Wiadomoto Dom Szukasz maseczki ochronnej? Poznaj wszystkie opcje!

Szukasz maseczki ochronnej? Poznaj wszystkie opcje!

6 min czytania
0
274
szukasz maseczki ochronnej poznaj wszystkie opcje

Chociaż pandemiczna sytuacja, która opanowała cały świat niemal półtora roku temu, zdaje się poprawiać, to wciąż nie powróciliśmy do całkowitej normalności. W tym czasie wyrobiliśmy sobie całkiem nowe przyzwyczajenia, które pozwoliły nam dopasować się do tych nietypowych czasów. Większość z nich pozwoliła nam zadbać o bezpieczeństwo oraz zdrowie własne i wszystkich bliskich osób. Jednym z właśnie takich działań jest noszenie maseczek ochronnych, co do których obostrzenia zmieniały się na przestrzeni ostatnich miesięcy. Obecnie powinniśmy nosić je w pomieszczeniach zamkniętych, które nie są naszym domem, w komunikacji miejskiej oraz na świeżym powietrzu, jeśli nie możemy utrzymać bezpiecznej dwumetrowej odległości od innych osób. Towarzyszą nam zatem przez dużą część dnia i z tego powodu warto wiedzieć, jakie opcje pośród maseczek mamy do wyboru.

Maseczki chirurgiczne

Jednymi z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych maseczek są te chirurgiczne, nazywane również medycznymi oraz jednorazowymi. Zasłanianie nimi nosa oraz ust sprawia, że chronimy swoje błony śluzowe nie tylko przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, ale także przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Tworzą zatem fizyczną barierę, która skutecznie zapobiega przedostawaniu się większych cząsteczek, w tym aerozoli, w których mogą znajdować się wirusy. Co w tym przypadku niezwykle istotne, to jasne regulacje, do których muszą stosować się producenci maseczek chirurgicznych. Zostały one zawarte w europejskiej normie o oznaczeniu EN14683 i zgodnie z zapisami, można wyróżnić aż trzy rodzaje tego typu produktów. Dzielą się one w zależności od skuteczności filtracji, która oczywiście wpływa na poziom zapewnianej ochrony, dlatego dobrze jest się z nimi zapoznać.

Maseczki materiałowe

Kolejną z możliwości, po którą możemy sięgnąć, są maseczki materiałowe. Zresztą są one chętnie wybierane ze względu na to, że można je wykonać samodzielnie przy użyciu maszyny do szycia lub kupić w ciekawym wzorze oraz kolorze. Daje to możliwość dopasowania ich do własnego stylu i stylizacji. Niestety mają one jedną bardzo dużą wadę – nawet maseczki materiałowe sprzedawane w sklepach nie są ograniczone żadnymi regulacjami. Przez to nie możemy mieć pewności, że będą skutecznie realizować swoją funkcję ochronną. Z tego też powodu przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić, czy maseczka spełnia zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Powinna mieć ona trzy warstwy, wewnętrzną z materiału dobrze wchłaniającego wilgoć, środkową pełniącą funkcję filtra oraz zewnętrzna pozwalającą na ograniczenie przenikania wilgoci.

Półmaski filtrujące

Półmaski filtrujące są ostatnim z dostępnych rodzajów maseczek, a zarazem tymi, które mogliśmy najczęściej dostrzec na ulicach jeszcze przed rozpoczęciem pandemii. Szczególnie popularne były w Krakowie, ponieważ ich zadaniem jest zatrzymywanie pyłów, które są zawieszone w powietrzu. Dlatego też zresztą bardzo często nazywa się je antysmogowymi. Chociaż ich pierwotne przeznaczenie było inne, okazało się, że efektywnie chronią również przed przedostawaniem się aerozoli. Dlatego właśnie można je nosić bez obaw, że nie będziemy wystarczająco dobrze chronieni przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. W sklepach można dostać dwa rodzaje tego typu maseczek – jednorazowe oraz wielokrotnego użytku, dlatego dobrze jest przed dokonaniem zakupu dokładnie sprawdzić opis oraz oznaczenia na opakowaniu.

Comments are closed.