Wiadomoto Zdrowie Czy można łączyć ze sobą leki przeciwbólowe?

Czy można łączyć ze sobą leki przeciwbólowe?

3 min czytania
0
1,941
Czy można łączyć ze sobą leki przeciwbólowe

Jest kilka klas leków przeciwbólowych, niektóre z nich nadają się do łączenia inne wręcz przeciwnie. Leki przeciwbólowe dzielimy na grupy ze względu na zawarty w nich środek przeciwbólowy.

Wyróżniamy leki oparte na

  1. Paracetamol – jest to lek o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Jest to lek bezpieczny dla osób chorujących na nadciśnienie oraz dla tych którzy mają problemy z układem pokarmowym.
  2. NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne, działają zarówno przeciwbólowo jak i przeciwzapalnie, należą do nich: Ibuprofen, Naproksen, Diklofenak, Meloxicam i kwas acetylosalicylowy (Aspiryna)
  3. Pyralgina – lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym.

Nie należy łączyć preparatów z tej samej grupy. Połączenie dwóch preparatów należących do NLPZ nie prowadzi do zwiększenia działania przeciwbólowego, wręcz przeciwnie może powodować działania niepożądane takie jak uszkodzenia błony śluzowej przełyku co w konsekwencji  może doprowadzić do owrzodzenia.

Należy tak samo uważać przy równoczesnym stosowaniu paracetamolu z preparatami zawierającymi w swoim składzie paracetamol, są to między innymi preparaty ogólnodostępne zalecane w stanach przeziębienia. Doprowadzić to może do przedawkowania paracetamolu, przy dłuższym stosowaniu do uszkodzenia wątroby.

Można łączyć z sobą paracetamol i ibuprofen, zwiększy to efekt działania, czyli zwiększy działania przeciwbólowe oraz zmniejszy dawki leków jakie należy wziąć żeby uzyskać takie samo działanie przeciwbólowe stosując jeden z połączonych preparatów.

Zawsze należy pamiętać że dawki oraz sposób użycia danego preparatu jest opisany w ulotce dołączonej do opakowania. Nigdy nie należy zażywać więcej niż określa to ulotka, najlepiej sposób dawkowania skonsultować z lekarzem prowadzącym lub z farmaceutą.

Comments are closed.