Czy można łączyć ze sobą leki przeciwbólowe?

3 minut czytania
0
0
Czy można łączyć ze sobą leki przeciwbólowe

Jest kilka klas leków przeciwbólowych, niektóre z nich nadają się do łączenia inne wręcz przeciwnie. Leki przeciwbólowe dzielimy na grupy ze względu na zawarty w nich środek przeciwbólowy.

Wyróżniamy leki oparte na

 1. Paracetamol – jest to lek o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Jest to lek bezpieczny dla osób chorujących na nadciśnienie oraz dla tych którzy mają problemy z układem pokarmowym.
 2. NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne, działają zarówno przeciwbólowo jak i przeciwzapalnie, należą do nich: Ibuprofen, Naproksen, Diklofenak, Meloxicam i kwas acetylosalicylowy (Aspiryna)
 3. Pyralgina – lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym.

Nie należy łączyć preparatów z tej samej grupy. Połączenie dwóch preparatów należących do NLPZ nie prowadzi do zwiększenia działania przeciwbólowego, wręcz przeciwnie może powodować działania niepożądane takie jak uszkodzenia błony śluzowej przełyku co w konsekwencji  może doprowadzić do owrzodzenia.

Należy tak samo uważać przy równoczesnym stosowaniu paracetamolu z preparatami zawierającymi w swoim składzie paracetamol, są to między innymi preparaty ogólnodostępne zalecane w stanach przeziębienia. Doprowadzić to może do przedawkowania paracetamolu, przy dłuższym stosowaniu do uszkodzenia wątroby.

Można łączyć z sobą paracetamol i ibuprofen, zwiększy to efekt działania, czyli zwiększy działania przeciwbólowe oraz zmniejszy dawki leków jakie należy wziąć żeby uzyskać takie samo działanie przeciwbólowe stosując jeden z połączonych preparatów.

Zawsze należy pamiętać że dawki oraz sposób użycia danego preparatu jest opisany w ulotce dołączonej do opakowania. Nigdy nie należy zażywać więcej niż określa to ulotka, najlepiej sposób dawkowania skonsultować z lekarzem prowadzącym lub z farmaceutą.

 • żelazo

  Jak rozpoznać niedobór żelaza w organizmie?

  Żelazo pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. To właśnie jego niedobór jest przyczyną…
 • xenna balance junior

  Co na zaparcia u niemowlaka?

  Zaparcia u niemowląt są bardzo wrażliwym i ważnym tematem. Mogą one świadczyć o problemach…
 • solgar

  Jakie witaminy wybrać?

  Witaminy to istotny element diety warunkujący prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To właś…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Jak rozpoznać niedobór żelaza w organizmie?

Żelazo pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. To właśnie jego niedobór jest przyczyną…