Choć trudno uwierzyć, że istnieje coś takiego jak alergia na wodę to jednak zdarzają się osoby, które na to chorują. Wprawdzie uczulenie na wodę zdarza się bardzo rzadko. Jednak alergolodzy i dermatolodzy zgodnie uznają, że to jedna z najtrudniejszych do leczenia postaci alergii.
Czym jest alergia na wodę?
Można by stwierdzić, że brzmi to jak kiepski żart, jednak istnieją na świecie alergicy na wodę. No bo jak można mieć uczulenie na coś, bez czego nie da się żyć? A jednak.
Pierwszy przypadek alergii na wodę opisano w 1963 roku. W literaturze medycznej odnotowano mniej niż 100 przypadków tego schorzenia na świecie – więc jak widać, ta alergia jest bardzo, bardzo rzadka. Częściej jednak niż alergia na wodę występuje uczulenie na substancje, które mogą się w niej znajdować (chlor, metale ciężkie i inne).
Analizując przebieg choroby u poszczególnych pacjentów zauważono, że najczęściej dotyka ona dziewczynki. Najczęściej te, które wchodzą w okres dojrzewania. Jednak mechanizm rozwoju samej alergii w tym przypadku nie został dokładnie rozpoznany.
Alergia na wodę – objawy
U osób cierpiących z powodu alergii na wodę często występują objawy, takie jak:
- silne migreny
- zawroty głowy
- opuchlizna
- powiększone węzły chłonne
- lekkie zaczerwienienie skóry
- małe krostki
- wysypka
Uczulona skóra staje się pomarszczona i sucha, odczuwa się też pieczenie i/lub swędzenie. Pojawić się może także wstrząs anafilaktyczny, ale w bardzo rzadkich przypadkach.
W przypadku alergii na wodę dolegliwości mogą się nasilać jeżeli w wodzie obecne będą minerały lub bakterie. Szczególnie niebezpieczny jest chlor i fluor. Dlatego właśnie chorzy nie powinni korzystać z basenów czy parków wodnych
Ważne jest, aby nie pomylić alergii na wodę (lub którąś z substancji w niej zawartych) z uczuleniem na stosowane kosmetyki czy środki do mycia ciała. Jeśli symptomy alergii pojawiają się na skórze na przykład tuż po umyciu rąk czy kąpieli, w pierwszej kolejności należy podejrzewać zastosowany żel, mydło czy płyn i spróbować go odstawić bądź zmienić na inny.
Przyczyny alergii na wodę
Alergia na wodę, jak każda inna alergia, polega na wystąpieniu nieprawidłowej reakcji organizmu na skutek jego kontaktu z alergenem. W tym przypadku chodzi o kontakt powierzchni skóry z wodą. Przyczyny występowania uczulenia na wodę nie są znane. Nie istnieją także sprawdzone sposoby leczenia przypadłości.
Na szczęście chorzy bez żadnych ograniczeń mogą pić wodę, nie obawiając się przy tym o swoje zdrowie, bo reakcja alergiczna pojawia się tylko po kontakcie wody ze skórą, czyli zewnętrzną powierzchnią ciała.
Leczenia alergii na wodę – czy to możliwe?
Jak wspomniano wyżej, nie znaleziono przyczyn, ani odpowiedniego leku na leczenie owej alergii. Jednakże specjaliści zalecają stosowanie środków antyhistaminowych i antycholinergikowych oraz leków antydepresyjnych, beta-blokerów i maści sterydowych. Taki sposób leczenia zmniejsza nasilenie objawów do tego stopnia, że chory może się normalnie wykąpać.
Czasem pacjentom z alergią na wodę proponuje się fototerapię filtrami UVA i UVB, ale nie ma dość dowodów, aby jednoznacznie stwierdzić, że przynosi ona znaczącą poprawę.
Na wystąpienie objawów alergii na wodę nie ma wpływu jej temperatura. Mimo to specjaliści zalecają, aby chorzy nie kąpali się ani w zbyt zimnej, ani w zbyt ciepłej wodzie. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w letniej wodzie, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.