Wiadomoto Motoryzacja Wilgoć w garażu – jak sobie z nią radzić?

Wilgoć w garażu – jak sobie z nią radzić?

6 min czytania
0
1,988
wilgoć w garażu

Wilgoć w garażu to bardzo powszechny problem. I nie ma znaczenia, czy jest to klasyczny „blaszak”, czy pomieszczenie murowane. Nadmierna wilgotność powietrza pojawia się zarówno w pierwszym, jak i w drugim. Problem w tym, że może wywołać całkiem spore szkody w garażu, a nawet przyczynić się do korozji samochodu. Dodatkowo jest szkodliwa dla zdrowia. Jak sobie z nią radzić? Oto rady eksperta!

Walka z wilgocią w garażu – izolacja posadzki i ocieplenie ścian

W przypadku wilgoci doskonale sprawdza się stara i dobrze znana zasada mówiąca, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W myśl tej reguły, warto zadbać o odpowiednią izolację garażu. Niebagatelne znaczenie ma odpowiednia izolacja posadzki. Aby pozbyć się wilgoci, należy odciąć jej dopływ od strony podłoża. Odpowiednia wylewka powinna ograniczyć problem. Warto także zadbać o dobre ocieplenie ścian. W chwili kiedy temperatura na dworze mocno spada, to samo dzieje się w nieocieplonym garażu. A stąd już tylko krok do tego, aby wzrósł poziom wilgoci. Walkę z wilgocią ułatwia też regularne wietrzenie pomieszczenia. O ile jednak na prywatnej posesji nie stwarza to problemu, o tyle w garażach wolnostojących trudno jest zadbać o systematyczną wentylację wymagającą pozostawienia otwartych drzwi.

Pochłaniacz wilgoci – skuteczny bo działający przez cały czas

Jak więc pozbyć się wilgoci w garażu? Dobrym środkiem zaradczym w chwili odkrycia zbyt dużej wilgotności powietrza w garażu jest sięgnięcie po elektryczny osuszacz powietrza, który szybko się z nią upora. Problemem jest jednak to, że urządzenia te likwidują objawy a nie przyczynę problemu, a zakres ich działania jest bardzo krótkotrwały. Poza tym wymagają zasilania energią elektryczną, co nie jest możliwe w przypadku garażu wolnostojącego. Rozwiązaniem, które przynosi długotrwały rezultat jest pochłaniacz wilgoci. To drobne kryształki żelu krzemionkowego posiadające bardzo duże możliwości absorpcji wilgoci. Rozłożone w garażu systematycznie redukują nadmiar pary wodnej, zapewniając zdrowe i bezpieczne środowisko.

Wilgoć w garażu – przyczyną może być wilgoć w samochodzie

Zaletą silikażelu jest także to, że jest substancją obojętną chemicznie. Oznacza to, że nie stwarza żadnego zagrożenia dla osób przebywających w garażu. Jest zupełnie bezzapachowy, więc nie wywołuje podrażnień i alergii czy kumulacji zapachu w niewielkim i w dodatku zamkniętym pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Przyczyna wilgoci w garażu często leży w samochodzie. Woda zalegająca na dywanikach czy mokra karoseria po deszczu to tylko niektóre z wielu przyczyn pojawienia się w pomieszczeniu nadmiaru pary wodnej. Aby kompleksowo walczyć z problemem wilgoci w garażu warto więc usunąć ją też z auta. W tym przypadku z pomocą również przychodzi żel krzemionkowy. Ułożenie kilku paczuszek z kryształkami chłonącymi wilgoć sprawi, że zniknie ona nie tylko z pojazdu, ale także z garażu.

Comments are closed.