Każdy rodzic wie, czym jest płacz dziecka z powodu bólu, który go spotkał. O ile jego przyczynę widać, o tyle jest łatwiej się z nim rozprawić. Gorzej, jeśli jednak nie jesteśmy w stanie jej określić, a nasze dziecko nie umie jeszcze powiedzieć, dlaczego go boli.
Co, kiedy dziecko boli brzuch?
U niemowlaków można stwierdzić ból brzucha po wnikliwej analizie zachowania i sprawdzenia brzucha. Jeśli dziecko staje się spokojniejsze podczas masowania brzuszka, czy też czujemy, że brzuch pod palcami jest twardy, to mamy właściwie pewność, że o to właśnie chodzi. Jeśli problem jest incydentalny, zwykle wystarczy doraźna pomoc farmakologiczna, jednakże jeśli problem trwa długo i pojawia się dosyć często, warto się z nim zgłosić do naszego pediatry. Jak jednak pomóc dziecku na już i co na ból brzucha u dziecka będzie najlepsze? W domowej apteczce powinny się znaleźć kapsułki lub kropelki na wzdęcia, które w stosunkowo krótkim czasie przyniosą dziecku ulgę. Jeśli to nie pomoże, warto po konsultacji z lekarzem zastosować nospę. Dobrym rozwiązaniem jest również zrobienie bardzo delikatnej herbatki z dodatkiem koperku, która powinna w dosyć krótkim czasie odgazować przewód pokarmowy malucha i również przynieść mu ulgę. W trakcie trwania ataku bólu warto być cały czas przy dziecku, ofiarując mu swoje ciepło, masowanie brzuszka i ewentualnie ciepły kompres, który pozwoli na rozluźnienie i znacznie szybsze odpłynięcie w sen.
Co na ból brzucha u dziecka w dłuższym czasie?
Czasami obserwujemy u swoich dzieci tendencję do nawracających bólów brzucha, co może oznaczać alergię na niektóre pokarmy lub też nadwrażliwość przewodu pokarmowego – nie należy samodzielnie diagnozować problemu, a jedynie go obserwować i wspomóc swoje dziecko, reszta należy do lekarza, który będzie w stanie zadziałać bezpiecznie i skutecznie po przedstawieniu mu całego problemu. Jeśli jednak chcemy, aby dziecko czuło się na co dzień lepiej, warto wprowadzić do jego diety więcej warzyw i probiotyk, który pozwoli na znacznie łagodniejszą pracę całego układu pokarmowego.
Oferując dziecku dietę bogatą w błonnik dostarczany mu z owoców i warzyw, dajemy mu szansę na lepszy rozwój. Jednak co na ból brzucha u dziecka, które dopiero co przyszło na świat? Właśnie probiotyk. Jeśli dziecko otrzyma od nas tę regularną dawkę pozytywnie wpływających na przewód pokarmowy kultur bakterii, jest szansa, że poczuje się wreszcie lepiej. Należy jednak każde nasze działanie konsultować z lekarzem, aby nie pogłębić występującego u dziecka bólu poprzez pochopne zastosowanie dostępnych bez recepty leku. Należy zawsze stawiać przede wszystkim na dobro i bezpieczeństwo dziecka, dlatego jakakolwiek wątpliwość powinna być konsultowana ze specjalistą. Nasze dziecko być może nie będzie jeszcze w stanie powiedzieć zwykłego „dziękuję”, ale szybko odczujemy ulgę, kiedy smacznie zaśnie, uwolnione od doskwierającego bólu.