Home Zdrowie Jak sprawić, by senior na nowo zdrowo się odżywiał?

Jak sprawić, by senior na nowo zdrowo się odżywiał?

5 minut czytania
0
0
apetizer senior

Jednym z poważniejszych problemów dotyczących podeszłego wieku, jest brak apetytu. To właśnie on może sprawić, że osoby starsze tracą na masie, słabną, a w ich organizmie zabraknie wielu składników odżywczych. Chociaż u niektórych są problemy z przygotowaniem jedzenia, to jednak większość zwyczajnie nie ma apetytu. To niezdrowe i niewłaściwe zachowanie, które może nasilić choroby wieku podeszłego. Jak więc radzić sobie z brakiem apetytu?

Jakie są przyczyny braku apetytu u osób starszych?

Najważniejszą kwestią, jest ustalenie przyczyny braku apetytu. Tylko to pomoże nam zdecydować o tym, dlaczego osoba w podeszłym wieku nie je i nie ma na to ochoty. Czasem powód może wydawać się prozaiczny, zazwyczaj jednak kryje się za tym schorzenie, które można w prosty sposób sprawiać dużo bólu i problemów.

Przyczyny braku apetytu:

 • problemy z układem trawiennym,
 • brak zębów,
 • zmniejszenie uczucia głodu,
 • przyjmowane leki mogą wpłynąć na apetyt,
 • zmiany hormonalne,
 • osłabienie zmysłu węchu i smaku.

Wszystko to wiąże się z tym, że starsi nie będą mieli innego wyjścia, jak wspomóc własny apetyt odpowiednimi środkami. Służą do tego takie preparaty jak Sylimaryna, , czy po prostu przyjmowanie cynku. To jego niedobór również może się przyczynić do barku apetytu i chęci na jedzenie.

Należy wspomóc osoby starsze również podczas przyrządzania takich posiłków. Chociaż jeden ciepły posiłek w trakcie dnia jest w stanie poprawić kondycję osoby starszej i usprawnić działanie jej organizmu. To właśnie dzięki temu może liczyć na dodatkowe możliwości i chęci do dalszego funkcjonowania. Ma to ogromne znaczenie również w przypadku, gdy zdrowa dieta powstrzymuje rozwój demencji, czy innych chorób dotyczących wieku.

Jak oddać osobie starszej apetyt?

Brak apetytu może mieć związek z przyjmowanymi lekarstwami. Nie wolno jednak rezygnować z lekarstw, gdyż od wielu zależy nie tylko zdrowie czy apetyt, ale nawet życie. Warto jednak porozmawiać z lekarzem na ten temat, gdyż zawsze istnieje możliwość, że może przepisać on odpowiedniki tych leków, które nie będą wpływać na apetyt. W innym przypadku może podpowiedzieć, jaki jest skuteczny suplement diety na podwyższenie apetytu u osób starszych.

Duże znaczenie ma tu również towarzystwo przy jedzeniu. Jeśli zjesz posiłek z rodzicem, to nie tylko ty możesz go przyrządzić, co pomoże to starszej osobie, ale również spędzając z nim czas, zachęcasz go do regularnych posiłków. W podawaniu jedzenia starszym osobom należy kierować się dużą ilością cierpliwość i wyrozumiałości. Tylko ona może sprawić, że zrozumiemy ich położenie i swoją troską i empatią pomożemy im w trudnych sytuacjach.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu. Bądź pierwszy)
Loading...
 • żelazo

  Jak rozpoznać niedobór żelaza w organizmie?

  Żelazo pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. To właśnie jego niedobór jest przyczyną…
 • xenna balance junior

  Co na zaparcia u niemowlaka?

  Zaparcia u niemowląt są bardzo wrażliwym i ważnym tematem. Mogą one świadczyć o problemach…
 • solgar

  Jakie witaminy wybrać?

  Witaminy to istotny element diety warunkujący prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To właś…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Jak rozpoznać niedobór żelaza w organizmie?

Żelazo pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. To właśnie jego niedobór jest przyczyną…