Wiadomoto Motoryzacja DPF – Do czego służy, a także jak o niego dbac ?

DPF – Do czego służy, a także jak o niego dbac ?

4 min czytania
0
997
adult auto automobile 401796

FAP (z fr. filtre à particules) i DPF (z ang. diesel particulate filter) to dwa najbardziej znane skróty używane jako nazwa filtra cząstek stałych.  Filtr ten odpowiedzialny jest za wyłapanie i zredukowanie cząstek stałych (sadzy), wydobywających się z silnika. Montowany w układach wydechowych silników wysokoprężnych i benzynowych Zaletą zastosowania filtru DPF jest brak czarnego dymu w układzie wydechowym, a także o wiele mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Znamy już zastosowanie filtrów DPF, pora dowiedzieć się jak o nie dbać?

Na szczęście możemy wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać w następujący sposób:

Jedną z podstawowych czynności która pozwoli nam zadbać o DPF jest jego systematyczna wymiana. Jest to jedna z najtańszych czynności jaka pozwoli nam uniknąć większej naprawy. Wystarczy raz w roku podczas przeglądu czy wymiany oleju zadbać również o filtr.

Jeśli już jest za późno na wyczyszczenie „domowymi” sposobami filtra to wtedy należy zwrócić się do profesjonalnej firmy Macar Service której oferta brzmi: regeneracja filtrów DPF, FAP i SCR w Rybniku.

Równie istotna rzeczą jest dobra kondycja silnika,a dokładniej kontrola oleju oraz wtryskiwaczy. Niezależnie od zaleceń producenta warto częściej wymienić olej. Zastosowanie oleju nisko popiołowego również działa na korzyść.

Kolejną ważna rzeczą która może uchronić nas przed większą awarią jest wypalenie nagromadzonej sadzy w filtrze w czasie dłuższej podróży, utrzymując stała prędkość oraz obroty silnika. Jeżeli na co dzień robimy krótkie trasy, nie należy bagatelizować pokonywania dłuższych jazd w miesiącu.

Dodatkowym plusem jest również tankowanie baku do pełna, ponieważ komputer lepiej dozuje ilość czynnika wspomagającego dopalenie sadzy.

O kondycje filtra DPF możemy również dbać poprzez tankowanie paliwa wysokiej jakości. Nie warto ryzykować zakup paliwa słabej jakości bądź niewiadomego pochodzenia.

Kilka prostych sposobów a może uchronić przed kosztowną naprawą bądź wymianą. Również nie zaleca się usuwania filtra DPF, ponieważ jest to niezgodne z prawem, a także szkodliwe dla środowiska oraz naszego zdrowia.

Comments are closed.