Alkohol stosowany na skórę zewnętrznie może działać odkażająco, a także wysuszająco. Dzięki niemu można uporać się z problemami skóry i włosów – jednak w przypadku wewnętrznego przyjmowania napojów alkoholowych sytuacja wygląda inaczej.
Jak picie alkoholu wpływa na skórę?
Alkohol w większości przypadków działa na skórę negatywnie, jednak w panującej opinii przyjmuje się, że jeden kieliszek czerwonego wina wypijany sporadycznie, może mieć pozytywny wpływ na skórę i ogólną kondycję organizmu. Dzieje się tak ze względu na zawarte w nim antyoksydanty.
Długotrwałe spożywanie substancji alkoholowych działa jednak odwadniająco. W praktyce prowadzi to do szybkiego pozbywania się zapasów wody z organizmu, co przekłada się na skórę. Regularne picie alkoholu może wyrządzić trwałe straty.
Skutki spożywania alkoholu
Skutki spożywania alkoholu dosyć łatwo dostrzec na skórze. Z czasem może stać się ona matowa, szara, a nawet ziemista – i skłonna do podrażnień. Łatwo również o zaognienia stanów zapalnych i zmian trądzikowych czy łuszczycowych. W takim przypadku skóra pozbawiona jest bariery ochronnej, przez co źle znosi ekspozycję na słońce, wiatr czy zmiany temperatury. Pogłębiają się również zmarszczki, a na skórze powstają zaczerwienienia, czyli tzw. czerwona twarz po alkoholu.
Charakterystyczne czerwone rumieńce i plamy po alkoholu pojawiają się na skutek reakcji naczyń krwionośnych na toksyny w organizmie. Ilość wypitego alkoholu w wielu przypadkach nie ma znaczenia. Co więcej, może się to wydarzyć już po chwili od wypicia pierwszego kieliszka.
Charakterystyczne czerwone wykwity powstające po wypiciu alkoholu również mogą być objawem wielu poważniejszych dolegliwości. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy wcześniej nie cierpieliśmy na podobne dolegliwości, a pojawiły się one w ostatnim czasie – najlepiej udać się do lekarza.
Jak ratować skórę po alkoholu?
Jedynym skutecznym sposobem na zaczerwienienie skóry twarzy po alkoholu, tak by całkowicie wyeliminować występowanie czerwonych plam na policzkach, to po prostu zrezygnowanie z picia, lub jego znaczne ograniczenie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wszystkich innych zmian skórnych.
Być może potrzebne będzie również dogłębne oczyszczenie organizmu z wszelkich toksyn po alkoholu. W tym celu warto pomyśleć nad zapisaniem się na detoksykację alkoholową przeprowadzaną przez specjalistyczną przychodnie leczenia alkoholizmu Nasz Gabinet.
Po latach nadmiernego spożywania substancji alkoholowych, zmiany na twarzy powstałe na skutek narażenia na toksynę, nie znikną samoistnie – nawet po zaprzestaniu picia. Długotrwałe przyjmowanie alkoholu poskutkować może wywołaniem tzw. syndromu twarzy alkoholika.