Włosy są wizytówką w oczach wielu ludzi. Każdy z nas marzy o długich, lśniących oraz gęstych włosach. Jednak na ich wygląd wpływa nie tylko dieta i stan zdrowia, ale również odpowiednia pielęgnacja. Ludzie dzielą się na ”włosomaniaków” oraz na tych, którzy skupiają się na absolutnym minimum, jakim jest ich umycie oraz uczesanie.
Problemy z włosami – co robić?
Wygląd oraz stan włosów zależy od wielu czynników. Dużo zależy od problemów zdrowotnych, diety, stylu życia oraz ich pielęgnacji. Na pozór zdrowe włosy, w pewnym momencie mogą zacząć się przetłuszczać, staną się suche oraz łamliwe. Kiedy taka sytuacja ma miejsce, warto zwrócić uwagę na wyżej wymienione czynniki. Być może prowadzony styl życia, wprowadzona dieta lub źle dobrane kosmetyki, mają negatywny wpływ na ich stan.
Kiedy wygląd włosów zaczyna nas niepokoić, należy zagłębić się w temat prowadzonej przez nas diety, ponieważ nierzadko zdarza się, że włosom brakuje niezbędnych witamin czy składników odżywczych. Kolejnym, równie istotnym krokiem, jest wykonanie niezbędnych badań, aby ustalić, czy stan oraz wygląd włosów nie jest skutkiem naszych problemów zdrowotnych . W końcu często słyszy się o wypadających oraz kruchych włosach, na co często mają wpływ różne choroby czy schorzenia. Jeśli te dwa etapy mamy za sobą i wszystko jest w porządku, prawdopodobnie problem leży w pielęgnacji.
W przypadku, kiedy wiadomo, że dotychczasowa pielęgnacja włosów się nie sprawdza, warto udać się po pomoc do fryzjera. Oceni on stan waszych włosów, doradzi czego unikać, a co wręcz wdrożyć w codzienność i zaleci, jakich kosmetyków powinniśmy używać.
Prawidłowa pielęgnacja włosów oraz technika ich mycia
Największym mitem w pielęgnacji włosów jest wybór szamponu dopasowanego do rodzaju włosów. Do mycia powinno się używać szamponu dobranego do skóry głowy. Głównym celem stosowania szamponu jest przede wszystkim dokładne oczyszczenie skóry.
Równie ważna kwestia to częstotliwość ich mycia. Są osoby, które zmuszone są myć włosy kilka razy dziennie, ale też takie, które mogą robić to raz na kilka dni. I co ważne! W obu przypadkach takie postępowanie jest prawidłowe, bowiem włosy należy myć wtedy, kiedy tego wymagają. Kiedy włosy wyglądają nieświeżo lub skóra głowy jest przetłuszczona, nie należy stronić od ich mycia.
Mało kto się spodziewa, że podczas mycia włosów niezwykle ważna jest technika. Wbrew pozorom, sposób ich mycia ma równie ważne znaczenie dla ich wyglądu oraz stanu. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że szamponem powinno się myć tylko skórę głowy. Istotne są delikatne, płynne ruchy, którymi wykonujemy masaż skóry głowy.
Wielką szkodą dla naszych włosów będzie ich szarpanie oraz tarcie. W celu usunięcia zanieczyszczeń, które gromadzą się na naszych włosach, wystarczy piana, która tworzy się podczas mycia. Powinno się ją zebrać w dłonie, a następnie przesunąć od nasady włosów, po ich końcówki. Co więcej, włosy powinno się myć dwukrotnie. Tak zwane mycie wstępne rozluźni wszystkie nagromadzone cząsteczki brudu, a mycie zasadnicze – dokładnie oczyści skórę głowy. Należy również pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, którą myjemy włosy. Nie powinna być ona ani za zimna, ani za ciepła. Zła temperatura wody może znacząco podrażnić skórę głowy, zniszczyć łodygę włosa oraz pobudzić pracę gruczołów łojowych.
Olejowanie włosów – czym jest i jakie ma zalety?
Włączenie olejów roślinnych do codziennej pielęgnacji włosów przynosi same korzyści. Przede wszystkim znacząco poprawiają poziom ich nawilżenia, elastyczność oraz miękkość. Dodatkowo, chronią one przed działaniem czynników zewnętrznych, wspomagają ich regenerację oraz świetnie radzą sobie z odbudową zniszczonych włosów. Oprócz wszystkich działań ”zdrowotnych” dla włosów, olejowanie przynosi im zdrowy, świeży wygląd i blask.
Owa metoda znana jest od pokoleń, a z biegiem czasu zyskała na dużej popularności wśród kobiet. Oleje roślinne chronią włosy przed przesuszeniem oraz utratą wilgotności. Są one bogatym źródłem witamin, fitosteroli i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza tym, oleje bogate są w substancje odżywcze, które wnikają w głąb włosa i cebulek, dotleniając przy tym komórki i uzupełniając ubytki w łuskach włosowych. Dodatkowo, cebulki włosa stają się silniejsze, a wydzielane sebum reguluje się.
Jednak w tym przypadku niezwykle ważna jest regularność, aby uzyskać oczekiwany efekt i zapewnić włosom świeży wygląd. Dobrze dobrany olej, w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją włosów, sprawi, że staną się gładkie, lśniące oraz nawilżone.
Olejowanie włosów – o czym pamiętać?
Dużą uwagę należy zwrócić również na wybór odpowiedniego oleju dla naszych włosów. Źle dobrany produkt może obciążyć włosy, przetłuszczać je oraz powodować ich puszenie. Warto doinformować się w kwestii porowatości naszych włosów. Jeśli włosy są cienkie, delikatne i w łatwy sposób można je obciążyć, olej powinno się nakładać od ucha w dół.
Przede wszystkim olejowanie włosów wymaga nie tylko wyżej wspomnianej regularności, ale także cierpliwości. Produkt musi mieć czas, aby przeniknąć w strukturę włosa i przynieść oczekiwany efekt. Mówi się, aby trzymać go nie mniej niż 30 minut, jednak najbardziej odpowiednim czasem będą co najmniej 2 godziny. Jeśli ktoś ma czas i może sobie na to pozwolić, to zaleca się trzymanie oleju cały dzień lub całą noc.
Laminowanie włosów
Tuż obok olejowania włosów stoi ich laminowanie. Jest to jeden z ulubionych i bardzo często polecanych zabiegów, który zapewnia natychmiastową poprawę wyglądu matowych kosmyków. Laminowanie dostarcza włosom odpowiednią dawkę protein, które tworzą na włosach dodatkową, gładką powłokę.
Zabieg laminowania stwarza tzw. warstwę ochronną dla włosów. Zabezpiecza pasma włosów m.in. przed uszkodzeniami mechanicznymi, warunkami atmosferycznymi, dużą wilgocią lub zbyt wysoką temperaturą suszarki, lokówki czy prostownicy. Laminowanie wykonuje się na każdych włosach – wszystko zależy od chęci.
Największy efekt zauważą osoby, które na co dzień zmagają się z szorstkimi, matowymi i zniszczonymi włosami, które skłonne są do puszenia. Zaletą zabiegu są gładkie, lśniące, miękkie oraz wygładzone włosy. Poza zaletami, które dotyczą wyglądu włosów, można powiedzieć również o zaletach korzystnych dla ich zdrowia. Włosy po laminowaniu nie plączą się podczas mycia, zdecydowanie łatwiej się rozczesują, a także są o wiele bardziej podatne na układnie.
Gdzie wykonać zabieg i jak często go powtarzać?
Zabieg laminowania włosów można wykonać u fryzjera, ale nie ma przeciwwskazań do wykonania go w domu. Nie ma co ukrywać – w domu taniej i wygodniej. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wielkie koszty, wykonanie zabiegu w domu nie stanowi przeszkody. Potrzebne będą chęci, galaretka lub żelatyna. Oprócz żelatyny lub galaretki, potrzebna będzie ulubiona maska do włosów, olej lub silikonowe serum.
Na pozór nie ma konkretnie ustalonego czasu wykonywania zabiegu laminowania włosów, jednak z niczym nie należy przesadzać. Najczęściej robi się to wtedy, kiedy czujemy, że efekt poprzedniego laminowania się wypłukał. Mimo wszystko nie zaleca się wykonywania zabiegu częściej, niż 2-3 razy w miesiącu.
Jednak warto wspomnieć, że laminowanie włosów nie jest receptą na minimalizm w ich codziennej pielęgnacji. Jeśli ktoś marzy o zdrowych, lśniących i gładkich włosach, nie może porzucić dotychczasowych nawyków dla laminowania. Zabieg powinno uznawać się za dodatek, ponieważ używanie masek, odżywek i olejów, jest niezbędne dla ich świeżego wyglądu i zdrowego stanu.