Wiadomoto Technologia 10 rzeczy do rozważenia przy zakupie routera

10 rzeczy do rozważenia przy zakupie routera

15 min czytania
0
1,341
router

Jeśli chcesz uaktualnić swoją sieć domową, są to rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem nowego routera. Niezależnie od tego, czy konfigurujesz nową sieć domową, czy aktualizujesz istniejącą, sednem całej konfiguracji jest router bezprzewodowy. Oto, co musisz wiedzieć przed zakupem nowego routera.

Czy należy używać routera dostarczonego przez dostawcę usług internetowych?

Gdy zarejestrujesz się u nowego dostawcy usług internetowych, otrzymasz wynajem sprzętu za kilka złotych miesięcznie lub za darmo. W większości przypadków urządzenie jest kombinacją modemu / routera, która będzie mniej lub bardziej użyteczna. Jeśli jednak planujesz utrzymać ten sam sprzęt sieciowy przez ponad rok, zazwyczaj bardziej opłacalnym jest zakup własnego sprzętu. Twój dostawca usług internetowych prawdopodobnie udostępnia listę kompatybilnych urządzeń, które można znaleźć w Internecie za około 100 zł i więcej. Pamiętaj, że może będziesz potrzebował urządzenia kombinowanego czyli np. oddzielnego routera z modemem. Nawet jeśli otrzymasz darmowy router, możesz nadal kupić swój własny, aby uzyskać większą szybkość i wydajność. Kupowanie własnego sprzętu nie zawsze gwarantuje lepszą wydajność, ale może zaoszczędzić trochę gotówki na dłuższą metę, zapewnić lepszą kontrolę i opcje, których nie obejmuje ich najnowszy router. Na przykład pamięć masowa sieci .

Zmiana standardów bezprzewodowych

Standardy technologii bezprzewodowej zmieniły się dość mocno w ciągu ostatniej dekady. Na przykład większość nowszych laptopów, smartfonów i tabletów wykorzystuje nowszy standard, 802.11ac . Oznacza to, że są one zdolne do szybszego przesyłania danych przez Wi-Fi. Jeśli Twój pakiet internetowy obiecuje prędkości przekraczające 100 Mb / s i nadal używasz routera Wireless N, ograniczenia możliwości bezprzewodowych routera mogą stać się wąskim gardłem dla Twojej sieci.

Więcej wskazówek dotyczących routera

Jeśli nie masz w domu żadnych urządzeń obsługujących Wireless AC, to router nie jest tak dużym problemem, jak poszczególne urządzenia klienckie. Istnieje jednak szansa, że ​​przy następnej aktualizacji komputera lub urządzeń mobilnych będą one obsługiwać standard 802.11ac.    jeśli Twój dostawca usług internetowych oferuje większe prędkości, może to być warte uaktualnienia do routera AC w celu zabezpieczenia przyszłości. W przeciwnym razie należy pamiętać, że podczas uaktualniania do szybszego pakietu internetowego może być również potrzebny nowy router.

Żywotność routera

Pamiętaj, że sprzęt sieciowy nie jest wieczny. Nie tylko standardy zmieniają się dość często, ale sprzęt sieciowy jest codziennie poddawany dużym obciążeniom. Twoje połączenie Wi-Fi jest rozciągnięte na komputerze, konsoli do gier, smartfonie, tablecie i urządzeniach strumieniowych. Wraz z dodawaniem większej liczby urządzeń, takich jak inteligentne światła lub termostaty, obciążenie jest coraz większe, a z czasem wydajność routera może się pogorszyć.

Jeśli masz ten sam router od kilku lat i nie możesz znaleźć żadnego innego wyjaśnienia dla obniżenia niezawodności swojej sieci, może być czas na rozważenie wymiany routera. (To może być  również czas na wyczyszczenie routera ).

Trudno jest polecić router super-high-end przeciętnemu konsumentowi z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, tempo rozwoju technologii jest bardzo szybkie. Tak więc, podczas gdy topowy router może być bardzo przyszłościowy przez kilka następnych lat, jest prawie tak samo podatny na starzenie się, jak ten, który kosztuje o połowę mniej. Po drugie, sprzęt sieciowy porusza się szybciej niż dostawcy usług internetowych, co oznacza, że ​​routery średniej wielkości są zazwyczaj więcej niż wystarczające dla przeciętnego użytkownika, a nawet dla niektórych użytkowników zaawansowanych.

Jeśli więc absolutnie nie potrzebujesz routera najwyższej klasy z najlepszą możliwą wydajnością, wystarczy router w zakresie 100 zł lub 200 zł. A jeśli potrzebujesz czegoś do zapewnienia dostępu bezprzewodowego, a prędkość twojego domowego Internetu jest tak niska jak 20 Mb / s lub 30 Mb / s, możesz zaoszczędzić trochę gotówki, wybierając mniej kosztowny router.

router linksys
router linksys

Jedno- lub dwuzakresowy?

Routery bezprzewodowe działają na dwóch różnych pasmach częstotliwości – 2,4 GHz i 5 GHz. Pasmo 2,4 GHz jest używane przez dużą liczbę urządzeń w całym domu i jest bardziej podatne na zakłócenia i zatory. Nowsze pasmo 5 GHz jest zwykle mniej zaśmiecone i zapewnia szybsze połączenie. Router dwuzakresowy oferuje zarówno 2,4 GHz, jak i 5 GHz, często korzystając jednocześnie z obu pasm.

Wybór między jednopasmowym i dwuzakresowym routerem jest dość prosty. Jeśli mieszkasz w zatłoczonej okolicy lub w gęsto zaludnionym obszarze, lepiej jest korzystać z routera dwuzakresowego. Jeśli nie potrzebujesz szybszych prędkości bezprzewodowych i nie masz sąsiadów, których sieć bezprzewodowa mogłaby zakłócać twoją, router jednopasmowy załatwi sprawę.

router linksys w pudelku
router linksys w pudelku

Zasięg

Pozycja routera jest niezwykle ważne. Powinien znajdować się w centralnym miejscu, z dala od innych gadżetów lub przeszkód, a najlepiej wysoko na półce.

Mimo to, nawet przy doskonałym ustawieniu, możesz napotkać martwe punkty w domu, w miejscach, gdzie sygnał bezprzewodowy nie może dosięgnąć. Korzystanie z oprogramowania do map ciepła może pomóc w maksymalizacji zasięgu sieci bezprzewodowej, a zakup droższego routera może zapewnić lepszy zasięg, ale nadal nie oznacza, że ​​sygnał dotrze do odległego rogu lub do piwnicy. W większości przypadków zakup tańszego routera (lub dwóch) i kilku adapterów linii energetycznych sprawi, że wszystko pójdzie lepiej niż cokolwiek innego. Adaptery linii elektroenergetycznych wykorzystują istniejące okablowanie elektryczne w ścianach w celu rozszerzenia sieci. Są stosunkowo niedrogie i działają cudownie, jeśli chodzi o rozszerzenie sieci na trudno dostępne miejsca w domu. Zwróć uwagę na ograniczenia prędkości adapterów linii energetycznej, ponieważ nie wszystkie są takie same.

Nie wyrzucaj starego routera

Mówiąc o rozszerzeniu sieci, tylko dlatego, że może być czas na uaktualnienie starego routera, nie oznacza to, że czas na stary router zostanie wycofany. Jeśli nadal działa, możesz przekształcić go w most bezprzewodowy (aby rozszerzyć swoją sieć o około połowę pierwotnej przepustowości) lub punkt dostępu za pomocą wyżej wymienionych adapterów linii elektroenergetycznych .

Porty USB

Zanim drukarki z wbudowanymi funkcjami bezprzewodowymi były powszechne, port USB w routerze był ważny dla sieci drukarki. Routery z portami USB są obecnie częściej używane w tanich pamięciach sieciowych . Możesz podłączyć dysk twardy lub pamięć flash do tylnej części routera i udostępniać te dane dowolnemu urządzeniu w sieci. Możesz go także użyć do utworzenia sieciowego koncentratora multimediów do strumieniowego przesyłania filmów, muzyki lub programów telewizyjnych, które posiadasz lokalnie. Jeśli nie potrzebujesz sieci drukarki, która nie ma możliwości bezprzewodowych lub nie potrzebujesz sieciowej pamięci masowej, obsługa USB na routerze nie powinna się martwić.

Inteligentne routery

Routery stają się nie tylko szybsze czy wydajniejsze, ale także stają się coraz mądrzejsze. Routery Google OnHub lub routery Wi-Fi Linksys Smart ułatwiają konfigurację i kontrolę sieci domowej. Pozwoli ci to nadać priorytet przepustowości dla takich rzeczy jak przesyłanie strumieniowe filmów i gier wideo z towarzyszącej aplikacji na smartfona, a aktualizacje będą się odbywały automatycznie. Routery OnHub posiadają ulepszoną obsługę inteligentnego domu z integracją IFTTT. Oznacza to, na przykład, że możesz utworzyć recepturę, która odblokuje sierpniowy Smart Lock, gdy twój telefon łączy się z siecią routera OnHub. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Comments are closed.