Tabletki „dzień po” zgodnie z dyrektywą europejską mogą być we wszystkich krajach członkowskich stosowane bez recepty, o ile Rząd danego kraju nie wprowadzi innych regulacji prawnych. Polska zdecydowała się na dzień 19.01.2015 takich regulacji nie wprowadzać. Co do samego wykonania tej dyrektywy brakuje aktów prawnych, które pozwolą wydawać farmaceutom tabletek bez recepty.
Tabletka „Ella one” ma w swoim składzie octan uliprystalu.
Stosuję się ją jako doustny środek antykoncepcyjny w nagłych przypadkach, np gdy doszło do stosunku bez zabezpieczeń oraz gdy stosowana antykoncepcja nie przyniosła spodziewanych rezultatów (np. zsunięcie prezerwatywy podczas stosunku lub gdy stale stosowana tabletka antykoncepcyjna nie została wzięta w odpowiedniej porze).
Tabletkę „dzień po” można przyjąć do 120 godzin po odbytym stosunku lub gdy zawiodła zastosowana metoda antykoncepcyjna. Działanie tabletki polega na hamowaniu lub opóźnienia owulacji.
Tabletka może być stosowana bardzo sporadycznie i należy ja stosować w nagłych przypadkach
Nie zaleca się stosowania więcej niż jednej tabletki w ciągu tego samego cyklu miesiączkowego, na dzień dzisiejszy brakuje jakichkolwiek danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania więcej niż jednej tabletki w okresie jednego cyklu.
Tabletka nie zadziała w przypadku ponownego odbycia stosunku bez zabezpieczeń w jednym cyklu miesiączkowym.
Tabletka posiada również bardzo dużo stwierdzonych działań niepożądanych
- ból głowy,
- mdłości,
- ból brzucha,
- wahania nastroju,
- może się pojawić nietypowe krwawienie zewnątrz pochwowe oraz zaburzenia miesiączkowania.
Mimo że tabletka jest dostępna bez recepty, zawsze należy się skonsultować z lekarzem ginekologiem który może stwierdzić przeciwwskazania lub ich brak co do stosowania tej tabletki.