Wiadomoto Zdrowie Jak sprawić, by senior na nowo zdrowo się odżywiał?

Jak sprawić, by senior na nowo zdrowo się odżywiał?

5 min czytania
0
528
apetizer senior

Jednym z poważniejszych problemów dotyczących podeszłego wieku, jest brak apetytu. To właśnie on może sprawić, że osoby starsze tracą na masie, słabną, a w ich organizmie zabraknie wielu składników odżywczych. Chociaż u niektórych są problemy z przygotowaniem jedzenia, to jednak większość zwyczajnie nie ma apetytu. To niezdrowe i niewłaściwe zachowanie, które może nasilić choroby wieku podeszłego. Jak więc radzić sobie z brakiem apetytu?

Jakie są przyczyny braku apetytu u osób starszych?

Najważniejszą kwestią, jest ustalenie przyczyny braku apetytu. Tylko to pomoże nam zdecydować o tym, dlaczego osoba w podeszłym wieku nie je i nie ma na to ochoty. Czasem powód może wydawać się prozaiczny, zazwyczaj jednak kryje się za tym schorzenie, które można w prosty sposób sprawiać dużo bólu i problemów.

Przyczyny braku apetytu:

  • problemy z układem trawiennym,
  • brak zębów,
  • zmniejszenie uczucia głodu,
  • przyjmowane leki mogą wpłynąć na apetyt,
  • zmiany hormonalne,
  • osłabienie zmysłu węchu i smaku.

Wszystko to wiąże się z tym, że starsi nie będą mieli innego wyjścia, jak wspomóc własny apetyt odpowiednimi środkami. Służą do tego takie preparaty jak Sylimaryna, , czy po prostu przyjmowanie cynku. To jego niedobór również może się przyczynić do barku apetytu i chęci na jedzenie.

Należy wspomóc osoby starsze również podczas przyrządzania takich posiłków. Chociaż jeden ciepły posiłek w trakcie dnia jest w stanie poprawić kondycję osoby starszej i usprawnić działanie jej organizmu. To właśnie dzięki temu może liczyć na dodatkowe możliwości i chęci do dalszego funkcjonowania. Ma to ogromne znaczenie również w przypadku, gdy zdrowa dieta powstrzymuje rozwój demencji, czy innych chorób dotyczących wieku.

Jak oddać osobie starszej apetyt?

Brak apetytu może mieć związek z przyjmowanymi lekarstwami. Nie wolno jednak rezygnować z lekarstw, gdyż od wielu zależy nie tylko zdrowie czy apetyt, ale nawet życie. Warto jednak porozmawiać z lekarzem na ten temat, gdyż zawsze istnieje możliwość, że może przepisać on odpowiedniki tych leków, które nie będą wpływać na apetyt. W innym przypadku może podpowiedzieć, jaki jest skuteczny suplement diety na podwyższenie apetytu u osób starszych.

Duże znaczenie ma tu również towarzystwo przy jedzeniu. Jeśli zjesz posiłek z rodzicem, to nie tylko ty możesz go przyrządzić, co pomoże to starszej osobie, ale również spędzając z nim czas, zachęcasz go do regularnych posiłków. W podawaniu jedzenia starszym osobom należy kierować się dużą ilością cierpliwość i wyrozumiałości. Tylko ona może sprawić, że zrozumiemy ich położenie i swoją troską i empatią pomożemy im w trudnych sytuacjach.

Comments are closed.