Wiadomoto Motoryzacja Pierwsza wizyta w wypożyczalni samochodów – o czym pamiętać?

Pierwsza wizyta w wypożyczalni samochodów – o czym pamiętać?

8 min czytania
0
367
wypozyczalnia aut warszawa

Kiedy robimy coś pierwszy raz często popełniamy błędy, wynikają one z niewiedzy lub z braku doświadczenia w danym temacie. Coraz częściej podróżujemy pociągami czy samolotami, kiedy dotrzemy na miejsce docelowe pojawia się potrzeba wypożyczenia auta. Jak to zrobić, o czym pamiętać? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Jaka osoba może wypożyczyć samochód?

Pierwszym warunkiem jest posiadanie prawa jazdy. Większość wypożyczalni zastrzega sobie by prawo jazdy posiadać od minimum roku. Jeśli mówimy o wypożyczalniach aut luksusowych czy sportowych wymagany jest też najczęściej wiek minimalny kierowcy 21 lat. Następnym warunkiem jest wpłacenie kaucji o której wysokości możemy dowiedzieć się już podczas sprawdzania cennika wynajmu at. Niewiele wypożyczalni oferuje wynajem samochodu bez kaucji, jeśli natomiast zdarzają się takie wypożyczalnie wynajem w nich jest droższy.

Jaki samochód wybrać?

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na funkcjonalność samochodu. Ile osób będzie podróżowało samochodem oraz na jakie dystanse. Obecnie najpopularniejszym typem nadwozia w wypożyczalni samochodów jest SUV łączy on w sobie praktyczność i wygodę podróżowania.

Następnym wyborem przed jakim staniemy to wybór silnika oraz skrzyni. Jeśli samochodem będziemy pokonywać długie dystanse na trasach podczas okresu najmu, radzimy wybrać samochód z silnikiem diesla. Jeśli natomiast będziemy poruszać się głownie w mieście wybierzmy samochód z silnikiem hybrydowym.

Trzecią opcją są samochody z mocnym silnikiem benzynowym, takie samochody wybiera się na ogół jeśli chcemy czerpać radość z jazdy. Czyli zależy nam na ładnym dźwięku silnika i dużym przyspieszeniu, natomiast ekonomia jest czynnikiem drugorzędnym. Wypożyczalnia samochodów sportowych w Warszawie jako pierwsza w Polsce zaoferowała możliwość wypożyczenia samochodów takich jak lamborghini i ferrari. Są to tzw. egzotyki czyli samochody praktycznie nie spotykanie na Polskich drogach.

Jak sprawdzić koszt wynajmu auta?

By ocenić ile będzie kosztował nas wynajem auta wejdźmy w cennik na stronie wypożyczalni następnie wybierzmy interesujący nas model i dodajmy trzy kwoty. Mówimy tutaj o kwocie wynajmu, kwocie za paliwo oraz kaucji. Cena za wynajem wyszczególniana jest zazwyczaj jako kwota brutto jednak nie zawsze. Koszty paliwa będziemy w stanie w prosty sposób obliczyć ponieważ wypożyczalnie podają średnie spalanie każdego z samochodów. Zawróćmy uwagę na dopłatę za przekroczenie liczby przejechanych kilometrów.

Ostatnią kwestią jest kaucja zwrotna. Kaucja zwrotna oznacza kwotę którą musimy wpłacić, wypożyczalnia odda nam kaucje w całości jeśli nie uszkodzimy samochodu. Jeśli natomiast zdarzy się nam się jakaś przygoda bądźmy przygotowani na to, że wypożyczalnia może pobrać od nas częściowo lub w całości wpłaconą kaucje. By dokładnie sprawdzić jaką kwotą odpowiadamy za samochód powinniśmy przeczytać regulamin, który podpisujemy przy wypożyczeniu samochodu.

Protokół odbioru i zwrotu samochodu

Wybierając samochód z wypożyczalni powinniśmy dostać dokument jakim jest protokół odbioru. Na dokumencie wyszczególnione będzie przebieg samochodu, stan paliwa oraz ogólny stan samochodu. Ważne jest by dokładnie zweryfikować czy napisane punkty dokładnie zgadzają się z stanem samochodu, który pobieramy. Gwarantuje to nam, że przy oddaniu samochodu nie zostaniemy niemiło zaskoczeni. Na protokole zwrotu wypożyczalnia powinna zaznaczyć, że samochód podczas okresu naszego wynajmu nie został w żaden sposób uszkodzony i został oddany stanie takim jak został wydany.

Podsumowując, wynajem samochodu nie jest taki trudny jak mogłoby by nam się wydawać. Mamy nadzieję, że przedstawione rady pomogą ci podczas pierwszej wizyty wypożyczalni samochodów. Pamiętaj by pożyczony samochód traktować tak jak swój własny, nadmiernie go nie eksploatować. Jeśli będziemy używać samochodu niezgodnie z jego przeznaczeniem ubezpieczyciel może obciążyć nas finansowo. Duża gama samochodów dostępnych w wypożyczalniach sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i wcale nie musimy się ograniczać do samochodów, które są nudne.

2 komentarze

  1. Krzysztof

    15 lipca 2021 at 18:03

    Bardzo przydatny wpis, zwłaszcza, że wypożyczalnie aut są dziś bardzo powszechne i można je znaleźć w każdym większym mieście. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, na pewno umożliwia korzystanie z wygodnego środka transportu bez konieczności pilnowania terminów przeglądów, kupowania polis i innych formalności.

  2. Marek F

    28 lipca 2021 at 17:24

    Miałem też przygodę z jedną niszową wypożyczalnią. Auto dosłownie wyłączyło się w ruchu, nie wiem immobilizer, czy coś innego. Dobrze, że zdołałem jakoś odbić na pobocze. Od tej pory korzystam tylko z bardziej znanych usługodawców.