WiadomoToWiadomoToWiadomoTo
  • Dom
  • Finanse
  • Motoryzacja
  • Podróże
  • Praca
  • Technologia
  • Uroda
  • Zdrowie
  • Przepisy
Zmień rozmiarAa
WiadomoToWiadomoTo
Zmień rozmiarAa
Szukaj
  • Dom
  • Finanse
  • Motoryzacja
  • Podróże
  • Praca
  • Technologia
  • Uroda
  • Zdrowie
  • Przepisy
Znajdź nas
© 2023 Wiadomoto.pl. All Rights Reserved.
WiadomoTo > Blog > Uroda > Trądzik – przyczyny, leczenie
Uroda

Trądzik – przyczyny, leczenie

Trądzik, często kojarzony z problemem młodzieńczym, dotyka także dorosłych, powodując kompleksy. To nie tylko defekt estetyczny, to choroba skóry, która wymaga specjalistycznej opieki. Jak powstaje i jak skutecznie z nim walczyć?

Opublikowano 21 grudnia 2019
4 min czytania
Trądzik przyczyny leczenie
Trądzik przyczyny leczenie
Udostępnij

Trądzik powszechnie uważany jest za problem dotykający przede wszystkim nastolatków, choć okazuje się, że jest również problematyczny u dorosłych. Trądzik jest dolegliwością, która potrafi przysporzyć wiele kompleksów. Jak on powstaje i jak się go pozbyć?

W tym artykule:
Co to jest trądzik?Trądzik – choroba skóryCo powoduje powstanie trądziku?Jak pozbyć się trądziku młodzieńczego?Pielęgnacja skóry trądzikowej

Co to jest trądzik?

Skóra trądzikowa tworzy się za sprawą nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, będących odpowiedzialnymi za występowanie na skórze pryszczy czy zaskórników. Nasilony trądzik  wyleczyć można czasem tylko systematyczną terapią oraz dokładną pielęgnacją skóry.

Głównym miejscem występowania trądziku jest tzw. strefa T, która obejmuje okolice czoła, brody i nosa, tworząc charakterystyczne połączenie na kształt litery T, stąd też jej nazwa.
Zmiany trądzikowe mogą pojawić się również na plecach, ramionach, szyi lub dekolcie. Są wynikiem nadmiernego wydzielania sebum, powodującego przetłuszczanie się skóry oraz jej nieestetyczne świecenie się.

Może Cię zaciekawić

puszące się włosy
Jak ujarzmić niesforne, puszące się włosy?
antyperspirant
Antyperspiranty. Poznaj tajniki skutecznego zwalczania nadmiernego pocenia się.
jak zapuszczac brode
Jak zapuszczać brodę: 10 kroków do imponującej brody
fotoepilacja
Fotoepilacja – wszystko co musisz wiedzieć
implanty zebowe
Implanty zębowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Trzeba pamiętać, że stres, hormony oraz nieprawidłowa dieta z całą pewnością mają wpływ na występowanie trądziku. Sebum staje się świetną pożywką dla bakterii żerujących na skórze człowieka. Ich wydzieliny oraz wszelkie produkty uboczne rozkładu podrażniają skórę, tworząc tym samym zaczerwienienia oraz wypryski. Po 20. roku życia, gdy poziom hormonów jest już stabilny, problem sam znika.

Trądzik – choroba skóry

Każdy, kto ma za sobą zmagania z pryszczami, krostkami i zaskórnikami wie, że choć łatwo wygrać z nimi walkę, trudno wygrać wojnę. Trądzik to bowiem nie tylko defekt estetyczny, to choroba skóry, jak inne – należy więc ją leczyć u specjalisty. Pierwsze kroki powinnaś skierować do dermatologa.

trądzik
trądzik

Istnieją trzy fazy rozwoju trądziku:

  1. Zaskórniki to pierwsze stadium trądziku. Wyglądają jak białawe lub czarne punkciki (potocznie nazywane są wągrami). Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie czy plecach, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
  2. Grudki i krostki to średnio nasilona postać trądziku. Na skórze widać wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
  3. Guzki o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą – w tym stadium choroby zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry, a głębokie cysty pozostawiają trwałe blizny.

Co powoduje powstanie trądziku?

Jedną z głównych przyczyn są zaburzenia hormonalne bądź też genetyczne skłonności do występowania trądziku. Jednak duży wpływ na rozwój zmian ma nieprawidłowe odżywianie się, spożywanie dużej ilości czekolady, stosowanie ostrych przypraw, palenie papierosów, niedbanie o podstawową higienę.

Jak pozbyć się trądziku młodzieńczego?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu twarzy lub innego zmienionego chorobowo miejsca. Każdego dnia na skórze osadza się kurz, brud, pozostałości po makijażu. Warto codziennie, minimum dwa razy, przemywać twarz tonikami lub żelami oczyszczającymi skórę. Ważna zasada – unikajmy zwykłego mydła, ponieważ wzmaga ono produkcję łoju.

W zależności od skali problemu, z którym boryka się skóra, należy dobrać preparat w taki sposób, aby był najlepszy dla naszej cery. W sklepach znajdziemy ogrom preparatów przeznaczonych dla cery mieszanej, suchej czy skłonnej do przetłuszczania się. Każdy z nich ma inny skład oraz zróżnicowane działanie.

Toniki, maści czy kremy, które znajdziemy w każdej drogerii lub w aptece bez recepty, mają na celu zwalczać bakterie gromadzące się na skórze, niwelować wydzielanie się sebum, złuszczać naskórek i martwe komórki oraz ograniczać powstające stany zapalne, powodujące pojawianie się krostek, wyprysków, zaskórniaków.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa wymaga nie tylko leczenia, ale też szczególnej troski na co dzień. Najlepiej poradzić się dermatologa, który poleci kosmetyki odpowiednie do twojej cery, np. żele czy emulsje do mycia, tonik zakwaszający. Potrzebny jest także krem nawilżający z witaminami i cynkiem oraz ekstraktami roślinnymi. Warto również wiedzieć, że chociaż trądzik jest chorobą uwarunkowaną wieloma czynnikami, to nie ma nic wspólnego z chorobami zakaźnymi i w żaden sposób nie można się nim zarazić przez kontakt z inną osobą cierpiącą na trądzik.

Zostaw reakcję
Love0
Sad0
Happy0
Angry0
Wink0
Surprise0

Najnowsze

sproszkowana ekologiczna matcha
Magiczny Świat Herbaty Matcha
Zdrowie
grejpfrut
Dlaczego grejpfrut powinien znaleźć się w twoim jadłospisie
Zdrowie
antygrypina
Antygrypina: Odpowiedź na grypę w Twojej kuchni
Przepisy kulinarne
jarmark bożonarodzeniowy
Gdzie na Jarmark Bożonarodzeniowy?
Podróże
filtr dpf fap
Catalyst Recycling – profesjonalny skup filtrów DPF i FAP
Motoryzacja

Znajdź nas

WiadomoToWiadomoTo
Znajdź nas
© 2023 Wiadomoto.pl. All Rights Reserved.
  • Polityka prywatności
  • Mapa strony
  • Kontakt
login
Welcome Back!

Sign in to your account

Register Lost your password?