Zielone ściany to inaczej ogrody wertykalne, czyli złożone kompozycje żywych roślin. Rośliny te nasadzane są w systemie pionowym. Aby taki ogród wertykalny mógł funkcjonować, niezbędne jest zamontowanie systemu nawadniającego oraz dostarczenie odpowiedniej ilości światła. W tym celu często montuje się tzw. „światło karmiące”, które pozwala roślinom lepiej funkcjonować. Posiadaczem takiego ogrodu wertykalnego może być każdy, jednak zanim zdecydujemy się na tę inwestycję, warto poznać jego mocne i słabsze strony.
Jakie są zalety posiadania zielonej ściany w pomieszczeniu?
– Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na niesamowite walory wizualne płynące z posiadania zielonych ścian. Żywe rośliny wspaniale wzbogacają wnętrza i tworzą niesamowity klimat, który dodaje danemu miejscu unikalności i elegancji.
– Prócz doznań estetycznych, ważną rolę odgrywają tutaj także korzyści zdrowotne. Zielone ściany są fantastycznym filtrem oczyszczającym powietrze z zanieczyszczeń. Dodatkowo, rośliny w połączeniu ze sobą naturalnie tworzą mikroklimat poprawiający wilgotność powietrza, co wpływa na nasze samopoczucie oraz koncentrację. Badania potwierdzają, że spędzanie czasu wśród roślin znacznie redukuje nasz stres, pozwala na chwilę rozluźnić umysł i zwiększyć produktywność.
– Ogrody wertykalne to świetna opcja dla zapominalskich. Zielone ściany wyposażone są w automatyczne systemy nawadniające co sprawia, że posiadacz takiej ściany nie musi pamiętać o podlewaniu ani nawożeniu roślin.
– Należy także wspomnieć o tym, że zielone ściany z żywych roślin zapewniają poprawę wilgotności w powietrzu, a co za tym idzie – znacznie rzadziej pojawiają się przeróżne szkodniki i choroby roślin. Warto wiedzieć, że zbyt suche powietrze w pomieszczeniu ma wpływ na częstsze pojawianie się szkodników.
Argumentów „za” posiadaniem zielonej ściany jest znacznie więcej, niż argumentów „przeciw”. Ale przed zdecydowaniem się na ogród wertykalny, warto poznać także słabsze strony.
– Najbardziej popularną przeszkodą jest konsekwencja w pielęgnacji. Aby rośliny dobrze się rozwijały, niezbędne jest regularne odcinanie suchych i żółtych liści oraz podcinanie pędów roślin, aby nadać im lepszy kształt. Rośliny nie mogą być pozostawione same sobie – może to doprowadzić do znacznego zaniedbania ogrodu wertykalnego.
– W momencie niepoprawnie zainstalowanej izolacji istnieje ryzyko zawilgocenia ściany.
– Mimo zamontowanego „światła karmiącego” dobrze jest, aby rośliny posiadały stały dostęp do światła naturalnego. Światło dzienne pozytywnie wpływa na rozwój zielonych ścian, dodaje im sprężystości i poprawia kondycję wizualną liści.
Zielone ściany posiadają zarówno zalety jak i wady, jednak mamy nadzieję, że to podsumowanie pozwoli jeszcze bardziej upewnić się w tym, czy jesteśmy gotowi zostać właścicielami pionowych ogrodów. Świadomość tego, na jakie przeszkody możemy natrafić, wiążę się ze skutecznym zareagowaniem w przyszłości na ewentualne błędy w użytkowaniu i pielęgnowaniu zielonych ścian.
taka ściana prezentuje się fantastycznie, efekt naprawdę zapiera dech w piersiach! widziałam takie ściany w wersji XXL – one też prezentują się świetnie 🙂
Ściana wygląda bardzo ładnie. Przebywanie w takim pomieszczeniu sprawia wrażenie pobytu w prawdziwym ogrodzie. Jestem zachwycona efektem końcowym.