Wiadomoto Uroda Fakty i mity na temat pielęgnacji tatuaży w pigułce. Czyli krótki poradnik dlaczego nie zawijamy wytatuowanej ręki w folie spożywczą…

Fakty i mity na temat pielęgnacji tatuaży w pigułce. Czyli krótki poradnik dlaczego nie zawijamy wytatuowanej ręki w folie spożywczą…

9 min czytania
1
3,114
wspolny tatuaz

Tatuaże są bardzo modne, jednak nie wystarczy już tylko wykonać „dziary” w dobrym salonie, lecz trzeba także pamiętać o tym, jak ważna jest pielęgnacja. Na ten temat narosło już naprawdę wiele mitów, z którymi postaramy się rozprawić. A więc powtórzmy to jeszcze raz : odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna. Dzięki temu skóra szybciej się zagoi, a tatuaż nawet po wielu latach będzie dobrze wyglądał i nie będzie wyblakły.

Jak pielęgnować świeży tatuaż?

Niezależnie jakiej wielkości tatuaż będziecie mieć, to zaraz po jego wykonaniu skóra w tym miejscu będzie podrażniona. Dlatego należy zastosować kosmetyki, dzięki którym rana będzie szybko się goić. Bezpośrednio po wykonaniu skóra powinna zostać przemyta i odpowiednio zdezynfekowana. Ten zabieg będzie wykonywał jeszcze tatuażysta. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Wtedy też stosuje się opatrunek i zabezpiecza ją folią. Maksymalnie po czterech godzinach folię należy bezwzględnie zdjąć i jeszcze raz przemyć skórę czystą, letnia wodą. Należy także zastosować krem do tatuażu. Pamiętajcie, aby stawiać tylko i wyłącznie na profesjonalne kosmetyki z naturalnym składem. Można także stosować mydło do tatuażu, specjalny żel czy szampon oczyszczający.

Jak myć tatuaż? O tym jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja

Pamiętajcie, że tatuaż zaraz po wykonaniu i przez następne dni należy często myć. Można to robić nawet trzy razy dziennie. Na samym początku spłukujecie tatuaż wodą, używacie odrobiny mydła do tatuażu, następnie osuszacie skórę. Tutaj najlepiej sprawdzi się biały ręcznik papierowy. Ręcznik można przyłożyć, natomiast nie można pocierać skóry, gdyż się ją jeszcze bardziej podrażni. Raz dziennie stosujcie też koniecznie szampon oczyszczający. Na samym końcu stosujcie odpowiednie kremy do tatuażu. Musicie także zadbać, aby do rany nie dostały się żadne bakterie czy drobnoustroje, gdyż wtedy proces gojenia zdecydowanie się wydłuży. Nie zakrywajcie także tatuażu folią, gdyż skóra musi oddychać, bo wtedy szybciej się goi.

Garść przydatnych informacji

Świeżo wykonanego tatuażu nie należy wystawiać także na intensywne promieniowanie słoneczne i to z dwóch powodów. Przede wszystkim słońce może jeszcze bardziej podrażniać już podrażnioną skórę i opóźniać proces gojenia się, a ponadto może rozmywać linie tatuażu i powodować jego blaknięcie. Należy również bezwzględnie zrezygnować z długich, gorących kąpieli, gdyż skóry nie można moczyć zbyt intensywnie. Dodatkowo nie możecie korzystać z basenu, gdyż chlor podrażnia skórę. Także pot bardzo niekorzystnie wpływa na gojenie się, dlatego wszelkie intensywne treningi odpadają. Przez cztery tygodnie nie możecie także chodzić do solarium czy do sauny. Musimy wspomnieć o alkoholu,a dokładnie o „0 alkoholu”. A więc minimum przez tydzień nie powinniście go pić, gdyż alkohol rozrzedza krew, a to z kolei znacząco wydłuża proces gojenia i może wpływać także na wygląd i trwałość. Bardzo ważna jest ochrona przed słońcem, ale nie tylko świeżego tatuażu, ale także takiego po wygojeniu. A więc stosujcie kremy z wysokim filtrem – SPF 50+.

Bo istnieją mity

O pielęgnacji tatuażu trzeba pamiętać i jest ona ważna nawet po jego zagojeniu. Zazwyczaj rana goi się maksymalnie 3 tygodnie i na skórze nie występują już żadne strupki czy zaczerwienienia. Oczywiście nie oznacza to, że możecie zrezygnować ze stosowania odpowiednich kosmetyków, a więc nadal polecamy mycie mydłem do tatuażu czy stosowanie odpowiednich kremów. Jednak są także mity które nadal wiele osób uważa za prawdziwe, a niestety może to przynieść szereg nieprzyjemnych skutków. Zatem nie należy nakładać folii spożywczej na wykonanym tatuażu, gdyż nie pozwalacie skórze oddychać. Folia, którą nakłada tatuażysta na świeżo wykonany tatuaż to zupełnie inna, specjalistyczna folia, która zapewnia wymianę powietrza, ale i ją po kilku godzinach należy zdjąć i później już nie stosować. Nie smarujcie skóry masłem ani margaryną, gdyż tylko podrażnicie ranę.

Tatuaż może być doskonałą ozdobą ciała, ale aby tak się stało musicie o niego dbać. Tatuaże mogą blaknąć, dlatego tak ważna jest pielęgnacja. Pamiętajcie też, aby wykonywać je w miejscach, gdzie skóra często nie ulega rozciąganiu i kurczeniu na skutek zwiększania lub zmniejszania masy ciała, gdyż w przeciwnym razie w razie gwałtownego przytycia lub schudnięcia będą zniekształcone.

Comments are closed.