jednocześnie bezbolesny i nie pozostawia długiego zaczerwienienia. Cały proces polega na oczyszczaniu porów z zalegającą treścią za pomocą cząsteczek wodoru. Po takim oczyszczeniu, następnym krokiem jest nałożenie kwasu, który działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, a także reguluje wydzielanie sebum.
- Maski oczyszczające – specjalne maski które złuszczają, odbudowują, nawilżają oraz wygładzają. Są to maski specjalistycznie odpowiednio dobrane do rodzaju cery.
- IPL – czyli laserowe oczyszczanie twarzy. Zastosowanie lasera pozwala działać antybakteryjnie, i zapobiegawczo. Przed zabiegiem laserowym wykonywana jest mikrodermabrazja.
- Oczyszczanie kwasami – kwas migdałowy, salicylowy, ferulowy lub glikolowy. Podczas oczyszczaniu twarzy kwasami, dobierany zostaje odpowiedni kwas. Zabieg oczyszczający z wykorzystaniem kwasów, jest formą peelingu, z taką różnica iż tworzy się kontrolowane mikro oparzenia, które złuszczają naskórek.
Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – jak utrzymać efekty po zabiegu?
O zabiegach pielęgnacyjno-oczyszczających warto pomyśleć jesienią i zimą. Jest to czas kiedy nasza skóra jest mniej narażona na promienie słoneczne. Przed wizytą u kosmetyczki, nie należy stosować dodatkowych zabiegów peelingujących, czy usuwać wyprysków. Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest również udanie się na zabieg do wyspecjalizowanego salonu kosmetycznego, ponieważ głębsza ingerencja w skórę na przykład kwasami, musi być wykonywana bardzo ostrożnie i starannie. Przeciwwskazaniami do zabiegów oczyszczających są:
- Aktywny trądzik
- Infekcje bakteryjne, wirusowe np. opryszczka
- Tendencja do bliznowców
- Świeże rany lub blizny
- Ingerencja kwasem hialuronowym lub botoxem
Po zabiegach należy unikać promieni słonecznych w okresie 3-4 tygodni, lub używać kremów z mocnym filtrem UV. Nie można również nakładać mocnego makijażu, stosować kosmetyków na bazie alkoholu, czy używać peelingów.
Regularne i staranne oczyszczanie twarzy, pomaga zminimalizować powstanie niedoskonałości w formie stanów zapalnych, wyprysków czy wągrów. Skóra jest zdecydowanie bardziej gładsza, odżywiona i delikatniejsza. Prócz złuszczonego naskórka, zabiegi oczyszczające świetnie zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek, redukują bruzdy, i poprawiają mikrokrążenie. Warto poświęcić kilku minut na oczyszczenie poranne i wieczorne, aby móc cieszyć się piękną, gładką i bez problemową cerą.