Wiadomoto Zdrowie Jak skutecznie wyleczyć kaszel?

Jak skutecznie wyleczyć kaszel?

5 min czytania
0
413
kaszel suchy

Jednym z towarzyszących schorzeń przy grypie lub przeziębieniu, jest kaszel suchy. Ten uciążliwy objaw, który nie tylko nawraca z ogromną siłą, ale również jest atrybutem palaczy, może nieść ze sobą dużo więcej szkodliwych powikłań, niż się to może wydawać. Jednak by pozbyć się całkowicie tego kaszlu, należy dobrze zrozumieć jego źródło i dopiero z nim walczyć.

Skąd bierze się kaszel suchy?

Geneza suchego kaszlu, zazwyczaj wywodzi się z wirusowego zapalenie górnych dróg oddechowych. Niezależnie wówczas czy problem leży w płucach, czy oskrzelach, objawem jest głośny i męczący suchy kaszel. Może on nieść za sobą jednak objawy zupełnie innych chorób, które mogą okazać się trudne do wyleczenia lub poważne.

Są to na przykład:

  • choroby układu krążenia,
  • refluks,
  • nadciśnienie płucne,
  • astma,
  • alergia,
  • nowotwór płuc lub oskrzeli.

Dużo jednak ma wpływ na kaszel, nasz tryb życia i codzienne otoczenie. Jeśli pracujesz w miejscu klimatyzowanym, kaszel może być spowodowany suchym powietrzem lub zanieczyszczoną klimatyzacją. Kaszel dotyka również palaczy. Ich organizm chcąc oczyścić płuca z dymu, próbuje wykrztusić z siebie toksyny i zanieczyszczenia osiadłe na płucach.

Wszystkie te czynniki mogą jednak sprawić, że będzie nawracał. Choć może to wydawać się nieszkodliwe, to na dłuższą metę organizm mocno odczuwa napady kaszlu. Za każdym razem, gdy kaszel powraca, w ciele mogą pękać naczynka, dochodzi do uszkodzenia pewnych struktur w ciele, a nawet może to zaburzyć równomierną pracę serca. Wszystko to wiąże się z nieleczonymi i długotrwałymi napadami kaszlu.

Jest to również bardzo męczące dla osób znajdujących się w twoim otoczeniu. Może dochodzić do niewyspania, czy bóli głowy przez powtarzające się głośne kasłanie. Zazwyczaj dochodzi wówczas do wycofania się z towarzystwa, a czasem nawet utraty wielu okazji do spotkań nowych ludzi.

Jak leczyć kaszel suchy?

Kaszel zazwyczaj pojawia się w towarzystwie pewnej choroby. Najskuteczniej można pozbyć się kaszlu, lecząc tę chorobę. Potrzebna jest do tego jednak odpowiednia diagnoza. Jeśli nie jest ona prosta lub wskazuję na chorobę trudną do wyleczenia, należy poradzić sobie z samym kaszlem.

Kaszel suchy można leczyć zarówno metodami domowymi, jak i poprzez podawane przez lekarza leki. Mają one wówczas charakter wykrztuśny i łagodzący. Co zaś tyczy się sposobów domowych, to na pewno można do nich zaliczyć inhalację parą wodną (często z dodatkiem ekstraktu z niektórych ziół), herbatki ziołowe (lipa, rumianek, tymianek) oraz oczywiście tradycyjna mikstura z mleka, czosnku i miodu. Złagodzi to suchość w gardle oraz powstrzyma rozwój choroby.

Comments are closed.