Już od kilkudziesięciu lat soczewki kontaktowe stanowią doskonałą alternatywę dla osób z wadą wzroku, które nie czują się dobrze w okularach. Pozwalają one czuć się swobodnie w różnych dziedzinach życia, także w trakcie uprawiania sportu. Nic dziwnego, że coraz więcej osób chętnie sięga po tę metodę korekcji wzroku. Co warto wiedzieć zanim sięgniesz po pierwsze opakowanie soczewek?
Jakie soczewki kontaktowe wybrać?
Osoby, które chcą rozpocząć przygodę z soczewkami kontaktowymi mają do wyboru szereg różnych możliwości. Dostępne są między innymi ekonomiczne soczewki miesięczne, ale także dwutygodniowe, tygodniowe, kwartalne czy jednodniowe. To, jakie wybierzesz zależy w dużej mierze od twojej wygody. Soczewki długoterminowe wymagają odpowiedniej, codziennej pielęgnacji z zastosowaniem specjalistycznego płynu i dedykowanego pojemnika. Mogą być ściągane i zakładane kilkakrotnie w ciągu dnia, jeśli zachodzi taka potrzeba, jednak każdorazowo wymagają przygotowania stanowiska do pielęgnacji.
Z kolei soczewki jednodniowe nie wymagają niemal żadnego wysiłku od użytkownika. Po ich zdjęciu są wyrzucane, dzięki czemu nie potrzebują specjalnych płynów do pielęgnacji. Ta opcja świetnie sprawdza się dla osób szczególnie wrażliwych oraz dzieci, ponieważ zmniejsza ryzyko dostania się do oka różnego typu zanieczyszczeń.
Od pewnego czasu na rynku dostępne są również soczewki dla astygmatyków, którzy do niedawna byli skazani na korzystanie z okularów korekcyjnych. Soczewki toryczne pozwalają na komfortowe widzenie osobom borykającym się z niezbornością rogówkową. Podobnie jak inne soczewki, należy dobierać je na podstawie badań okulistycznych.
Dodatkowo, wiele firm dostępnych na rynku oferuje również soczewki kolorowe, które pozwalają niewielkim kosztem zmodyfikować swój wygląd. Można w ten sposób podkreślić swój naturalny kolor oczu lub całkowicie zmienić ich wygląd. Oferta ta jest dostępna zarówno dla osób z wadą wzroku, jak i tych, którzy nie wymagają korekcji, ale chcą coś zmienić w swoim image’u.
Jak wygląda zakładanie soczewek?
Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych może z początku wydawać się czymś bardzo trudnym, jednak w rzeczywistości nie wymaga zbyt dużej wprawy. Palec, którym zakładasz soczewkę powinien być zawsze czysty i suchy – w przeciwnym razie możesz mieć problem, by umieścić soczewkę na oku, a także narazisz się na podrażnienia.
Soczewkę kładzie się na opuszce palca wskazującego. Następnie, palcem środkowym tej samej ręki odciągasz w dół dolną powiekę, a przy pomocy palców drugiej ręki przytrzymujesz górną. Soczewkę nakładasz bezpośrednio na oko, delikatnie przesuwając palec wskazujący. Rozglądasz się na boki, a następnie stopniowo zwalniasz obie powieki. By soczewka umiejscowiła się w odpowiednim miejscu musisz delikatnie mrugnąć. Jeśli nie odczuwasz dyskomfortu, a soczewka zapewnia prawidłowe widzenie, oznacza to, że została nałożona poprawnie. Jeśli czujesz, że coś cię uwiera, zdejmij soczewkę, przepłucz ją płynem pielęgnacyjnym i spróbuj założyć ponownie.
Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Wbrew pozorom, pielęgnacja soczewek kontaktowych nie jest wcale trudna. Po wyjęciu soczewki ze sterylnego blistra nie trzeba dodatkowego oczyszczania. Konieczne jest to dopiero na etapie zdejmowania. Wówczas po umyciu rąk, powinno się wypłukać pojemnik na soczewki specjalnym płynem pielęgnacyjnym, a następnie napełnić go tym płynem. Po wyjęciu soczewki, należy położyć ją na wyprostowanej dłoni i delikatnie skropić płynem, pocierając palcem z obu stron, a na koniec dokładnie ją opłukując. Tak przygotowaną soczewkę wkładasz do pojemnika wypełnionego specyfikiem tak, by była w nim całkowicie zanurzona. Cały ten rytuał nie dotyczy użytkowników soczewek jednodniowych, którzy po zdjęciu soczewek z oka po prostu je wyrzucają.