Skutecznym sposobem dbania o swoje zatoki jest wykonanie ich oczyszczania poprzez płukanie ich roztworem soli. Taki zabieg jest również wskazany podczas wielu chorób związanych z zatokami. Poza mechanicznym efektem oczyszczenia nosa i zatok, posiada on wiele korzyści związanych ze zmniejszeniem obrzęku błony śluzowej.
Podobny efekt można osiągnąć stosując preparat zawierający w swoim składzie wyciągi roślinne, beta-glukan i witaminę B2 (jak np. zatoxin).
Oczyszczanie zatok – ogólna charakterystyka
Chore zatoki wymagają również nawilżenia. W trakcie leczenia zapalenia efektywną metodą na czyszczenie zatok z zalegającej wydzieliny jest płukanie nosa przy użyciu specjalnych zestawów z irygatorami. Do oczyszczania nosa stosuje się przeważnie roztwory soli o różnym natężeniu (może być to roztwór hiper- i izotoniczny). Wskazaniami do irygacji zatok jako zabiegu mającego na celu uzupełnienie leczenia farmakologicznego lub łagodzącego objawy są:
- ostre zapalenie zatok u dzieci,
- przewlekłe zapalenie zatok u dorosłych i dzieci,
- sarkoidoza nosa i zatok,
- alergiczny nieżyt nosa,
- ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń,
- uciążliwy nieżyt nosa,
- wszystkie stany dające uczucie zatkanego nosa,
- wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych.
W jaki sposób można oczyścić zatoki?
Bardzo często w celu oczyszczenia zatok stosuje się leki oparte o działanie wyciągów roślinnych (np. zatoxin), które pomagają pozbyć się zalegającej wydzieliny. Ponadto na chore zatoki rekomenduje się zastosowanie roztworu chlorku sodu, który bardzo często określany jest jako woda morska. Płukanie zatok posiada przede wszystkim działanie oczyszczające z zalegającego śluzu, który może blokować ujścia zatok przynosowych. Takie postępowanie przyśpiesza leczenie chorób zatok, działa wspomagająco, a także łagodzi uporczywe objawy nieżytu nosa, a także sprzyja usuwaniu kurzu, bakterii i pyłków łagodząc tym samym objawy alergii.
Płukanie zatok przynosowych i czołowych roztworem izotonicznym (0,9% NaCl) obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk błony śluzowej i przepływ krwi, a także wykazuje działanie nawilżające i łagodzące podrażnienia zaistniałe wskutek zalegania przysychającej, gęstej wydzieliny z chorych zatok.
Roztwory posiadające wyższe stężenie (hipertoniczne) stymulują pracę rzęsek pokrywających błonę śluzową nosa. Oddziałuje to na naturalne mechanizmy, które są odpowiedzialne za oczyszczanie nosa oraz pozwala im wydajniej pracować.