Sonda lambda – czym jest i do czego służy?

5 minut czytania
0
0
sonda lambda

Ten stosunkowo niewielki element odpowiada za kontrolowanie składu mieszanki paliwowo-powietrznej poprzez kontrolę składu spalin. W ten sposób sonda lambda pomaga utrzymywać właściwe proporcje mieszanki oraz redukować szkodliwe substancje, wydobywające się z układu wydechowego. Tym samym przyczynia się do zwiększenia żywotności silnika oraz jego płynniejszej pracy, jak również ma pozytywny wpływ na środowisko.

Jak działa sonda lambda?

Napięcie sondy wzrasta lub spada w zależności od konkretnej sytuacji. W momencie zmiany sonda lambda przesyła odpowiednią informację do modułu, który odpowiada za sterowanie jednostką napędową. Dzięki temu skład mieszanki paliwowo-powietrznej jest na bieżąco dostosowywany do warunków panujących w komorach. W ciągu sekundy może się odbyć nawet kilkaset pomiarów, co pozwala na natychmiastową reakcję układu. Im lepszej jakości urządzenie, tym więcej pomiarów dokonuje w jednostce czasu, przez co działa precyzyjniej. Jeśli szukasz wysokiej jakości sondy lambda, zajrzyj do sklepu Ucando.pl. Znajdziesz tam szeroki wybór tych i wielu innych urządzeń niezbędnych w samochodzie.

Usterki sondy lambda

Sonda lambda zamocowana jest w taki sposób, że częściowo znajduje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz układu wydechowego. Ze względu na miejsce, w którym się znajduje, na sondę oddziałują skrajnie różne temperatury. Musi się ona również zmagać z odmiennymi warunkami chemicznymi i mechanicznymi.

Objawy usterek dotyczących sondy lambda, nie muszą być widoczne od razu. Naszą uwagę powinna jednak zwrócić zapalona kontrolka „check engine”. Choć należy pamiętać, że jej zapalenie może świadczyć o różnych usterkach. O problemach z sondą może nas poinformować utrata mocy jednostki napędowej. Wzrośnie również zużycie paliwa. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasz samochód jest sprawny, warto udać się do specjalisty, który sprawdzi stan techniczny pojazdu.

Jak dbać o sondę?

Jedną z najważniejszych czynności, o której powinniśmy pamiętać, jest korzystania z paliwa oraz oleju wysokiej jakości. Jeżeli płyny będą niskiej jakości, proces spalania będzie miał negatywny wpływ na żywotność sondy. Co 20-30 tysięcy kilometrów warto sprawdzić, w jakim stanie jest nasza sonda. Dzięki temu możliwe będzie wyregulowanie jej (jeżeli zajdzie taka konieczność), zamiast wymieniania elementu. Jeżeli jednak wymiana jest konieczna, pamiętaj, aby kupić wysokiej jakości urządzenie w renomowanym sklepie. Godna uwagi jest na przykład sonda lambda w Ucando.pl. Zachęca do tego szeroki wybór produktów oraz duże doświadczenie sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kominiarki i kominy termoaktywne – na motocykl i nie tylko

Jazda na własnym jednośladzie daje niepowtarzalne przeżycia. To przede wszystkim poczucie …