Coraz więcej osób posiada własny samochód, którym dojeżdża do pracy, szkoły czy na zakupy. Bywają jednak sytuacje, w których nasze auto odmawia posłuszeństwa, albo chwilowo nie posiadamy gotówki na zakup auta, a transport jest nam potrzebny. Wtedy z pomocą spieszą nam wypożyczalnie samochodów. Na jakich zasadach działa wypożyczalnia samochodów?
Co trzeba wiedzieć zanim wynajmiesz samochód?
W ostatnim czasie wypożyczalni samochodów przybywa, jest to dosyć popularny sposób na biznes. Wypożyczalnia samochodów ma swoje zasady, każda rządzi się swoimi prawami. Zanim wypożyczysz auto, zobowiązany jesteś do dokładnego przeczytania regulaminu, zasad wypożyczalni. Aby wypożyczyć samochód trzeba przygotować się na zapytania między innymi o:
- Wiek
- Prawo jazdy ( zazwyczaj minimum rok)
- Dowód lub paszport
- Kartę kredytową lub kaucje
Jak wygląda proces wynajęcia auta ?
Samochodu nie można wypożyczyć „na piękne oczy”. Jest to dosyć odpowiedzialna decyzja. Niezależnie od tego, czy chcemy auto mieć na dojazd do pracy, czy wypożyczyć podczas urlopu. Podpisując umowę, wpłacamy kaucję która jest zabezpieczeniem. Po dokonaniu formalności, podpisaniu umowy oraz wyborze auta możemy ruszać w drogę. Najważniejszą sprawą jest wyznaczenie kierowcy. Osoba która podpisuje, musi te auto prowadzić. W przypadku ewentualnego wypadku, jeżeli kierowcą będzie inna osoba, będziesz narażany na koszty związane z naprawami.
Pełny bak oraz mandaty
Pamiętaj, że ewentualne mandaty, pokrywasz sam. W tym przypadku nie ma taryfy ulgowej, Ty jedziesz, więc Ty płacisz. Podobnie jest z paliwem. Dostajesz auta z pełnym bakiem, i w takim stanie jesteś zobowiązany auto oddać, chyba że umowa najmu nie zobowiązuje do tego. Samochód ma wrócić w takim stanie, w jakim go zabrałeś. Nie może w środku być brudny, lub niesprawny. Za wszystkie niedociągnięcia oraz usterki trzeba będzie zapłacić.
Kolizja drogowa wynajętym samochodem.
W przypadku nieszczęśliwego wypadku, istnieją 3 metody rozwiązania.
- Wypadek z nie twojej winy – wtedy szkody pokrywane są z ubezpieczenia sprawcy. Należy powiadomić wypożyczalnie, spisać odpowiednie oświadczenia. Udział policji nie jest wymagany, o ile nie ma osób rannych, lub sprawca przyznaje się do winy. Jeżeli jednak nie chce się przyznać , trzeba wezwać policję.
- Wypadek z twojej winy – tutaj niestety sytuacja jest poważna. Wszystkimi kosztami napraw, zostanie obciążona osoba wynajmująca samochód. Szkody wycenia specjalny dział techniczny wypożyczalni. Dotyczy to również szkód powstałych w wyniku gradu, złamanego drzewa. Oczywiście ewentualny mandat pokrywa osoba kierująca. W tym przypadku również trzeba powiadomić wypożyczalnie o zdarzeniu drogowym.
- Aby zabezpieczyć się przed szkodami z punktu 2 można wykupić specjalne ubezpieczenie. Jest to opcja dodatkowo płatna, natomiast w sytuacji uszkodzenia samochodu nie musimy się stresować wydatkami. Koszt takiego ubezpieczenia jest zależny od klasy samochodu oraz innych czynników wynikających z umowy.
Wypożyczalnia jest zobowiązana do zastąpienia uszkodzonego pojazdu, samochodem o podobnym standardzie.
Pechowa kradzież
Niestety wypożyczając auto, jesteśmy za nie w pełni odpowiedzialni. W przypadku kradzieży, sprawa się nico komplikuje. W tej sytuacji nie pomoże dodatkowe ubezpieczenie. Wypożyczalnia obciąży nas kosztami. Koszty uzależnione są od rodzaju kradzieży (całe auto, czy jakiś element).
Ubezpieczenie dodatkowe
Wypożyczając auto, w pakiecie mamy ubezpieczenie OC AC NW. Możemy wykupić również dodatkowe, które chroni osobę wypożyczającą od ewentualnych uszkodzeń. Ubezpieczenie takie pokrywa koszty naprawy w przypadku kolizji z NIE naszej winy.
Czego nie obejmuje ubezpieczenie ?
- Wnętrza pojazdu i uszkodzeń typu wypalona dziura, brudna tapicerka
- Skradzionych kół
- Uszkodzeń szyb
- Uszkodzonego podwozia
- Uszkodzenia wycieraczek, lusterek
Ile to kosztuje ?
Ceny wypożyczalni zależne są od rodzaju auta, kraju czy też sezonu. Jeżeli wypożyczymy auto na kilka dni cena będzie wysoka, bardziej opłaca się wynajęcie samochodu na dłuższy okres. W Polsce można wypożyczyć auto już od 70 zł na dobę jeżeli będzie to samochód normalnej klasy. Za granicą wybór jest o wiele większy a ceny zaczynają się od 10 euro. Przykładem może być, wypożyczalnia samochodów Sixt.pl która oferuje wynajem samochodów w Polsce i zagranicą.
Niezależnie od tego w jakim celu wynajmujemy samochód, warto o niego dbać. Czasami wystarczy tylko krótka trasa z lotniska do hotelu, czy z pracy do domu, aby narazić się na wysokie koszty. Warto zapewnić sobie komfort w postaci dodatkowego ubezpieczenia, oraz jeździć rozważnie. Pamiętajmy, że auto które bierzemy, nie jest naszą własnością, ale jest dla kogoś formą zarobku, więc warto ją uszanować.