Mama karmiąca piersią swoje dziecko, nie tylko tworzy z nim specjalną więź, ale przede wszystkim sprawia, że jej dziecko jest chronione i odżywione przez specjalny pokarm wytwarzany w tym celu w organizmie matki. Laktacja jest w pełni naturalnym procesem, który występuje nie tylko u nas, ale u wszystkich ssaków. Jest jednak bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne i dlatego karmiące piersią mamy muszą na siebie szczególnie uważać.
Laktacja – czego nie powinna jeść mama karmiąca piersią?
Jeśli u matki występuje laktacja, musi ona bardzo uważać na to, co je i pije podczas karmienia dziecka. Każdy zły nawyk jak papierosy są wchłaniane przez organizm i podawane dziecku w formie pokarmu. To samo dotyczy alkoholu, który nie tylko może zaszkodzić mamie, ale również dziecku. W tym przypadku może to nawet na stałe uszkodzić układ nerwowy i upośledzić do końca życia. Co innego, jeszcze nie powinna przyjmować karmiąca mama?
- Tabletek – bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
- Mocnej kawy czy herbaty – to pobudza niezdrowo dziecko. Nie tylko jednak dotyczy to kawy czy herbaty, ale również coli, czy napojów energetyzujących. Wszystkie te składniki trafią z mlekiem matki do organizmu maluszka, a w dużych ilościach, mogą go w pewien sposób upośledzać.
- Mięso, ryby – przyprawionymi ostrymi przyprawami mogą sprawić, że dziecko będzie miało biegunkę, gorączkę i silne bóle w brzuszku. Przyprawy wystarczy zamienić na łagodne zioła, a spożywanie mięsa ograniczyć do koniecznego minimum.
- Potrawy smażone – wszystkie potrawy smażone i tłuste zjadane przez mamę, mogą sprawić, że dziecko będzie miało wzdęcia lub kolkę.
- Używki – niezależnie od tego, w jakiej postacie używki, w każdej źle wpływają na dziecko. Nie wolno tego robić, gdyż nie trujesz tylko siebie, ale i własne dziecko, które z ufnością ssie twój pokarm.
- Puste kalorie – takie jak słodycze, mogą sprawić tylko, że dziecko przytyje, jednak nie da mu to żadnej korzyści. Wprost przeciwnie może wywołać bardzo wcześnie otyłość.
Wszystkie inne dania, jakie nie jesteś pewna, czy możesz zjeść, należy skonsultować z lekarzem. Nie każda mama karmi piersią, ale każda powinna dbać o swoje zdrowie i rekonwalescencję swojego organizmu po porodzie.
Laktacja – jak ją zwiększyć?
Z wielu względów mamy, mogą mieć problem z laktacją. Może mieć to związek z chorobą, przedwczesnymi narodzinami dziecka i wiele innych. Ważne jest, by podczas pierwszego karmienia zwrócić uwagę czy dziecko tylko ssie, czy też połyka.
Do zwiększenia tego procesu, jakim jest laktacja, służą specjalne leki. Można jednak samemu w domu odciągać własny pokarm i w ten sposób regulować, czy dziecko na pewno się najadło.