Wiadomoto Motoryzacja Ubezpieczenie OC na miesiąc. Sposób na oszczędności?

Ubezpieczenie OC na miesiąc. Sposób na oszczędności?

6 min czytania
0
465
Ubezpieczenie OC na miesiąc. Sposób na oszczędności

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC w Polsce, zwłaszcza dla kierowców bez długiej historii ubezpieczeniowej, nie należą do atrakcyjnych. Kwoty te z reguły znacznie przekraczają 1000 zł. Czy wyjściem z sytuacji jest zakup OC na miesiąc? Wyjaśniamy, kto może kupić polisę krótkoterminową.

OC na miesiąc – sposób na tańsze ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie krótkoterminowe, znane u nas także pod nazwą „komisowe”, to polisa, która powstała z myślą o przedsiębiorcach zajmujących się handlem pojazdami. Koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie 65 zł, co pozwala na legalne poruszanie się tak ubezpieczonym samochodem po drogach przez 30 dni.

Nie tak dawno, kreatywni kierowcy, którzy nie chcieli płacić standardowych stawek za polisę OC, postanowili wykorzystać OC na miesiąc, by zaoszczędzić na ubezpieczeniu. W przypadku niektórych, zwłaszcza młodych kierowców, oszczędności mogły być naprawdę wysokie. Koszt polisy za małe auto miejskie na cały rok potrafi wynieść nawet 2 lub 3 tysiące złotych. W niektórych przypadkach to niemal tyle, ile wart jest ich pierwszy samochód.

Ratunkiem dla nich był zakup ubezpieczenia komisowego i odnawianie takiej polisy co miesiąc. Ubezpieczyciele szybko się jednak zorientowali i dokładnie prześwietlili tego typu umowy ubezpieczenia. W razie wykrycia nieprawidłowości, zastosowali tzw. rekalkulację składki. Kierowcy musieli więc dopłacić do różnicy w cenie ubezpieczenia i ostatecznie zamiast zaoszczędzić, pozostali z wysokim rachunkiem do zapłaty.

Dla kogo ubezpieczenie krótkoterminowe?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, 30-dniowe polisy OC są oferowane dla pośredników kupna i sprzedaży pojazdów, czyli komisów samochodowych. Jak wyjaśniają eksperci Beesafe, lista ta obejmuje także klientów indywidualnych. W żadnym przypadku nie można jednak traktować takiej polisy jako alternatywy dla zwykłego OC. A zatem w jakim jeszcze przypadku możemy wykupić ubezpieczenie na miesiąc?

OC krótkoterminowe dla aut zarejestrowanych czasowo

Jeśli nasz samochód jest zarejestrowany czasowo, na przykład w celu wywiezienia go za granicę lub aby dojechać nim na przegląd, możemy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Taka polisa nie może obowiązywać krócej, niż wyznaczony termin rejestracji. Maksymalnie może natomiast obowiązywać 30 dni.

Ubezpieczenie 30 dniowe dla aut z zagranicy

Sprowadzasz pojazd z zagranicy? Jeśli chcemy przekroczyć nim granicę „na kołach”, musi on posiadać ważne ubezpieczenie OC. Bez tego, jazda po drogach nie będzie legalna. Na czas przejazdu przez granicę, a także załatwienia wszystkich formalności, możemy wykupić właśnie polisę krótkoterminową, na 30 dni. Nie można jej jednak przedłużyć. Po jej upływie należy wykupić już standardowe ubezpieczenie OC.

Pojazdy wolnobieżne a polisa krótkoterminowa

Jest jeszcze jedna kategoria pojazdów, dla których możemy w pełni legalnie zakupić taką polisę. Jak czytamy na stronie https://beesafe.pl/porady/oc-na-miesiac-krotkoterminowe/, taką polisę możemy wykupić także dla pojazdów wolnobieżnych. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj wcale o np. ciągniki rolnicze, tylko pojazdy silnikowe, poruszające się maksymalnie z prędkością 25 km/h. Są to wszelkiego rodzaju maszyny budowlane lub transportowe.

Jak widzimy, katalog pojazdów uprawnionych do korzystania z ubezpieczenia OC krótkoterminowego wyklucza możliwość zastąpienia standardowego OC taką właśnie polisą. Co więcej, od kilku miesięcy Rzecznik Finansowy i organy nadzorujące rynek ubezpieczeń szczegółowo analizują zawierane w ten sposób polisy sprawdzając, czy umowy te są uzasadnione, czy też wymagana jest rekalkulacja składki.

Comments are closed.