Dysfunkcje i schorzenia stóp negatywnie oddziałują na cały układ ruchu, czego częstym efektem są uciążliwe dolegliwości bólowe. Właściwe ustawienie stóp chroni przed wadami postawy oraz powstawaniem lub pogłębianiem się istniejących zmian chorobowych. Większość problemów ze stopami można zniwelować przy użyciu wkładek ortopedycznych, dopasowanych przez specjalistę. Jak wygląda pierwsza wizyta u podologa? Podpowiadamy.
Czym zajmuje się podologia?
Podologia, inaczej podiatria to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Prawidłowo przeprowadzone badanie podologiczne pozwala znaleźć najlepsze rozwiązanie na zniwelowanie długo utrzymujących się i nawracających dolegliwości bólowych ze strony narządu ruchu.
Jedną z bardziej popularnych i zarazem nieinwazyjnych metod leczenia wad postawy, deformacji palców oraz dolegliwości bólowych stóp jest zastosowanie wkładek ortopedycznych. Najlepiej sprawdzą się te zaprojektowane i wykonane przez wykwalifikowanego podologa, który dopasuje je pod kątem istniejącej wady.
Zalety stosowania indywidualnych wkładek ortopedycznych
Indywidualne wkładki ortopedyczne zapewniają równomierny rozkład obciążenia, co nie tylko poprawia komfort poruszania się czy uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznych, ale dodatkowo także niweluje uczucie zmęczenia nóg oraz dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Ponadto, wkładki ortopedyczne zapobiegają powstawaniu zmian chorobowych i korygują dysfunkcje oraz schorzenia narządu ruchu, takie jak: płaskostopie, stopa cukrzycowa, ostroga piętowa, stopa wydrążona itp.
Jak wygląda konsultacja podologiczna?
Konsultacja podologiczna nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie podologicznym specjalista przeprowadza dokładny wywiad lekarski, celem ustalenia przyczyn występujących dolegliwości. Następnie podolog przechodzi do manualnego badania stóp. W przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości i postawieniu odpowiedniej diagnozy, lekarz przystępuje do dopasowania korygujących wkładek ortopedycznych do butów. Po upływie 4-6 tygodni od momentu rozpoczęcia używania wkładek ortopedycznych, pacjent powinien zgłosić się do specjalisty na badanie kontrolne.
Na wizytę w gabinecie podologii ortopedycznej mogą zdecydować się pacjenci, u których występują deformacje palców, zmiany przeciążeniowe i zwyrodnieniowe stawów stóp, ostrogi piętowe, obrzęki stóp i podudzi, nerwiak Mortona czy stany pourazowe stóp.