Łatwo dostępne pożyczki online sprawiają, że Polacy coraz częściej po nie sięgają – tak wynika z danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów. Rok 2019 był pod tym względem rekordowy. Sprawdzamy raporty dotyczące tego, dlaczego Polacy tak pokochali pożyczki online.
Rośnie zainteresowanie szybkimi pożyczkami
Polski sektor finansowy przeżył w ostatnich latach prawdziwą metamorfozę. Na rynku, oprócz dobrze rozpoznawalnych banków, zaczęły pojawiać się również instytucje pozabankowe, które proponują swoim klientom szybkie pożyczki online. Klienci bardzo szybko je pokochali. W samym tylko 2019 roku, instytucje pozabankowe udzieliły ponad 1,2 mln pożyczek konsumenckich, których łączna wartość 6,8 mld złotych. To najlepszy wynik w historii.
W największym stopniu złożyły się na niego pożyczki online udzielane do kwoty tysiąca złotych, które stanowiły aż 38 proc. wszystkich przyznanych pożyczek. Największą dynamiką wzrostu odznaczał się segment pożyczek w kwocie od 2 do 3 tysięcy złotych – na przestrzeni dwunastu miesięcy udzielono ich o 5,7 proc. więcej.
Pożyczki online biją rekordy popularności
Rosnąca popularność pożyczek online nie dziwi ekspertów. Zaznaczają oni, że na rynku przez długi czas brakowało rozwiązania dla osób, które potrzebują niewielkiego wsparcia finansowego. Luka ta została zapełniona przez firmy pozabankowe, proponujące swoim klientom pożyczki online już od kilkuset złotych.
Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest duża elastyczność. Zaciągnięte zobowiązanie można spłacić w kilku wygodnych ratach lub jednorazowo. To drugie rozwiązanie szczególnie cenią sobie osoby, które chcą szybko pozbyć się niepotrzebnego obciążenia.
Po stronie zalet pożyczek online można zapisać również skrócone procedury ich przyznawania. Często wystarczy wpisać w formularzu swoje dane z dowodu osobistego, by móc wnioskować o nawet kilka tysięcy złotych. Z takiego rozwiązania nie mogą korzystać klienci banków, od których często wymagane jest między innymi przedstawienie zaświadczenia o zarobkach.
Na co najczęściej pożyczają Polacy?
Na co przeznaczane są pieniądze z szybkiej pożyczki? Najczęściej wydawane są one na załatanie dziury w domowym budżecie i pokrycie rachunków za gaz, prąd, telefon, internet czy inne media. Niejednokrotnie okazuje się jednak, że Polacy pożyczają na wakacje, wyjazdy i drogie ubrania. Niewielki odsetek osób, zaciągania dodatkowe zobowiązania finansowe żeby pokryć koszty leczenia, czy też zakupu specjalistycznych i drogich leków.