Wiadomoto Zdrowie Top 5 nawyków żywieniowych, które warto zmienić

Top 5 nawyków żywieniowych, które warto zmienić

4 min czytania
0
515
xylitol

Przeglądając Internet można zagubić się w ilości wskazówek żywieniowych, diet i innych rad dotyczących odżywiania. Many do dyspozycji multum diet, z których możemy skorzystać, jednak aby zmienić całkowicie cały nasz jadłospis trzeba mieć sporo czasu.

Dla zapracowanych dietetycy mają metodę małych kroków. Jest to wprowadzanie kolejno nawyków żywieniowych, które nie zmieniają całkowicie sposobu naszego żywienia, ale go lekko tuningują. Tych zmian nie jest dużo, można wprowadzać je powoli np. jedna na tydzień, jednak należy robić to konsekwentnie.

Słodzenie napojów – picie gorzkiej herbaty czy kawy na samym początku może być nie do przejścia. Możemy jednak nadać słodki smak ciepłym napojom, słodząc je substancjami takimi jak , erytrytol lub stewia. Substancje te mają o wiele mniej kalorii niż biały cukier.

Przygotowywanie potraw – przygotowując potrawy, warto zamienić smażenie na pieczenie, duszenie i gotowanie. Wbrew pozorom jest to oszczędność nie tylko kalorii pochodzących z tłuszczu, ale także czasu.

Picie wody – warto zacząć dzień od szklanki wody z cytryną, potem wypijać szklankę wody przed każdym posiłkiem jedną przed snem. Takie wskazówki dotyczące picia wody łatwo zapamiętać i zastosować. Można również ustawić sobie przypomnienie w telefonie np. co dwie godziny, które będzie nam przypominało o tym, aby się napić.

Warzywa do każdego głównego posiłku – jeśli jemy na śniadanie kanapki – dodajmy do niej np. pomidora, sałatę, do obiadu koniecznie surówka, a na kolację i gotowe. Jedzenie warzyw wcale nie jest takie trudne. Owoce możemy jeść na przekąski – maksymalnie dwie porcje dziennie, gdyż mają one sporą ilość cukru. W ten sposób zapewnimy sobie odpowiednią ilość warzyw i owoców w diecie.

Białkowo-tłuszczowe śniadania – do niedawna istniało przekonanie, że śniadanie powinno dostarczyć nam energii na cały dzień, dlatego powinno zawierać sporo węglowodanów. Im późniejsza pora, ilość węglowodanów w posiłku powinna się zmniejszać na rzecz białka. Obecnie postępuję się odwrotnie. Rano, podczas pobudki uwalnia się sporo kortyzolu, dlatego nie potrzebujemy dodatkowo energii – wystarczy nam śniadanie, gdzie będą przeważały białka i tłuszcze. Wieczorem zaś możemy zjeść posiłek węglowodanowy, gdyż po ich spożyciu wydziela się tryptofan – substancja, która pomaga zasnąć.

Oto najważniejsze wskazówki dotyczące zmiany nawyków żywieniowych, które sprawią, że będziemy mieć więcej energii i najprawdopodobniej będziemy szczuplejsi.

Comments are closed.