Wiadomoto Dom Jak pozbyć się mrówek? Mrówki w domu i ogrodzie
Dom

Jak pozbyć się mrówek? Mrówki w domu i ogrodzie

8 min czytania
0
1,343
Jak pozbyć się mrówek

Nawet w najczystszych i najbardziej zadbanych domach czy ogrodach znajdą się małe, niekoniecznie przez nas lubiane insekty. Mrówki są dla nas niechcianymi gośćmi. W ogrodzie są uciążliwe, w domu niepożądane. Więc jak pozbyć się mrówek?

Co warto wiedzieć o mrówkach?

Mrówki charakteryzuje tworzenie nie dużych społeczeństw, w których życie jednostki podporządkowane jest interesom całej kolonii. Jak wszyscy wiemy, kolonię zakłada samica, której zadaniem jest tylko i wyłącznie składanie jaj. Oczywiście trzeba pamiętać, że mrówki są bardzo pożyteczne, aczkolwiek do momentu, w którym obok naszych ulubionych roślin w ogrodzie nie powstaje mrowisko, czy sprzątając kuchnie nie zauważymy małych, czarnych punktów biegających po podłodze.

Jak pozbyć się mrówek?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że mrówki nieustannie szukają pożywienia, więc powinniśmy zacząć od tego, żeby pamiętać, aby nasze jedzenie nigdy nie pozostawało na zewnątrz. Starajmy się przechowywać jedzenie w szczelnie zamykanych, plastikowych pojemnikach. Nasze naczynia po spożyciu posiłku powinny od razu trafić pod strumień wody lub do zmywarki. Bardzo ważne jest również regularne wynoszenie śmieci, czy trzymanie pokarmu dla zwierząt w płytkich miskach z odrobiną wody, aby uniemożliwić mrówkom jakikolwiek dostęp do niego.

Jak pozbyć się mrówek w domu?

Jeśli jednak mimo starań, w naszych domach pojawiają się mrówki, powinniśmy zwrócić uwagę na to, skąd wychodzą. Jeśli nie zaczniemy działać szybko, owady w ekspresowym tempie rozprzestrzenią się po naszym domu, dzięki wzajemnej komunikacji. Aby tego uniknąć starajmy się postępować jak poniżej:

 • wszystkie mrówki zbierajmy za pomocą odkurzacza, lub szmatki nasączonej jakimś mleczkiem. (pamiętajmy o regularnej wymianie filtra odkurzacza!)
 • zabezpieczmy wszystkie możliwe pęknięcia i szczeliny, dzięki którym mrówki mogą wejść do naszych domów
 • używajmy substancji, które odstraszają mrówki (np. ocet, czosnek, liście laurowe)
 • jest również sposób, abyśmy wymieszali 2 szklanki wody z 1 łyżeczką alkoholu, oraz 1 łyżeczką płynu do mycia, zaaplikowanie takiego płynu bezpośrednio na owady prowadzi do ich śmierci

Dlaczego mrówki w ogrodzie szkodzą?

Zazwyczaj zwalczanie mrówek w ogrodzie nie jest polecane, ponieważ owady te, pełnią ważną rolę w środowisku i są pożyteczne. Jednak gdy w naszych ogrodach mrówek jest zbyt dużo oraz powodują one szkody, zwalczenie ich jest koniecznością. Szkody, które mrówki mogą wyrządzić:

 • mrówki w ogrodzie uszkadzają drewniane elementy budynków, budując w nich gniazda
 • mrówki w ogrodzie zanieczyszczają żywność
 • powodują osłabienie roślin
 • niszczą kwiaty i pąki, w poszukiwaniu nektaru
mrówki w ogrodzie
mrówki w ogrodzie

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Mrówki są bardzo rozpowszechnione, wręcz wszędobylskie. Odżywiają się głównie pokarmem roślinnym, choć często zdarza się, że w skład ich diety wchodzą również inne owady (zależy od gatunku). Nie powinniśmy się przejmować, kiedy mrówek jest niewiele, oraz nie wyrządzają zauważalnych szkód. Problem pojawia się wtedy, gdy mrówek jest bardzo dużo bądź dostrzegamy szkody na naszych uprawach. Oto sposoby na pozbycie się mrówek:

 • mąka kukurydziana – jeden z ciekawszych domowych sposobów na mrówki w naszym ogrodzie. Wystarczy, że wysypiemy mąkę, w miejscach, w których przechodzą mrówki. Po ich zjedzeniu insekty pęcznieją i giną.
 • polanie mrowiska wrzątkiem – jeśli uda nam się zlokalizować mrowisko, można polać je wrzątkiem. W ten sposób zniszczymy kolonie mrówek, choć musimy być świadomi tego, że mrowisko może zostać odbudowane.
 • pułapka z miodu – warto wystawić też talerzyk z miodem, który mrówki uwielbiają. Skutkiem takiej przyjemności jest fakt, że przykleją się do miodu i nie będą w stanie się z niego wydostać, więc zginą.
 • cynamon – jeśli zauważymy, że nasza armia mrówek za bardzo nęka naszą roślinę, wystarczy, że wokół niej wysypiemy cynamon. Stworzy on barierę ochronną, którą mrówki będą omijać.
 • chemiczne substancje – wszelakie proszki, którymi zasypujemy miejsce zamieszkane przez mrówki.
Comments are closed.