Wiadomoto Zdrowie Jak radzić sobie z bólem pleców?

Jak radzić sobie z bólem pleców?

7 min czytania
0
503
back pain

W toku ewolucji człowiek przyjął wyprostowaną postawę, co było bezpośrednio związane z dużym obciążeniem dla kręgosłupa oraz pleców. Codziennie spędzamy wiele godzin siedząc za biurkiem, jadąc samochodem czy leżąc na kanapie przed telewizorem. Wbrew takowemu pozornemu “wypoczynkowi” to właśnie ruch i wysiłek fizyczny przynosi naszym plecom ulgę oraz ukojenie.

Bóle pleców oraz bóle kręgosłupa należą do chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Szacuje się, że ok. 2/3 społeczeństwa zmaga się z tego typu dolegliwościami, niestety niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak sobie z nimi radzić.

Gimnastyka kluczem na ból pleców

Kręgosłup to bardzo skomplikowany organ ruchu o złożonej strukturze stawowej, który potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu aby pozostać w dobrej kondycji. Niejednokrotnie zdany jest na muskulaturę korpusu oraz mięśnie brzucha, które odciążają kręgosłup dając potrzebne mu wsparcie. Wytrenowany, regularnie ćwiczony i umięśniony organizm nie powinien cierpieć na dolegliwości kręgosłupa czy pleców.

Wyjątkowo ważnym elementem profilaktycznym jest gimnastyka kręgosłupa, która w ostatnich latach zeszła na drugi plan ustępując treningowi siłowemu. Prawidłowe i regularne rozciąganie i gimnastykowanie pleców jest równie ważne jak sam ruch i wysiłek fizyczny.

bolące plecy
bolące plecy

Oto dwa bardzo proste ćwiczenia, których regularne wykonywanie przynosi ulgę oraz prawidłowe rozciągnięcie pleców i kręgosłupa:

1.  Stań w lekkim rozkroku z wyprostowanymi rękami trzymanymi nad głową. Złap jedną dłonią przegub nadgarstka drugiej ręki i wykonuj w tej pozycji lekkie skłony w bok. Czując lekkie napięcie mięśni utrzymaj taką pozycję przez ok. 10 sekund po czym zmień stronę.

2. Połóż się na plecach twardej, prostej powierzchni, ważne aby głowa spoczywała na płasko. Ugnij jedną nogę w kolanie, po czym chwyć ją i przyciągnij do korpusu, tak aby cześć udowa dotykała klatki piersiowej. Podczas tego ćwiczenia druga noga leży wyprostowana na ziemi a głowa spoczywa na płasko. Pamiętaj o delikatnym i stopniowym zwiększaniu siły docisku aby niczego nie naderwać. Ćwiczenie to jest bardzo łatwe i niezwykle skuteczne. Zalecane jest przez specjalistów w celu rozciągnięcia dolnych części kręgosłupa.

Ból pleców – ruch każdego dnia!

Oprócz ćwiczeń rozciągających zaleca się zdrową porcję ruchu wplecioną w przebieg dnia. Spędzając niejednokrotnie 8 godzin za biurkiem lub w samochodzie, zróbmy sobie przerwę w postaci krótkiego spaceru lub kilku skłonów. Windę zastąpmy żwawym pokonaniem schodów a krótką przejażdżkę samochodem szybkim spacerem.

W miarę możliwości chodźmy boso, gdyż w ten sposób kręgosłup pracuje najlepiej. Przenośmy ciężar ciała na palce, również podczas stania, pamiętając o lekkim ugięciu nóg w kolanach. W ten sposób odciążamy dolne części kręgosłupa i pleców. Mięśnie oraz ścięgna stóp są niezwykle silne, jednak niewielu z nas o tym wie. Prawidłowe stanie i chodzenie z uwzględnieniem prawidłowego stawiania stopy oraz przenoszenia ciężaru ciała nie dla wszystkich jest takie oczywiste.

Jako, że co każde dziesięć lat czas gimnastyki oraz ruchu jaki poświęcamy plecom powinien być podwajany, powinniśmy uczyć się jak aktywnie wykorzystywać nasz czas. Czy jest to tenis stołowy, squash czy też tenis ziemny, czy mecz piłki nożnej czy koszykówki, czy nordic walking czy zwykły jogging. Nie zapominajmy również o pływaniu, które jest świetną formą ruchu dla każdej grupy wiekowej! Za każdą formę aktywności sportowej nasz kręgosłup i plecy będą nam niezmiernie wdzięczne!

Comments are closed.