Popularnym produktem bankowym w ostatnich latach, obok kredytu i pożyczki, stała się karta kredytowa. To właśnie po nią sięga coraz więcej klientów, którzy okresowo potrzebują dodatkowej gotówki. Jak dokładnie działa karta kredytowa i komu jest dedykowana?
Karta kredytowa a tradycyjny kredyt
Karta kredytowa często mylona jest z tradycyjnym kredytem — choć produkty te są do siebie w pewnych aspektach podobne, to jednak nie są tożsame. Ideą tradycyjnego kredytu jest bowiem przekazanie klientowi środków pieniężnych, które może wydatkować na określony przez siebie cel. Czasami pieniądze przekazywane są na konto klienta, jednak mogą również trafić bezpośrednio do osoby, która wykonuje dla niego konkretną usługę bądź sprzedaje konkretny produkt. Druga sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku kredytu hipotecznego. Tymczasem karta kredytowa działa na nieco innych zasadach, bowiem jej właściciel nie otrzymuje środków bezpośrednio na konto bankowe. Ma do nich dostęp w ramach umownego limitu, który wykorzystuje, dokonując płatności kartą. Po wykorzystaniu limitu, środki pieniężne należy zwrócić wraz z odsetkami. Wtedy też limit może zostać odnowiony — dzieje się tak przez cały okres obowiązywania umowy. Co ważne, w przypadku kart kredytowych nie istnieje coś takiego, jak cel kredytu. Jej posiadacz może przeznaczyć pieniądze na zakup dowolnych produktów bądź usług.
Kto najczęściej korzysta z karty kredytowej?
Karta kredytowa umożliwia dokonanie płatności na takich samych zasadach, jak w momencie, gdy klient płaci tradycyjną kartą bankową. Oczywiście, środki pieniężne można wykorzystywać jedynie do wysokości przyznanego limitu. Po kartę kredytową najchętniej sięgają klienci, którzy okresowo potrzebują dodatkowej gotówki, na przykład pod koniec miesiąca. Wtedy też nie muszą składać wniosków o kredyt gotówkowy czy pożyczkę, dzięki którym możliwe byłoby podreperowanie domowego budżetu. Wystarczy bowiem dokonać płatności kartą, a następnie spłacić powstały na niej dług. Karta kredytowa może zostać przyznana osobie, która posiada zdolność kredytową, zatem będzie w stanie oddać bankowi wykorzystane środki pieniężne wraz z odsetkami.
Karta kredytowa a debet w rachunku bieżącym
Debet w rachunku bieżącym, tak samo jak i karta kredytowa, umożliwia dokonywanie płatności, nawet jeśli klient nie dysponuje środkami własnymi. Niemniej jednak nie są to dwa, takie same produkty. Debet dostępny jest dla klientów, którzy posiadają w danym banku rachunek bieżący. Zazwyczaj przyznawany jest on na niskie kwoty — od kilkuset do maksymalnie 2-3 tysięcy złotych. Tymczasem, decydując się na kartę kredytową, można liczyć na wyższy limit, który wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście, wiele zależy od zdolności kredytowej samego klienta — im wyższa, tym większy limit może zostać przyznany. Co więcej, do karta kredytowa nie jest łączona z tradycyjną kartą bankową, jak ma to miejsce w przypadku debetu w rachunku bieżącym. Dzięki temu zarządzanie wydatkami i kontrolowanie ich może być nieco łatwiejsze.