Wiadomoto Podróże Wycieczki objazdowe po Chorwacji – najciekawsze miejsca, która warto odwiedzić

Wycieczki objazdowe po Chorwacji – najciekawsze miejsca, która warto odwiedzić

10 min czytania
0
854
Wycieczki objazdowe po Chorwacji najciekawsze miejsca która warto odwiedzić

Chorwacja przeżywa okres swojej największej popularności turystycznej od kilku ostatnich lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższej przyszłości zmienić. Oferuje wczasowiczom i miłośnikom zwiedzania wiele atrakcji, w całej swojej rozciągłości nad Morzem Adriatyckim. To kraj, który po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Przedstawiamy najciekawsze miejsca, które podczas wczasów w Chorwacji warto zobaczyć.

Atrakcje naturalne

Wakacje w Chorwacji można połączyć z wycieczkami do najpiękniejszych zakątków tego kraju. Między innymi będą to Jeziora Plitwickie oraz Jeziora Krka. Pierwsze z nich leżą w północnej części kraju, na terenie zachwycającego krajobrazami Paku Narodowego Jezior Plitwickich. Łącznie jest tu aż 16 jezior krasowych o lazurowej wodzie, które łączą się ze sobą ponad 90 wodospadami o różnej wielkości. Turkusowy kolor wody Jeziora Plitwickie zawdzięczają zawartości rozpuszczonego w wodzie węglanu wapnia. Nie mniej urokliwym miejscem w Chorwacji jest Park Narodowy Krka, obejmujący zbiorniki wodne powstałe w osadach wapiennych, które również łączą się wodospadami. Wszystko to tworzy rozlewisko na rzece Krka.

Zielone wzgórza i góry Parku Narodowego Paklenica położonego w górach Welebit w północnej Dalmacji mogą zachwycać piechurów, którzy lubią wypoczywać aktywnie. Szlaki w parku Paklenica na pewno im to umożliwią. Znajdują się tu krasowe kaniony Mala i Velika Paklenica, a także podziemny kompleks wybudowany dla Josipa Broz Tito w latach 40 i 50. XX wieku. Ciekawostką parku jest jaskinia Manita peć, znajdująca się w północnej części parku.

Zabytki

Pierwszym, najważniejszym miastem-zabytkiem, które trzeba zobaczyć w Chorwacji jest Dubrownik, nazywany „Perłą Adriatyku” lub „Perłą Dalmacji”. Dubrownik położony na południowym skraju Chorwacji jest pełny wielowiekowych zabytków. Z daleka, np. ze wzgórza Srd można zobaczyć panoramę starego miasta Dubrownika, z charakterystycznymi czerwonymi dachówkami i białymi murami, na tle lazurowego morza. W 1979 roku stare miasto Dubrownika, wraz z zabytkowymi świątyniami i kamienicami wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto tu wybrać się na spacer po dawnych murach obronnych miasta. Całe miasto stanowi piękną wizytówkę dla całej Chorwacji.

Dla wielbicieli zwiedzania i podziwiania zabytków Chorwacja oferuje miasto Pula, gdzie można zobaczyć zabytki z epoki rzymskiej, kiedy w czasach świetności Istria była jedną z najważniejszych rzymskich metropolii nad Adriatykiem. Najważniejszym, świetnie zachowanym zabytkiem Puli jest potężna budowla z marmuru – Amfiteatr, który jest trzecim po rzymskim Koloseum i francuskim Nimes, najlepiej zachowanym tego typu zabytkiem na świecie.

Będąc w Chorwacji warto wybrać się choć na jeden dzień na wycieczkę do Splitu – drugiego pod względem wielkości miasta tego kraju. Stare miasto ograniczone jest gigantycznym pałacem cesarza Dioklecjana. Łatwo wczuć się tu w wielowiekową atmosferę Splitu. Spacerując po Starówce, warto zwrócić uwagę na katedrę św. Dujama, która pełniła niegdyś funkcję mauzoleum Dioklecjana. Posiada 24 kolumny z wejściem, które strzeże sfinks i lew.

Kolejnym ważnym miastem jest Trogir, pełniący funkcję miasta portowego na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, w środkowej Dalmacji. Starówka Trogiru została wpisana w całości na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1997 roku. Średniowieczna starówka położona jest właściwie na wyspie, a w Trogirze znajduje się port, wzdłuż którego ciągnie się spacerowy bulwar. Znajdują się tu także najważniejsze zabytki, m.in. Brama lądowa, Pałac Stafileo, katedra św. Wawrzyńca czy Pałac Ćipiko. Więcej o zabytkach znajdziecie na okiemturysty.pl/chorwacja/

Kurorty wypoczynkowe

Riwiera Makarska i chorwackie wyspy, z Krk i Istrią na czele kuszą turystów, którzy przyjeżdżają tłumnie na wakacje do Chorwacji. Krystalicznie czyste morze, piękne wioski wypoczynkowe czy kurorty z prawdziwego zdarzenia przyciągają turystów niczym magnes.

Mianem „Królowej Chorwackich Wysp” nazywana jest Wyspa Hvar w Chorwacji. To jedna z najpiękniejszych wysp świata, z doskonałymi warunkami do wypoczynku w czasie letnich wakacji. Na dodatek panuje tu bardzo ładna, słoneczna pogoda – jedna z najlepszych na Adriatyku dla wczasowiczów. Na dodatek na wyspie znajdują się mury obronne z VII wieku, twierdza i zabytkowe kościoły. W miejscowości Rovinj można odpocząć i połączyć swoje wczasy z leniwymi spacerami po zabytkowych uliczkach miasteczka, nad którymi góruje charakterystyczna wieża katedry św. Eufemii.

Wakacje można spędzić także na wyspie Korcula, na której są piaszczyste plaże – co jest niecodziennym widokiem jak na Chorwację. Wyspa jest miejsce urodzenia podróżnika Marco Polo.

Na Riwierze Makarskiej i w samej miejscowości Makarska lazurowe morze spotyka się z górami. W Chorwacji jest to niecodzienne połączenie, ale nad tym znanym kurortem wypoczynkowym górują białe szczyty gór Biokovo. Sama Makarska jest pełna hoteli, pensjonatów i apartamentów, które czekają przez cały letni sezon na wczasowiczów.

Do najbardziej zielonych, przepięknych, spokojnych wysp Adriatyku należy wyspa Mljet należąca do Chorwacji, położona pomiędzy Dubrownikiem a Korculą. To skrawek lądu o niewielkiej liczbie mieszkańców, skupionych głównie wokół największej osady Sobra. Według podań to właśnie tę wyspę zamieszkiwała bogini Ino, w kryształowo czystym jeziorze. Na jednym z jezior na wyspie mieści się niewielka wysepka z XII wiecznym klasztorem benedyktynów. Okolicę obejmuje zaś park narodowy.

Comments are closed.