W obecnych czasach, jest wiele sposobów, aby zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjny czy plastry to najpopularniejsze metody. Na rynku pojawiają się nowe metody antykoncepcji, jaka jest ich skuteczność, w jaki sposób zapobiegają ciąży?
Antykoncepcja
Każda metoda antykoncepcji, ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Środki antykoncepcyjne hormonalne, mogą wywoływać różne skutki uboczne. Nowoczesne środki zapobiegające ciążę, są coraz bardziej dostosowane do potrzeb osób które je stosują. Czym kierować się przy wyborze antykoncepcji?
Rodzaje antykoncepcji
Antykoncepcje wyróżniamy na:
- Naturalną
- Niehormonalną
- chirurgiczną
- Hormonalną
Naturalne zapobieganie ciąży, głównie opiera się na zastosowaniu kalendarzyka, oraz obserwacji temperatury ciała oraz śluzu. Taka forma wymaga niesamowitej dyscypliny i znajomości swojego ciała. Stosują ja kobiety których cykle są bardzo regularne. Stosunek przerywany również zalicza się do tej grupy. To z kolei wymaga od mężczyzny dużej uwagi.
Natomiast do niehormonalnej antykoncepcji zaliczamy prezerwatywy, wkładkę domaciczną ( bez zawartości hormonów),żele, kremy, globulki, oraz kapturki. Są to pewne formy zapobiegania ciąży, natomiast ich skuteczność jest znacznie niższa, niż w przypadku antykoncepcji hormonalnej.
Najbardziej skuteczną metodą jest antykoncepcja hormonalna. W tym przypadku mamy duży wybór środków które zapobiegają ciąży:
- Tabletki – jedno i dwu składnikowe. Stosując tabletki trzeba pamiętać o systematyczności.
- Plaster – naklejany w wyznaczona partię ciała, uwalnia hormony. Należy pamiętać aby co 7 dni zmienić plaster na nowy.
- Antykoncepcja chirurgiczna jest najskuteczniejszą metodą. W przypadku Panów polega na wykonaniu zabiegu wazektomi, czyli przecięciu nasieniowodów. W przypadku kobiet, zabieg podwiązania jajników wykonuje się tylko jeżeli są do tego wskazania lekarskie.
Do nowoczesnej antykoncepcji hormonalnej zalicza się:
- Wkładka domaciczna – popularnie nazywane spiralami. Lekarz zakłada taką wkładkę wewnątrz macicy, podczas miesiączki. Wkładka domaciczna prócz uwalniania hormonów, ma wpływ na zwiększona produkcję śluzu. Zabieg nie jest bolesny, ale powoduje chwilowy dyskomfort. Wkładka domaciczna może służyć nawet do 5 lat.
- Implant podskórny – zakładany przez lekarza na wewnętrznej stronie ramienia. Taki implant przez okres 3 lat uwalnia hormony, które zapobiegają ciąży. Zabieg jest przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.
- Krążek/ring hormonalny – aplikacje takiego krążka można wykonać w domu. Krążek umieszczamy w pochwie na tej samej zasadzie co tampon, z tą różnicą że trzeba go zacisnąć i wsunąć. Krążek pozostawiamy na 21 dni, następnie wyjmujemy, robimy przerwę 7 dni lub ponawiamy aplikację. Krążek uwalnia hormony, ma bardzo mało skutków ubocznych.
Antykoncepcja – jaką wybrać?
Decyzja o wyborze antykoncepcji powinna być skonsultowana z lekarzem. Owszem, mamy prawo sami wybrać jaka metoda jest dla nas odpowiednia, ale to lekarz musi zadecydować czy są jakieś przeciwwskazania. Jeżeli nie potrafisz systematycznie przyjmować tabletek, warto szukać innej metody. Nowoczesna antykoncepcja, pozwala zabezpieczać się przed ciążą przez kilka lat, nie trzeba o niej codziennie pamiętać. Jeżeli potrzebujesz porady w zakresie doboru antykoncepcji, klinika OT.CO w Warszawie będzie odpowiednim miejscem na konsultacje.