Każda osoba uprawiająca jakąkolwiek aktywność fizycznie regularnie przez dłuższy czas wie czym jest potrzeba poprawy czegoś w treningu by stał się on jeszcze bardziej efektywny. Takie działanie ma na celu polepszenie osobistych wyników sportowych, a co za tym idzie zaistnienia procesu progresji treningowej. Każda aktywność jest inna i rządzi się innymi prawami. Jednak istnieją pewne zasady którymi można uczynić trening jeszcze bardziej efektywnym. Jedną, a zarazem najbardziej znaną jest wdrożenie suplementów diety (np. aakg). Jak jeszcze można poprawić swój trening?
Zasady efektywnego treningu
Na pewno wiele zasad może wydać się banalnie prostych i znanych, jednak jedna nieznana może przenieść trening na zupełnie inny poziom. Co sportowiec, to inna zasada może być zaniedbana. W związku z powyższym, poniżej przedstawione zostały najbardziej istotne zasady efektywnego treningu.
- Odpowiednio zastosowana rozgrzewka – rozgrzewka ma na celu przygotowanie organizmu do treningu wykonywanego w części głównej. Najlepiej, aby składała się ona z dwóch etapów – części ogólnej i części ukierunkowanej. Część ogólna ma za zadanie przygotować cały organizm do treningu, ma ona doprowadzić od rozgrzania wszystkich elementów aparatu ruchu i przygotować układ oddechowy do wysiłku. Część ukierunkowana powinna natomiast zawierać ruchy przypominające te, które będą wykonywane w części głównej z większą intensywnością.
- Technika wykonywania ćwiczeń – jest to jedna z kluczowych zasad, bez której żaden trening nie będzie progresywny. Odpowiednie wykonywanie ruchu w każdej dyscyplinie ma kluczowe znaczenia. Kulturysta powinien wypracować prawidłowy ruch ćwiczenia by wpłynęło ono na ściśle określone mięśnie, osoba biegające powinna znać technikę biegu, gdyż wpłynie to na jego ergonomie i mniejsze zmęczenie w tym samym czasie, itd. Niezależnie od stanu treningowego, jeśli występują wątpliwości, zaleca się skorzystanie z porad osób bardziej doświadczonych.
- Uspokojenie organizmu po treningu – rekomenduje się wykonywanie spokojnych ćwiczeń aerobowych bądź rozciągających mających na celu aktywne uspokojenie organizmu (czytaj obniżenie tętna). Takie postępowanie pomoże również odprowadzić wraz z krwią zbędne produkty jakie powstały w mięśniach podczas treningu, co pozytywnie wpłynie na późniejszą regenerację.
- Prawidłowo zbilansowana dieta – dieta to paliwo dla każdego treningu i właściwa regeneracja po nim. Produkty powinny być wysokiej jakości. Prawidłowo zbilansowana dieta to taka, która jest dostosowana do konkretnej osoby. Powinna ona zawierać określoną ilość kalorii, węglowodanów, białka, tłuszczy, błonnika oraz makro i mikroelementów.
- Suplementacja – jest to wspieranie braków jakie występują w diecie, a także wspieranie treningu poprzez preparaty mające na celu odłożenie zmęczenia w czasie (np. beta alanina), wytworzenie tlenku azotu doprowadzającego większą ilość krwi do mięśni (np. aakg), czy też pobudzenie i koncentrację (np. kofeina).