Wiadomoto Finanse Jak księgowane są płatności online?

Jak księgowane są płatności online?

6 min czytania
1
229
spotkanie konsultacje praca rozmowa notatki kompurter

Klient płaci za zakupy w e-sklepie, sprzedawca błyskawicznie otrzymuje pieniądze za zakupy i może zająć się przygotowywaniem towaru do wysyłki – właśnie tak wyglądają transakcje realizowane przy pomocy systemów płatności online. Ich ogromną zaletą jest szybkie księgowanie przelewanych środków.

Płatności online – na czym polegają?

Realizacja szybkich przelewów online polega na współpracy czterech podmiotów, czyli:

  • klienta,
  • sklepu internetowego lub firmy oferującej swoje usługi w sieci,
  • operatora płatności,
  • banku.

Sprzedawca, który chce, aby zapłata za zakupy robione w jego sklepie była łatwa i chciałby błyskawicznie dostawać informację o opłaceniu zamówienia, musi zawrzeć umowę z operatorem. To właśnie on będzie odpowiadał z otrzymywanie wpłat od kupujących. Natomiast bank to podmiot, który musi współpracować z danym operatorem i umożliwiać opcję szybkich przelewów w bankowości elektronicznej.

Mimo że z pozoru droga pieniędzy między klientem a sprzedawcą wydłuża się, gdyż w płatności pośredniczy operator, to środki pojawiają się u właściciela e-sklepu zdecydowanie szybciej. Otrzymuje on informację o opłaceniu zakupów zaraz po tym, jak klient potwierdzi swój przelew. Jak to możliwe?

Szybkie księgowanie płatności online

Wykorzystując, np. system płatności online Przelewy24, można znacznie usprawnić działanie e-sklepu – głównie z tego względu, że czas oczekiwania na zaksięgowanie środków jest skrócony do minimum. Jest to możliwe, gdyż kwota przelewana przez klienta jest przekazywana nie sprzedawcy, a w pierwszej kolejności operatorowi.

Operator płatności online ma konto w tym samym banku, co kupujący, który opłaca swoje zamówienie. Dlatego też środki trafiają na jego rachunek zaraz po tym, jak klient potwierdzi przelew – stanie się tak nawet wtedy, kiedy płatność będzie miała miejsce w weekend czy wieczorem.

Sprzedawca, który zawarł umowę z operatorem, widzi, że płatność została zrealizowana po zalogowaniu się na swoje konto na specjalnej platformie. Ma też dostęp do swoich pieniędzy – może w każdej chwili przelać je na swój rachunek bankowy.

Metody płatności – dostępne za pośrednictwem https://www.przelewy24.pl/ – to same korzyści dla e-sprzedawców:

  • środki trafiają do nich szybciej niż gdyby klienci byli zmuszeni do zrobienia tradycyjnego przelewu – w przypadku, gdy kupujący i sprzedający mieliby konta w innych bankach, to środki byłyby księgowane po kilku godzinach, następnego dnia lub nawet po weekendzie – dotyczy to przelewów zlecanych w piątek po południu;
  • szybciej księgowane środki, to szybsza wysyłka towarów – skraca to czas oczekiwania na zamówione zakupy, co przekłada się na większe zadowolenie klientów;
  • systemy płatności online automatycznie generują formularze przelewów – są tam uzupełnione pola dotyczące kwoty i numeru rachunku – dlatego nie ma mowy o tym, aby klient zapłacił za mało czy za dużo za zakupy lub żeby pomyliły się, wpisując dane na temat konta.

Szybkie księgowanie i dostęp do środków wpłaconych przez kupujących to największe atuty systemów płatności online – na rozwiązaniu tym korzystają zarówno sprzedawcy, jak i sami klienci.

Comments are closed.