Często zdarzają się takie sytuacje, że jest potrzebna większa gotówka. Wiele osób w takiej sytuacji stara się o kredyt w banku, nie każdy jednak ma szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Właśnie dla takich klientów korzystną opcją może być trudny kredyt.
Jak pożyczyć pieniądze, gdy bank odmawia kredytu?
Uzyskanie kredytu w banku nie jest wcale tak prostą sprawą. Niska zdolność kredytowa, niejasna historia w BIK-u czy duże zaległości w spłacie już zaciągniętych pożyczek to częsty powód, dla którego nie można w banku zaciągnąć kredytu, chociaż te pieniądze są bardzo potrzebne. Rozwiązaniem mogą być tak zwane trudne kredyty, czyli rodzaj produktu finansowego dla osób będących w ciężkiej sytuacji finansowej.
Trudne kredyty dla zadłużonych są udzielane na kilka lat, z nieco wyższym RRSO niż w przypadku standardowych kredytów. Wysokość takiego zadłużenia może sięgnąć nawet 200 tysięcy złotych. Niektóre takie kredyty są udzielane bez zabezpieczenia, ale przy większych kwotach najczęściej jest ono obowiązkowe.
Kto może otrzymać trudny kredyt?
Jest to korzystna opcja dla osób, które mają skomplikowaną sytuację finansową i raczej zero szans na otrzymanie zwykłego kredytu bankowego. Przy trudnych kredytach dla zadłużonych nie jest wymagana dobra historia kredytowa ani nie obowiązuje kryterium dochodowe – w wielu miejscach trudny kredyt uzyskać można nawet nie mając chwilowo pracy, właśnie po to, by uniknąć jeszcze większych długów spowodowanych bezrobociem.
Od klienta oczekuje się zwykle tylko tego, by miał ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo oraz meldunek na terenie kraju, natomiast inne ograniczenia nie odgrywają większej roli. Trudne kredyty dla zadłużonych udzielane są bardzo szybko, a lista wymagań ogranicza się do okazania dowodu osobistego oraz podania numeru konta bankowego, numeru telefonu i adresu e-mail. Trudny kredyt można zaciągnąć przez internet, ale wolno to zrobić wyłącznie we własnym imieniu, podawanie danych innych osób jest czynem nielegalnym i będzie skutkować konsekwencjami prawnymi.
Jak wybrać instytucję, która udzieli trudnego kredytu?
Firm pożyczkowych jest na polskim rynku sporo, warto więc wcześniej zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać tę najkorzystniejszą. Trudne kredyty dla zadłużonych mają różne terminy spłaty oraz wysokości rat, a niektóre produkty dają możliwość ułożenia indywidualnego harmonogramu dla klienta. Trzeba też sprawdzić, czy dana firma udzielająca pożyczki nie stawia dodatkowych wymagań, na przykład posiadania umowy o pracę, oraz jakie są konsekwencje braku spłaty rat w podanym terminie.