Wiadomoto Technologia Robot sprzątający czy warto zainwestować?

Robot sprzątający czy warto zainwestować?

5 min czytania
0
1,183
robot sprzątający

W dzisiejszych czasach większość z nas ciągle jest w biegu, ciągle gdzieś się spieszy. Brakuje nam czasu na sen, posiłek, relaks z książka czy zwykły spacer. Praca, szkoła, dom, zakupy do tego nasze kochane dzieci, zwierzaki, rodzina. Ciężko w tym chaosie znaleźć czas na gotowanie, pranie, sprzątanie. Dlatego coraz częściej na rynku pojawiają się nowe produkty ułatwiające nam życie. Ostatnim hitem na rynku jest robot sprzątający. Jak działa i czy rzeczywiście jest dla nas takim ułatwieniem ?

Odkurzacz czy robot sprzątający ?

robot sprzątający

Robot sprzątający jest ostatnio bardzo popularnym i pożądanym sprzętem domowym. Wiele osób bez wahania sięgnęło po takiego robota. Roboty sprzątające rozmiarowo znacznie różnią się od klasycznych odkurzaczy, a jednak pozwalają nam zaoszczędzić dużo czasu i energii, a są tak samo skuteczne jak standardowe odkurzacze. Same poruszają się po mieszkaniu, czyszcząc dokładnie nasze podłogi, a my w tym czasie mamy możliwość wykonywania innej czynności. Dodatkowym plusem jest możliwość ustawienia dokładnej godziny sprzątania robota na przykład w godzinach kiedy jesteśmy w pracy, szkole czy na zakupach. Wracając do domu, nasze podłogi są czyste i lśniące. Mamy również możliwość sterowania robotem przez nasz smartfon kiedy jesteśmy poza domem. Możemy w ten sposób go uruchomić, wyznaczyć miejsce sprzątania, lub ustawić czas pracy.

Jak wybrać odpowiedni model maszyny sprzątającej?

Półki sklepowe uginają się od ilości wystawionych modeli. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 150 modeli. Należy więc zwrócić uwagę na rodzaj robota jaki nam będzie potrzebny. Możemy wyróżnić 3 rodzaje dostępne na naszym rynku:

 • odkurzające
 • mopujące
 • myjące okna

Decydując się na zakup musimy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 1. pojemność akumulatora – najważniejszy jest czas pracy i ładowania
 2. moc robota – czym większa moc tym lepsze zbieranie brudu szczotkami i ssanie
 3. pojemność zbiornika na śmieci– polecam te większe niż 0,5 l
 4. czujnik ruchu – im więcej tym lepiej i dokładniej będzie się poruszać
 5. rodzaj filtrów – polecam HEPA jeden z lepiej filtrujących powietrza

Moim zdaniem, warto zainwestować w taki sprzęt. Szczególnie zadowolone będą osoby, które mają w domu psy, koty oraz inne zwierzaki. Osoby uczulone na kurz, roztocza też powinny odczuć ulgę dzięki filtrowi HEPA. Jednak zdecydowanie najważniejszą zaleta jest to, że robot sam wykonuje czynności domowe, które jak wiadomo nie należą do naszych ulubionych. Oczywiście nie warto kupić tego z dolnej półki, ponieważ efekty pracy mogą być niezadowalające. W przypadku robota sprzątającego trzeba zainwestować w lepszy model, wtedy gwarantuje że na pewno efekty będą widoczne gołym okiem.

3 komentarze

 1. Martunia

  20 września 2019 at 22:59

  Rozsądny artykuuł, widać, że nie sponsorowany jak reszta, szacun. Ale mimo wszystko jestem na tak właśnie dla takiego robocika. Po przeczytaniu kilku materiałów wiem jednak, że tanio nie będzie 🙁 A możesz polecić jakiś fajny model? Trafiłam dosłownie na jeden ranking, który wygląda rzetelnie tutaj – https://www.prorankingi.pl/rankingi/male-agd-do-domu/odkurzacze-automatyczne/ – co sądzisz o Xiaomi z pierwszej tabelki? Pozdrawiam 🙂

 2. Katarzyna

  20 grudnia 2019 at 23:53

  Warto, w szczególności jeśli ma się mocno użytkowanie mieszkanie czy dom. U nas w domu parterowym duzo nanosi się z dworu, są dzieci które ciągle się kręcą, są koty. Robota chciałam kupić z górnej półki cenowej na zasadzie – skoro kupuje, to niech już to będzie coś porządnego, ale koleżanka poleciła mi Zeegmę (Zonder Robo), która była znacznie tańsza. Byłam sceptyczna, ale się skusiłam i jest okej.

 3. Malwina

  21 listopada 2020 at 16:52

  Niestety minusem większości robotów sprzątających jest to, że nie sprzątają zbyt dokładnie… dlatego w moim mniemaniu sprzątanie zwykłym odkurzaczem zawsze przyniesie lepszy efekt. Właśnie jestem po kilkutygodniowych przygodach z XIAOMI Vacuum Mop Essential – ciągłe ładowania i poprawiania/zmiatania po robocie skłoniły mnie do jego odsprzedania.
  Teraz poszukuję właściwego zamiennika w wersji tradycyjnej. Zastanawiam się nad Zelmer ZVC313, o którym przeczytałam wiele dobrego na https://rankiner.pl/ranking-odkurzaczy/ – czy możecie potwierdzić, że to dobry wybór?