Choć tankowanie wydaje się czynnością łatwą, szczególnie dla zawodowych kierowców, nie zawsze tak jest. Pilnowanie pieniędzy lub firmowej karty płatniczej czy zbieranie faktur za każde tankowanie może skutecznie utrudniać codzienną pracę kierowcy, a późniejsze rozliczenia bywają zmorą dla firmy. Dlatego właśnie warto zaopatrzyć się w kartę paliwową, która uprości wszystkie kwestie związane z tankowaniem, a dodatkowo pozwoli oszczędzać na paliwie.
Co to jest karta paliwowa?
Karta paliwowa to popularne wśród właścicieli firm transportowych narzędzie służące bezgotówkowym rozliczeniom zakupu paliwa oraz innych produktów i usług dostępnych na stacjach benzynowych. Jest to jeden z najprostszych sposobów zarządzania i kontrolowania floty pojazdów w firmie.
Karta paliwowa – jak działa?
Działanie kart paliwowych jest bardzo proste. Umożliwia ona bezgotówkowe płacenie za paliwo. Wystarczy zatankować, a następnie w kasie podać numer PIN oraz przebieg silnika i zabrać potwierdzenie. To wszystko!
Karta paliwowa może być wystawiona na numer rejestracyjny pojazdu lub na okaziciela. Dzięki temu z karty nie może korzystać nikt, kto nie ma do tego uprawnień. Ponadto właściciel karty ma możliwość monitorowania wydatków, ustawiania limitów transakcji czy zablokowania karty w razie potrzeby. Oznacza to, że ma pełną kontrolę nad wydatkami swojej floty.
Jakie korzyści płyną z posiadania karty paliwowej?
Posiadanie karty paliwowej niesie ze sobą korzyści nie tylko dla kierowców, którzy nie muszą już zbierać faktur za każde tankowanie i pilnować gotówki czy karty płatniczej. Karta paliwowa to wygoda przede wszystkim dla właściciela firmy transportowej, a tym samym właściciela floty.
Wyobraźmy sobie, że w firmie jest 100 pojazdów, które trzeba tankować przynajmniej 3 razy w miesiącu. Oznacza to, że pod koniec miesiąca mamy minimum 300 faktur do rozliczenia za samo paliwo. Doliczając do tego faktury za inne usługi czy przejazdy płatnymi autostradami, otrzymujemy… koszmar księgowej. Posiadając jednak kartę paliwową, na koniec okresu rozliczeniowego otrzymujemy jedną, zbiorczą fakturę za paliwo oraz inne produkty i usługi zakupione na stacjach benzynowych. Co więcej, niektórymi kartami możemy płacić także ze usługi serwisowe, myjnie, parkingi strzeżone czy przejazdy płatnymi autostradami, co zdecydowanie ułatwia rozliczanie i kontrolowanie wydatków firmy oraz redukuje koszty. Choć emitenci niechętnie o tym mówią, posiadanie karty paliwowej wiąże się także z niższą ceną za paliwo, która wynika z częstych i regularnych zakupów na stacji benzynowej.
Karty paliwowe dają możliwość zakupów nie tylko w Polsce. Korzystanie z nich, w zależności od wyboru emitenta i rodzaju karty, jest możliwe także za granicą, co jest niezwykle istotne w przypadku międzynarodowych firm transportowych.
Jedyną, aczkolwiek niewielką, wadą karty paliwowej jest fakt, że tankować trzeba zawsze na stacji z konkretnego koncernu. Pamiętajmy jednak, że, dla przykładu, karta paliwowa BP zostanie uszanowana także na stacjach benzynowych Circle K, co daje blisko 860 placówek w całym kraju.
Kto może posiadać kartę paliwową?
Karty paliwowe, które wydawane są na stacjach benzynowych, przeznaczone są wyłącznie dla firm. Aby je uzyskać, należy posiadać numer REGON oraz NIP, dostarczyć aktualny odpis KRS, aktualną opinię banku prowadzącego rachunek firmy, zaświadczenie z ZUS oraz US i odpowiedni formularz.
Wybierając kartę paliwową, należy dokładnie sprawdzić wszystkich emitentów. W zależności od koncernu paliwowego mogą pojawić się pewne ograniczenia, np. dotyczące ilości pojazdów we flocie czy limitu paliwa na dane przedsiębiorstwo. Oferty koncernów paliwowych są jednak na tyle szerokie, że znajdą się wśród nich rozwiązania zarówno dla małych przedsiębiorstw, jak i wielkich, międzynarodowych firm.
Zasady wydania karty paliwowej
Zasady wydawania kart paliwowych są uzależnione od koncernów paliwowych. Poza pewnymi, wymienionymi wyżej, ograniczeniami, możemy spotkać się także z różnicami w kosztach użytkowania, które wynikają z okresów rozliczeniowych (miesięczne lub roczne) oraz sposobu rozliczania (za każdą kartę z osobna lub za wszystkie karty łącznie.
Karty paliwowe mogą być także wystawiane w różnej formie – na samochód, na imię i nazwisko użytkownika lub na okaziciela, czyli przedsiębiorstwo. W pierwszym przypadku na karcie znajduje się numer rejestracyjny pojazdu, a w drugim – dane użytkownika. Dzięki karcie wystawionej na okaziciela możliwe jest tankowanie wielu samochodów w firmie.
Istnieją dwie wersje wydawania kart paliwowych: z odroczonym terminem płatności oraz pre-paid (karta nadpłacona).
Karty paliwowe BP
Sieć stacji paliwowych BP posiada szeroką ofertę kart paliwowych, wśród których znajdą się zarówno rozwiązania dla małych przedsiębiorców z jednym vanem, jak i dla dużych, międzynarodowych firm z rozbudowaną flotą.
Karta paliwowa BP + Aral
Dzięki karcie BP + Aral możliwe jest tankowanie na każdej z 25 000 stacji paliw usytuowanych w dogodnych miejscach. Dzięki akceptacji ROUTEX oraz sieci partnerskich karta paliwowa BP + Aral zostanie uhonorowana w 30 krajach.
Korzystanie z karty BP + Aral zapewnia szereg korzyści, m.in.:
- atrakcyjną ofertę zwrotu VAT i akcyzy,
- korzystną ofertę ORS i BP Tool Box,
- całodobową pomoc drogową na terenie Europy.
Karta paliwowa BP Plus
Karta BP Plus jest akceptowana przez wszystkie stacje benzynowe BP oraz Circle K, co daje możliwość korzystania z blisko 860 placówek. Ponadto BP Plus to:
- dostęp do paliwa BP z technologią ACTIVE, która pomaga na bieżąco usuwać osady, sprawiając, że silnik pracuje sprawniej, wydajniej i dłużej;
- elektroniczny system akceptacji kart ROUTEX, który zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie;
- bezgotówkowe opłaty za autostrady w Polsce;
- intuicyjny portal, dzięki którym w łatwy sposób zarządzasz swoją flotą i kontrolujesz koszty.
Karta paliwowa BP Komfort Prepaid
Ta karta to idealne rozwiązanie dla małych firm, których wydatki na tankowanie nie przekraczają 14 000 zł miesięcznie. Karta Prepaid nie wymaga podpisywania żadnych umów. Wystarczy wypełnić formularz i dokonać przedpłaty. Z kartą BP Premium Komfort Prepaid możliwe jest korzystanie z rabatu 10 groszy na 1 litrze paliwa premium lub 5 groszy na zwykłym paliwie oraz 5% zniżki na myjnie, oleje i płyny do spryskiwaczy.
Przed wyborem odpowiedniej karty paliwowej, dobrze jest zapoznać się z ofertami różnych emitentów oraz porównać koszta i korzyści. Każdy koncern posiada swoje wewnętrzne zasady i przepisy. Nie ulega jednak wątpliwości, że karta paliwowa to niezbędne narzędzie każdego przedsiębiorcy, który prowadzi firmę transportową. Dzięki niej zyskujemy nie tylko wygodę i pełną kontrolę nad kosztami, ale przede wszystkim bezpieczeństwo oraz oszczędność pieniędzy.