Rozwój techniki i medycyny na przestrzeni lat stworzył możliwość przeprowadzania nieinwazyjnych badań, w taki sposób, jak to nigdy wcześniej nie było możliwe. Rezonans magnetyczny jest jednym z najnowocześniejszych i kompleksowych badań, które stosowane jest szeroko zakrojonej diagnostyce. Czym jest rezonans magnetyczny, kiedy się go stosuje i gdzie go można wykonać?
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny jest techniką obrazowania medycznego, która wykorzystuje pole magnetyczne i generowane za pomocą komputera fale radiowe. Dzięki temu można wykonywać wysokiej jakości obrazy tkanek i narządów. Badanie trwa stosunkowo długo, bo od 20 do 60 minut.
Nie istnieje zbyt wiele przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego. Jednakże bezwzględnym przeciwwskazaniem są wszelkie metalowe elementy w ciele w postaci np. implantów. Co więcej, badanie odbywa się w dość ciasnej komorze, dlatego osoby cierpiące na klaustrofobię powinny o tym poinformować personel prowadzący.
W większości przypadków nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać do badania. Jeżeli to będzie przeprowadzane z kontrastem, to na 2 godziny przed nim nie powinno się nic jeść. Należy również pamiętać o usunięciu wszelkich metalowych elementów stroju, np. takich jakich jak biżuteria.
W jakich przypadkach stosuje się rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny ma naprawdę szerokie zastosowanie. Pozwala precyzyjnie określić zmiany zachodzące w poszczególnych narządach, a także stopień tych zmian. Obrazy tworzone są w postaci plików komputerowych, które mogą być diagnozowane jednocześnie przez wielu specjalistów z całego świata. Rezonans magnetyczny pomaga w diagnozie takich dolegliwości, jak:
- zaburzeń oka,
- zaburzeń ucha wewnętrznego,
- tętniaków,
- stwardnienia rozsianego,
- uszkodzeń mózgu i układu nerwowego,
- chorób wątroby,
- uszkodzeń w obrębie jamy brzusznej,
- i wielu innych.
Z racji trudności dostępu, rezonans magnetyczny jest najczęściej wykorzystywany przy badaniu głowy. Na zabieg należy zabrać ze sobą skierowanie oraz dokument tożsamości. Jeżeli zabieg wykonywany będzie z kontrastem to najczęściej trzeba mieć również aktualny wynik stężenia kreatyniny. Przed badaniem warto skontaktować się z daną kliniką i dowiedzieć się jaką dokumentację ze sobą zabrać. Dowiesz się więcej na https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny-calego-organizmu.
Gdzie można wykonać rezonans magnetyczny?
Przeprowadzenie rezonansu magnetycznego wymaga odpowiedniej infrastruktury oraz specjalistów. Dlatego w tym celu warto udać się do specjalistycznej kliniki, która przeprowadza takie badania od lat. Jedną z nich jest Rex Medica, która wykonuje badanie rezonansem magnetycznym w Warszawie. Klinika ta w ciągu 12 lat przeprowadziła już 145 000 badań, a liczba ta nieustannie się powiększa. Liczba 25 specjalistów sprawia, że na badanie nie trzeba długo czekać. Atrakcyjne ceny, nowoczesny sprzęt, rezerwacja wizyty przez internet, czy możliwość przeprowadzenia zabiegu na NFZ to tylko kilka z wielu zalet tej kliniki. Zresztą opinie pacjentów mówią same za siebie.