Wiadomoto Zdrowie Jak uchronić się przed atakiem kleszcza?

Jak uchronić się przed atakiem kleszcza?

5 min czytania
1
678
kleszcz

Z dnia na dzień robi się cieplej. Wiosna zawitała na dobre, a z nią jak co roku pojawia się problem z kleszczami. Niestety, nie jesteśmy w stanie całkowicie się przed nimi zabezpieczyć. W każdym miejscu, niezależnie od ilości drzew, krzewów oraz traw czyha na nas plaga kleszczy, a ryzyko wbicia jest spore. Ochrona przed kleszczami – czy jest możliwa?

Naturalne sposoby na odstraszenie kleszcza

wyciągnięty z ciała kleszcz
wyciągnięty z ciała kleszcz

W każdym sklepie, drogerii oraz markecie mamy szeroki wybór środków które mają pomóc nam ochronić się przed kleszczami. Różnego rodzaju kremu, balsamy, świeczki, plastry, spraye – wszystkie te produkty w swoim składzie mają mieszanki naturalnych olejków eterycznych a nawet wyciąg z ziół.

Jednak warto sięgnąć po całkowicie naturalne domowe składniki, które są zdrowe oraz bezpieczne zarówno dla dorosłych, dzieci jak i zwierząt. Dodatkowo sami możemy decydować o intensywności zapachu, a produkty są dostępne od ręki w każdym sklepie bądź aptece. Oto kilka domowych sposobów na zabezpieczenie przed kleszczami. Użyj olejku:

  • z mięty pieprzowej
  • goździkowego
  • szałwiowego
  • tymiankowego
  •  z trawy cytrynowej
  • różanego
  • lawendowego

5 kropel  wybranego olejki wymieszaj z 50 ml oleju roślinnego ( np ze słodkich migdałów lub winogron)  i aplikuj na skórę. Wyjątkiem jest olejek z drzewa herbacianego, który można aplikować bezpośrednio na skórę.

Ochrona przed kleszczami – na co zwrócić uwagę?

Dodatkowo wybierając się do parku, lasu czy nad jezioro zwróć uwagę na następujące rzeczy:

  • Ubranie- najlepiej dobrze przylegające do ciała, kolor nie ma znaczenia gdyż kleszcze są ślepe. Kapelusz lub czapka zalecana najbardziej!
  • Unikaj wysokich traw, krzaków,nie siadaj na ławce pod drzewkami, spaceruj środkiem ścieżki,
ukoszęnie kleszcza
ukoszęnie kleszcza

Nie ma stuprocentowej metody która uchroni nas przed kleszczami. Pamiętajmy jednak aby po każdym spacerze dokładnie sprawdzić nasze ubranie, ciało oraz włosy. Kleszcze nie wbijają się od razu, więc mamy duże szanse aby uniknąć wbicia. Ulubioną porą kleszczy jest wczesny ranek oraz późne popołudnie. Atakują najczęściej osoby aktywne, które wydzielają większą ilość dwutlenku węgla, wbrew pozorom nie spadają z drzew – najczęściej znajdują się w trawach, krzaczkach nie wyżej niż metr nad ziemią. Uwielbiają tereny mokre i wilgotne, a unikają obszarów suchych. Kleszcze są nosicielami wielu chorób, między innymi borelioza – dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich.  Dodatkowo polecam zaopatrzyć się w łapki do ewentualnego wyciągnięcia kleszcza.

2 komentarze

  1. Monika Szupak

    7 maja 2019 at 11:28

    Kleszcze to najgorsze zlo.

  2. Wiktor

    20 września 2019 at 09:03

    Nie chciałbym mieć boreliozy. Mój znajomy ma, i co gorsza na początku testy nic nie wykazywały. Coś go tchnęło i zrobił jeszcze KKI badanie, które potwierdziło, że jest chory. Korzystajcie ze wszelkich sposobów, żeby zadbać o zdrowie, bo nigdy nie wiadomo.